30 Haziran 2017, 02:04 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

ZAMANIN SARKAÇLARI

ZAMANIN SARKAÇLARI

M. Halil PAZARLI

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tokat Saat Kulesi'nin 100. Yıl Anısına...
 
 
   Şiirin Ş'sini yazmak yerine Ş'nin şiirini yazmak isterdim. Değil legalden yana olmak, bizzat kendisi illegaldir şiirin. Aynı anda gökyüzünün haritasını çizdiği gibi, yeraltının nabzını da tutar. Belki bu yüzden silinmiştir ayışığı şiirlerden, ayak basılalı beri Ay'a. Kim bilir? Zamana karşı durandır şiir. Ölüme de. Zamana karşı duranın şiirini yazmak isterdim. Ölümün de.
 
   Anayasası olmayan tek cumhuriyet şiir değil midir? Bütün kutsal kitaplardan kovulmuştur. Devletten'de, Yine de sürgün olduğu söylenemez. Her şiir kendi yasası üzre kendi devletini kurmuştur, Ne yöneten vardır orda, Ne yönetilen. Kul da kendisidir, Tanrı da. Söz de, sözcük de. Bu yüzden mi uzak durur hep yasal işlerden? Bu yüzden mi adı illegale çıkmıştır? Yasadan, yasalardan uzak duranın şiirini yazmak isterdim.
 
   Duranın, eylemsizliğin yanında değildir şiir, devinim halindedir. Yanar, döner durmaksızın değişir. Göğün yüzündeki güvercindir, yerin elindeki akarsu, yeraltında kömür. Güvercinin attığı taklayı, akarsuda akıp giden susuzluğu, kömürde yanıp sönen ateşi yazmak isterdim.
 
   Her işine eylemine aşkla başlayandır şiir. Sabah kalkar kalkmaz yüzünü yıkar: Aşktır musluktan dökülen. Otobüse biner: Aşktır ödediği, paso kullanmaz. Çay içer bir deniz kıyısında: Aşktır içtiği taze dem, az şekerli. Ama açığa vurmaz aşkını. Aşkı da yasaktır. İllegaldir. Bütün kurumlara ve kuramlara karşıdır. Hiçbir tanıma sığmaz. Bilenler bilir kimliğini, kasketini gözlerine indirse de. Onun bilinen, benim bilinmeyen kimliğimi yazmak isterdim.
 
   Her an, her yerdedir şiir. Yanı başımızdadır. Yanı başınızda. Bir romanın dipnotundadır. Bir öykünün başlangıç cümlesinde. Bir fotoğrafın bembeyaz arabında. Yağmurun cama vuran sesidir, özlemde buluşan bakıştaki sessizlik. Damarı yerin altında gizli bir damla sudur, uykusu palamarından çözülmüş bin damla susuzluk. Adanmış olandır, hem de adanan. Tan atanda yanan alevdir, külü de dumanı da kendinden menkul. Kendi karanlığından damıtmıştır aydınlığını, ışığını. Her bir dizesi bir ışık demeti bu aydınlığın şiirini yazmak isterdim.
 
   Ufku geniştir, ülkesi sonsuz, özgürlüğü sınırsız. İnsanın olduğu her yerde. Aşkın olduğu her yerde. Umudun olduğu her yerde. Onurun olduğu her yerde. Emeğin, direncin, bilincin olduğu her yerde.
 
   Şiirin Ş'si yerine, Ş'nin şiirini, bir de böyle bir yazı değil de aslında, hiçbir sözcük kullanmadan, bembeyaz sıradan bir şiir yazmak isterdim. Uçurumlara dar gelen.
 
Refik DURBAŞ


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2020 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]