31 Mayıs 2018, 11:42 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

EFSANE ŞEVKİ EREK'E HALEF GELİYOR

EFSANE ŞEVKİ EREK'E HALEF GELİYOR

CEMAL İNCESOYLUER

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Hemen her siyasetçinin aklında, bir Ali Şevki Erek gibi olmak vardır. O’nun gibi olmak vardır da, yine de O’nun gibi olan olmamıştır.

 

Ali Şevki Erek olmak için salt milletvekili, bakan ve bir partinin üst düzey yöneticisi olmak yetmiyor. Şevki Erek’i efsane yapan, bu görevler değil. Bu görevlerde neler yaptığıdır. Çünkü, bu görevlerden birisine gelen Tokatlı siyasetçimiz olmuştur ve elbette güzel hizmetlerde yapmıştır. Hafızamızı zorlasak, böyle birkaç siyasetçinin ismini hatırlayabiliriz.

 

Hatırlamak ile unutmamak/unutamamak arasındaki o ince çizgi, aslından uçurumu ifade eden onlarca farkı barındırır içerisinde. Ali Şevki Erek ismi; bir siyasetçinin, bir bakanın, bir milletvekilinin, bir vefanın, bir kadirşinaslığın, bir tevazunun, bir halka yakın olmanın, bir hatırın, bir sevginin ve bir saygının karşılığına tekabül eder.

 

Onun milletvekilliği ve bakanlığı döneminde Tokat ve hinterlandına neler kazandırdığını sayalım desek, inanın bu köşe yetmez. Mevcut GOÜ Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Şahin’den önceki rektörümüze hitaben bir yazı yazmıştım. Bundan 9 yıl önce. Bir şeyi fark ettim. Evet, Gaziosmanpaşa Üniversitesinin Tokat’a kurulmasında birinci etken Ali Şevki Erek olmasına rağmen, üniversitenin hiçbir binası, bölümü veya bir alanında Ali Şevki Erek’in ismi yoktu. Çok şaşırmıştım. O sebeple, konuya ilişkin bir yazı yazmıştım. Dönemin rektörü, derhal bununla ilgilenmişti. Yetmezdi ama, o gün için bu bile vefa adına iyi bir adımdı.

 

Aktif siyasetten çekilmesine rağmen, Tokat merkez, ilçe, belde ve köylerinde her kimin bir cenazesi varsa, hiç kuşkusuz ilk saatlerde telefonun ucundaki mümtaz şahsiyet Ali Şevki Erek’tir. Cenazende acını, hastanda gücünü, düğününde sevincini paylaşan adamdır, Ali Şevki Erek… Ona saygımdan bakanım, sevgi ve muhabbetimden dolayı da Şevki Abi derim.

 

Daha düne kadar siyasetin içinde olupta, bugün olmayanlar, halkın ilgisi bakımından son derece fakirdir. Lakin mevzu Şevki Erek ise, bugün bile şu Tokat’ın her hangi bir yerine gitse, ilgi halesiyle karşılaşır, sevgi dolu gözlerle kucaklaşır.

 

Yazının başında dediğim gibi, hemen her siyasetçinin idolünde bir Ali Şevki Erek olmak vardır ama, ne yazık ki O’nun bu total vasıflarına ulaşamadılar.

 

Sanki diyerek bir siyasetçinin Ali Şevki Erek’e halef olmak üzere azim içerisinde görüyorum. Makam ve görevler bakımından değil. Bu anlamda henüz yolun başında sayılır. MHP Tokat Milletvekili Adayı Yücel Bulut, daha şimdiden halkın o sevgi dolu gözleriyle kucaklaşıyor, vefanın İstanbul’da bir semtin adı değil, fıtrat ve anlayışın kendisi olduğunu gösteriyor. Tabii, selefi Ali Şevki Erek gibi olmak, O’nun halefliği kolay iş değildir. Birikim ve donanımın yanı sıra, kendisine çizdiği yol haritasının da halk ile paralel bir hüviyet içerisinde olması gerekiyor.

 

Hitabet ve belagat, ayrımsız-gayrımsız milletinin derdini dert bilmek, düğün toyuna ortak olmak, acısını paylaşmak ve bunlardan daha önemlisi “Tokat Sevdasını” iliklerine kadar hissetmek; bütün bunlar Yücel Bulut’tan bize akseden ipuçlarıdır…

 

Gittiğimizde bulacağımız, bulduğumuzda karşılanacağımız, Tokat için yapılacak projelerde dosyaları koltuğunun altına alıp ilgili kurumlara şapkasını atıp koşacak bir adamdır, Yücel Bulut. Bu öyle tehlikeli, öyle riskli bir yazıdır ki; Allah nasip edipte Yücel Bulut milletvekili seçilip yola revan olup Ankara’ya gittiğinde, bu söylediklerimin tersi durumda bu yazının yüzüme çarpılacağını biliyorum. Bir şey daha biliyorum, Ali Şevki Erek yolundaki genç siyasetçinin bizi mahcup etmeyeceğini de…


Mesele o kadar girift ve anlaşılmaz değil. Halkın tartı ve kantarı, siyasetçiye bir kez fırsat tanır. İkinci kez, halkın ve hakkın adaleti tecelli eder. Seçim süreci başlayalı 10 gün kadar oldu. Gittiği her yerde bağırlara basılan bir genç siyasetçi var. Herkesin gözünün içine bakan, yüzünden tebessümü eksik etmeyen, riyadan uzak samimiyetin fotoğrafları yansıyor kare kare.

 

Ve Tokat’ı bilen, GOP’tan mezun olmuş, Kazova’nın (Şenyutta) bağrında doğmuş, Ankara’da hukuk okumuş biridir Yücel Bulut. Tokat’ın geçmişiyle, bugünüyle ve yarınıyla ilgili bir sözü vardır. Nitekim, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in talihsiz bir açıklaması olmuştu. Hani, Tokat’ta silahlı eğitim yapılır filan gibi. Bu konuda, AK Parti, CHP , MHP ve DSP İl Başkanlarımız, Tokat Gazeteciler Cemiyetine gelerek çok güzel açıklamalarda bulunmuştu.

 

Ankara’dan güçlü bir ses daha geldi. O sıralarda MHP Genel Merkezi Disiplin Kurulu Başkan Yardımcısı Av. Yücel Bulut Akşener’e şöyle seslenmişti:


"Sayın Akşener belli ki Tokat'ı tanımıyor... Aslında ne Tokat'ı ne de memleketin bir başka diyarını bilmiyor... Sabah Selanik göçmeni olarak uyanan, öğleden sonra Diyarbakırlı olduğunu ilan eden,  memleketi belirsiz bu hanımefendinin Tokat'ı tanımasını beklemek zaten bir hayal olsa gerekti... Fikirsizdir kendileri... Baba'dan Türkeş'çi, kocasından Dev Yol'cu, oğlu Atsız'cı, mazisi Doğru Yol'cu, işine gelince ülkücü, çark etmesi icap edince demokrat, her devrin üfürükçüsü, siyasetin adeta Sülün Osman figürü... Hanımefendi bilmiyor anladık... Yanında kulağına fısıldayacak kimseler de mi bulunmuyor? Kimse söylemiyor mu? Hanımefendi, sizin silahlı kampların kurulduğunu söylediğiniz Tokat, hiç de sizin iddia ettiğiniz gibi bir memleket değildir... Her türlü tezgâha rağmen, Maraş'ta, Çorum'da, Sivas'ta tezgâhlanan kirli kumpaslara geçit vermeyen, Alevi ile Sünni'yi, Türk'ü Laz'ı Çerkez'i birbirinden ayrı bilmeyen, kardeşlik köklerinden zerre taviz vermemiş bir memleketten bahsediyorsunuz... Ölmek, öldürmek... Kamplara girmek, kamplara bölünmek, kardeşi kardeşe kırdırmak, gönül köprülerini yıktırmak, hiç sebepsiz yere kan akıtmak, meçhul dehlizlerde elinde silahla, dağdaki eşkıyayla aynı çizgide durmak, Tokat'ın ve Tokatlının ne tarihine, ne haysiyetine, ne karakterine yakışır..."


İşte budur. Çok kıymetli bakanım, değerli ağabeyim Ali Şevki Erek’in hoşgörüsüne sığınarak, bir kez daha ifade ediyorum ki; Efsane Şevki Erek’in halefi Yücel Bulut’tur.


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]