25 Nisan 2018, 21:18 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

GÜNDÖKÜMÜ-3

GÜNDÖKÜMÜ-3

EBRU ALPAY

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

"Gökyüzü gibi bir şey bu çocukluk

hiçbir yere gitmiyor."*

 

Büyük havalimanlarımızdan birinin salonuna çizmişler sek sek oyun çizgilerini. Yaşı birbirine uymayan nice yolcu ve dahi kendi çalışanları geçerken sek'miş. Rakamlar nasıl da gülümsetmiş zıplarken..Gitmiyor ki çocukluğumuz bir yere..Bazen büyük olmak zorunda kaldığımızdan, bazen büyü-müş gibi yapmamız gerektiğinden, bazen büyüdüğümüzü zannettiğimizden saklanıyor içimizdeki 40. odaya. Ama bazen bir pamuk şeker, kendine salınan bir boş salıncak, bir balon, ayağımıza değen bir top,  bir çizgi film, yakınından geçtiğimiz bir okulun bahçesinde kapıyı açan bezirganbaşı..aklıma gelmeyen herhangi bir nesne-görüntü-şarkı seslenir kırkıncı odaya "elma, elma, çık dışarı.." O da ikiletmez de , zıplayıverir rakamların üstünde ..biraz mahçup ama mutlu bir gülümsemeyle. Ama kısa bir süreliğine..Yakışık almaz çünkü kocaman bir bedene bu görüntüler, öyle belletildi.

 

Oysa oyun çocuklukta en önemli gelişim aracıdır. Oynarken öğrenir çocuklar. Yakartop'ta ekip çalışmasının önemini, saklambaç'ta bakarken "görme"yi, salıncak'ta uçmanın güzelliğini...Arkadaşlık, dostluk, dayanışma güçlenir..En yakınındakine yeri geldiğinde güvenmemek gerektiği, maalesef "kaçan"ın hep kazandığı, kazanmanın hep daha "hırslandırdığı" gibi hayat gerçekleri de kazınır belleklere. Sorumsuzca  zaman harcamanın , başka bir evren kurmanın adıdır oyun.Ve keyiflidir. Bugün hâlâ seviyorum çocuklarımla körebe, saklambaç, yakartop, ebelemece oynamayı. Salıncakta havalanmayı, kaydıraktan kaymayı..aslında sevdiğim zamanı ve mekanı unutmak, sıkıcı gerçeklerden-sorunlardan-işlerden uzaklaşmak. Sanırım hepimiz için de böyle ya da böyleydi.

 

Bu hafta 250-300 arası..alacağımız haftalık ücret değil..çözeceğimiz soru sayısı..Önümüzdeki hafta 60 artıracağım. Alacağımız zam değil, çıkmamız gereken soru baremi. ...... Lisesi 1000 imiş. O özel lisenin öğrenci sayısı değil çözdüğü günlük soru miktarı.

 

Günde 1000 soru , ortalama iki-hatta üç test kitabı yapar. Üniversiteye hazırlık sanmayın, LGS hazırlık için oğlumun sınıf toplantısında konuşulan sayılar. Kimden bahsediyoruz. 13-14 yaşındaki çocuklardan. ya da yarış atlarından. Her akşam atımızın hızıyla ilgili sosyal medya aracılığı ile bilgi verirken atların sahibi veliler de yarışıyor birbiriyle.

 

Ama oyun oynamak istiyor benim oğlum. Altı üstü bir liseye gitmek için yaşanan bu eziyet neyin nesi. Oyun oynamak istiyor benim oğlum. Hadi ara verelim der demez sarılıyor oyuna. Apartman dairelerine tıktığımız; yeşiline avm, parkını otopark yaptığımız , saklambaç oynayacak sokaklarını araçlarımızla doldurduğumuz , arkadaşlarını yarıştaki rakibi yaptığımız çocuklarımızı teknoloji bağımlısı olmakla mı suçluyoruz? En güzel yaşlarını soru çözmeyip oyun oynadığı için duyurduğumuz suçluluk duygusuyla damgalıyoruz. Çocuk oynadığı her anı tedirgin, verilen süre için gözü sürekli saatte. Ders çalışırken saatte, oynarken saatte. Ne için? Epi topu bir lise. Şimdi nitelikli/niteliksiz kısmına hiç girmeyeceğim. O başka bir yazı konusu.

 

Bırakalım da oynasınlar, kendilerini suçlu hissetmesinler. Çocukken çocuk olmayacaklar da ne zaman? Çocukken "çocukluk" yapmayacaklar da ne zaman? Yüzlerindeki sınav kaygısı değil, çocukluğun tebessümü olsun. İçlerini kararttık, oyunlarını hapsettik, arkadaşlarını/alanlarını ellerinden aldık. Bi de omuzlarına zamanında "illaki başarı" gibi bir ağır sorumluluk yükledik. Sonra içlerine kapandılar, ellerinden telefonu-tableti bırakmıyorlar diye sızlanıyoruz.

 

Zaman o kadar hızlı akıyor ki, gelmeyecek bu günler geriye. Döndürebildik mi...durdurabildik mi..Yaşamı ıskalamasınlar..

 

"çünkü insan ancak durursa yetişebilir çocukluğuna

biraz da siz büyüyün öyleyse ben bir yere gitmiyorum."**

 

*edip cansever

**haydar ergülen


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]