01 Nisan 2018, 17:55 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

GÜN DÖKÜMÜ-1

GÜN DÖKÜMÜ-1

EBRU ALPAY

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Yazmak bir ihtiyaçtır. Kendiyle konuşma biçimidir insanın. Kendiyle baş başa kalma biçimi. Düşünmektir, irdelemektir. Açmak gerekir cümleleri, bazılarının altını çizmek, bazılarının üstünü çizmek, yüzleşmek gerekir. Zor gelir çoğumuza bu nedenle, düşünmek emek ister çünkü ; yüzleşmek de cesaret.

 

"Ne gerek vardı bu köşeyi işgal etmeye ?" diye düşünebilirsiniz, "senin gününden, günlük bilançondan bize ne?" diyebilirsiniz. Ben de size kendim için yazıyorum diyeceğim. Yazarken esirgemeyeceğim, saklamayacağım, utanmayacağım diyeceğim. Yalnızca  ihtiyacımı gidereceğim bir köşede, bu köşede. Belki yakalarız, ayrıntıda birleşir, paydaş oluruz belki. Kim bilir , belki...


* Güne şiirle başladım. Haydar Ergülen dizeleriyle..:

 

Boş


Dünya boşa mı dönüyor

Başa mı

Anlayamadım gitti!

           

Dizeler dağıldı önce uzay boşluğuna, harfler saçıldı, sonra saniyenin milyonda biri hızla toplanıp bir araya ileti olarak gitti "günaydın" yerine. Ne muhteşem değil mi , siz buradasınız ve iki teli birbirine değdirip akım geçirmeyi başaramıyorsunuz ; mağara duvarlarına avladığı hayvanı çizen insanoğlu gün geliyor tonlarca ağırlıkta bir makineyi havaya kaldırıp uçuruyor, küçük tırnağınız kadar mikroçiplere binlerce bilgi, görüntü, video sığdırıyorsunuz. Şimdi siz buradasınız ve dünyanın öbür ucundaki yakınınız tuşlara dokunur dokunmaz karşınızda sesi ve  görüntüsüyle. O kadar hızlı, o kadar gerçek. Benim aklım almıyor, sizin aklınız?

 

* Sonra Galeano ile karşılaştık kütüphanede. "Aynalar" kitabı duruyordu elinde. Çiçeklendim. Heyecanlandım. Bu kütüphanede hem de. Oburluğum nüksetti ve oracıkta çevirdim sayfaları. Diyor ki : "İnsanın dünyanın dört yanına doğru çıktığı yolculuk Afrika'dan başladı. Büyükbabalarımız gezegenin fethini oradan başlattılar. Farklı yollar beraberinde farklı kaderler getirdi ve güneş de renk ayrımı işini üstlendi." İlginççç..

 

* Çin adını ilk imparatoru olan Çin Şi Huang'dan alır. İmparator mezarının inşasına 13 yaşında başlar. Ne yazık ki imparatorluğu boyunca vücuda getirdiği en ölümsüz eser ölümü üzerinedir. Kendisini/mezarını korumakla görevli 7000'den fazla toprak asker (ki keşfinden sonra "terra kotta" adını alır) in günümüz teknolojisiyle incelendiğinde her birinin kulak yapısının farklı olduğu görülmüştür. Ne demek istiyorum: yani fabrikasyon değildir hiçbiri, "biricik"tir. İmparator, yarım asırlık yaşamının tamamladığında ölüm kapısını çalar ama o,ölünce onu koruyacak ordusunu inşa etmiştir. ve bu gün unesco'nun koruması altındadır. Lütfen görsellerine bakınız.

 

Son söz : "hepimiz kardeşiz

insanlara değil artık

hayvanlara söylüyorum bunu" (Haydar Ergülen)

maalesef!

 

Yarın belki yine karşılaşırız....şimdilik bir merhabaya ekleniyor, hoşça kalın!..


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]