13 Mart 2018, 07:49 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

AHMET ARAT'IN ELEŞTİRİLDİĞİ TEK NOKTA...

AHMET ARAT'IN ELEŞTİRİLDİĞİ TEK NOKTA...

HÜSEYİN ALPAY

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tokat gibi “herkesin herkesi tanıdığı bir şehirde” sivil toplum örgütlerinin, siyasi partilerin ve derneklerin başkanlığını yapmak zordur. İnsanlar sizi yakından izler, tartar, değerlendirir ve not verir. Üyeleriniz haklı olarak sizleri işyerlerine bekler, kendilerini ziyaret etmenizi isterler. Çay, kahve eşliğinde sohbet etmek, dertlerini anlatmak ve çareleri konuşmak keyif verir. Hatta bazen hiç dert - tasa konuşmadan, her türlü geyik muhabbetini de başkanlarıyla yapmak isterler.

 

Kaldı ki bu en doğal haklarıdır. Başkanın üye sayısına bakmadan, onun özel işlerini, ticaretini düşünmeden bunu istemeleri de haklarıdır. Misal her bir üyesi için 45 dakika ziyaret süresi biçerek yola çıkan başkan, günde 8 üyesini ziyaret etse, tam 1 yıl sürer bu ziyaretler. Günde 6 saatini üye ziyaretlerine ayıran başkan kendi işine gücüne nasıl bakacak acaba? Ya da çocukları ve evi için zaman nasıl yaratacak? Tüm bu hesabı yapacak olan tabi ki başkandır, üye değil. Üye, oy verdiği ya da vermediği, ama seçilmiş başkanını hep görmek ister çünkü.

 

TSO Başkanlığı için devam eden sürece baktığımızda da, mevcut Başkan Ahmet Arat’ın en çok eleştirildiği konu da bu: Üye ziyaretlerini aksatması, yeni açılan işyerlerine hayırlı olsuna gitmemesi ve buna benzer serzenişler… Elbette yukarıda değindiğim gibi üyelerin beklentileri hep olacaktır ve bu beklentilerinde hepsi haklıdır. Her bir TSO üyesi işyerinde başkanlarını ağırlamayı, onunla istişare etmeyi, yeni açtığı işyerinin kurdelesini başkana kestirmeyi ister.  Durum böyle olunca Başkanın kendi işleriyle olan yoğun temposu hiç düşünülmez, akıllara gelse bile yine de kırgınlıklar oluşabilir.

 

Oysa yalnız Ahmet Arat değil, bütün oda başkanlarının ve siyasetçilerin de geçimlerini sağladıkları işleri vardır ve o işleri ile meşgul oldukları işyerleriyle de ilgilenmek zorundadırlar. Oda başkanlığı ve siyaset bir meslek olmadığı için bunu topluma anlatmak da kimi zaman zordur. Bu zorluğu anlatamamanın doğurduğu sonuç itibariyle, hem TSO’nun işlevinin artarak sürmesi, hem de sürdürülen projelerin akıbetleri hakkında yurt içinde ve yurt dışında mekik dokuyan Ahmet Arat’ın, kendi ticari işleriyle de meşguliyeti sonucu, üye ziyaretlerini aksatmış olduğu bir gerçek.

 

İşte bu gerçek doğrultusunda yeni tedbirler alarak, kendisi gidemese bile ekibinden birilerini bu tarz ziyaretlere yönlendirecek çareleri bulmalıdır Arat. Herkes biliyor ki Ahmet Arat sürdürdüğü iş programları vesilesiyle, hem TSO’nun hem de kendi ticari işlerinin yoğunluğunda bir gündemle yaşıyor, yaşayacak da. Bu gerçeği kabullenip, aynı zamanda TSO üyelerinin de beklentilerine cevap verecek bir yapılanma ile yola devam edilmeli, hem üyelerin gönül kırgınlığı yaşamasının, hem de Ahmet Arat’a dönük bu konudaki eleştirilerin önüne geçilmelidir.

 

Her türlü mülahazaların yapıldığı TSO seçim sürecinde Ahmet Arat’a dönük neredeyse tek eleştiri noktası olan bu vaziyet karşısında, Arat’ın “şükür ki başka nedenlerden eleştirilmiyorum” diye memnuniyet duyduğunu da hisseder gibiyim.


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]