27 Şubat 2018, 06:43 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

ŞEKER EKMEĞİMİZDİR, ÇEKİN ELİNİZİ EKMEĞİMİZDEN!

ŞEKER EKMEĞİMİZDİR, ÇEKİN ELİNİZİ EKMEĞİMİZDEN!

Cemal İNCESOYLUER

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Sıra buna geldi. Önce Tokat Sigara Fabrikası özelleştirildi, tabii sonra kapatıldı, şimdi de Turhal Şeker Fabrikası özelleştirilme kapsamında, kapatılmasına yol veriliyor.

 

AK Parti Tokat Milletvekilleri istifa edebilir mi? Etmezler, edemezler. Tokat Sigara Fabrikası özelleştirilip, kapatılması sürecine girdiğinde de böyle güçlü bir çıkış yapamamışlardı. İstifa etseler bile sonucun değişme ihtimali yok ama, hiç değilse safları belli olurdu. Bu şehrin ve hinterlandında yaşayan insanların haklarını savunma adına iradelerini kullanmış olurlardı.

 

Bugün de aynı noktadayız, AK Partinin 4 Tokat milletvekili ne yapacak diye bakıyoruz.

 

Turhal Şeker Fabrikası nedir, ne değildir, bu sorunun cevabını vererek gidelim isterseniz. Özelleştirilecek olan 14 fabrikanın içerisinden bir tanesini seçelim. Turhal Şeker Fabrikası örneğinden gidelim. Turhal Şeker Fabrikası bir yılda 12 milyon TL kâr elde ediyor. Bu kârın yanı sıra Turhal’ın elektrik ihtiyacının yarısını karşılayabilecek kapasitede çalışan bir fabrika burası. Fabrikadaki hiçbir şey ziyan olmuyor. Ürettiğimiz her şeyi geri dönüşüme sokarak yenisini üretiyoruz.

 

Sivil İnisiyatif harekete geçti. Bir yanda Şeker-İş Sendikası, diğer yanda Panko Birlik, STK’lar derken, hedef bir milyon imza. Elbette Tokat’taki bütün siyasi partiler bu kampanyaya omuz vermeliler ama lütfen siyasi kimliklerini öne çıkarmadan yapsınlar. Çünkü mesele, bir siyasi partinin meselesi değildir. Bunun üzerinden siyaset yapmaktan ziyade, sonuç almayı amaçlamalıyız. Hiçbir yanlış anlamaya mahal vermeden şunu söylemek istiyorum: Turhal Şeker Fabrikası davası, Tokat en başat sorunu ve davasıdır. Burada yürütülecek kampanya, ortak ses olarak yükselmelidir.

 

Akit Gazetesi ve Televizyonu, bu konuda en önemli ve emperyaltezgahı ortaya koyan yayınlar yapmaktadır. Turhal Şeker Fabrikasının özelleştirilmesindeki temel amacın, yapay şeker üreten Siyonist cartel şirketine pazar açılması şeklinde tespitler var ki, bu konu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı töhmet altında bırakır. Pancar şekerinde en yüksek kâr oranı yüzde 38. NBŞ’de ise yüzde 500 ile yüzde 700 arasında. 50 kuruş aşağı satılan NBŞ’ler nasıl bu kadar fazla kâr sağlıyor dersin? Burada kimin parmağı olduğu belli. NBŞ henüz ortada yokken Türkiye 20 milyon ton şeker üretiyordu. NBŞ ortaya çıktı çıkalı 17 milyon tona geriledi. Üstelik,NBŞ’lerin denetimi de yok.

 

CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, bu konuyu iki yıl önce dikkat çekmişti. Hem mecliste, hem de Tokat’ta yaptığı basın toplantılarıyla Turhal Şeker Fabrikasıyla ilgili süreci anlatmış ve fazla geç kalmadan bu sorunun çözümü için herkesin teyakkuz halinde olmasını istemişti. Olmadık.

 

Yol yakın filan değil, artık. Şimdi, bütün hesapları kenara bırakıp bir ve birlik olma zamanı. Tokat Sigara Fabrikasının kapatılmasında düştüğümüz aymazlığa, vurdumduymazlığa ve hastalıklı siyasi anlayışı kenara bırakmanın vaktidir. Çünkü şeker ekmeğimizdir. Tokat ve hinterlandının geçim kaynağıdır. O sebeple, kim üzerine alınıyorsa alınsın, kim kırılıyorsa kırılsın, kim bu haklı itirazımız karşısında gönül koyuyorsa koysun, şeker ekmeğimizdir çekin elinizi şekerimizden…

 

Bu sese kulak verilirse şayet, Turhal Şeker  Fabrikasıyla ilgili önümüzde iki seçenek ortaya çıkar. Birincisi ve olmasını istediğimiz, fabrikamızın aynı statü içerisinde üretime devam etmesidir. Ki, bunun da haklı gerekçelerinden en önemlisi, 14 şeker fabrikası içerisinde kar trendi olan birkaç fabrikadan birisi olmasıdır. İkincisi ise, bu özelleştirme kararından geri dönüş yoksa, o zaman en az 10 yıl boyunca fabrikanın çalışma koşulu getirilerek, geniş tabanlı bir konsorsiyum eliyle, başta pancar üreticilerinin  de ortak olduğu bir yapıyla devam edilmesidir.  Bunun dışındaki öneri ve planlar, Turhal Şeker Fabrikasının kapatılma sürecinden başka bir anlama gelmez.

 

Bizim, iki fabrikanın da kapatılarak elimiz böğrümüzde kalması gibi bir lüksümüz yok, olamaz da. Tamda bu noktada, sivil inisiyatif devreye girerek, başlatılan imza kampanyasının 1-1.5 milyonluk evraklarla, oluşturulacak akil heyetin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ziyaret etmek. Bu ziyarette de, hem imzaların, hem de fabrikanın özelleştirilmesiyle yaşanacak ekonomik ve sosyal travmanın anlatılması gerekiyor.

 

Tokat bir sanayi şehri değil, üstelik endüstriyel tarım konusunda da vasatın vasatı noktasındadır. Bunca sebze, meyve, şeker pancarı ve tahıl üretimine rağmen, bunların işleneceği fabrikaların olmayışı ayrı bir hazindir.

 

Galat-ı meşhur olarak ifade edecek olursak; un var, şeker var, yağ var ama, bir türlü helva yapamıyoruz/yapamadık.

 

O sebeple, Tokat ve hinterlandının elde kalanı Turhal Şeker Fabrikasıdır ve lütfen bu ekmeğimize dokunmayın. Günah arıyorsanız, vebal arıyorsanız, hata-kusur arıyorsanız, işte budur.


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]