22 Şubat 2018, 06:53 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

ŞEKER FABRİKAMIZ İÇİN 'ŞEKER GİBİ' BİR ÖNERİ

ŞEKER FABRİKAMIZ İÇİN 'ŞEKER GİBİ' BİR ÖNERİ

HÜSEYİN ALPAY

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

2015 yılında 9 milyon (trilyon), 2016 yılında 9 milyon 200 bin (9 trilyon 200 milyar) lira kâr eden bir kuruluş, Tokat’ın parlayan tek yıldızı olan Turhal Şeker Fabrikası neden satılmak istenir? Hele de Tokat gibi sanayisi olmayan, Sigara Fabrikası kapanmış, işsizliğin tavan yaptığı bir Anadolu kentinde, elde kalan tek önemli fabrika olan şeker fabrikası neden satışa çıkartılır? Tabi bu sorunun yanıtını aramak bugünün meselesi değil. Sigara fabrikaları, Türk Telekom, Tüpraş gibi devasa işletmelerin özelleştirilmelerinin başladığı süreç, son 25-30 yılın sorunudur. Özelleştirme adı altında satılan “altın yumurtlayan tavuk” misali kurumlar, ardında binlerce soruyu da bırakarak tarih oldular.

 

Hatırlanacağı üzere şeker fabrikalarının özelleştirilmesi, son 7 yılda iki kez iptal edildi. İlk iptal Danıştay’dan geldi. Danıştay 13. Dairesi’nin 11 Ocak 2011’deki kararıyla, özelleştirme süreci durdu. Ancak karardan sonra, şeker fabrikalarıyla ilgili süreç bir kez daha başladı. 4 Eylül 2011’de çıkılan ilanlarla, ihalelerin 29 Kasım 2011’de nihai pazarlık görüşmeleri tamamlandı ve Malatya, Erzincan, Elazığ, Elbistan, Kastamonu, Kırşehir, Turhal, Yozgat, Çorum ve Çarşamba fabrikalarının satışı Özelleştirme Yüksek Kurulu’na (ÖYK) sunuldu. ÖYK ise, 2012’de aldığı kararla, 10 şeker fabrikasının özelleştirme ihalesini iptal etmişti.

 

Şimdi ise Afyon, Ağrı, Bor, Burdur, Çorum, Elbistan, Erzincan, Erzurum, Ilgın, Kastamonu, Kırşehir, Muş, Turhal ve Yozgat fabrikaları için başlatılan yeni ihale süreci ile bilinmeze doğru gidilen bir dönem başlıyor. Esasında bilinmezlik değil de, bilinmezlik kisvesi altında önce özelleştirme, sonra da kapıya kilit vurma işlemi yaşanacak. Tıpkı Tokat Sigara Fabrikası örneğinde olduğu gibi. Her ne kadar şeker fabrikalarının özelleştirildikten sonra, bulundukları illerde üretime devam etmelerine yönelik olarak, şartnamede hükümlerin yer alması beklense de, işin böyle gitmeyeceği herkesin malumu.

 

Tokat çiftçisine yıllık 111 milyon 800 bin TL ekonomik kazanç sağlayan, tüm bölgelerden 150.250 dekar pancar ekimi yapılan, 220 köy ile 6.970 üreticinin faydalanmakta olduğu ve toplamda 785 bin ton pancarın teslim edildiği bu devasa işletmenin özelleştirme süreciyle bu memleketten kopartılmasının önüne mutlaka geçilmelidir. Bu bağlamda Tokat Milletvekili Kadim Durmaz’ın, “Şeker pancarının tarladan kantara, kantardan fabrikaya taşınması, üretimde kullanılan malzemelerle üretim sonucunda elde edilen şeker, melas ve küspenin arzı da, bu zincirde yer alan herkese iş imkânı sağlamaktadır. Bugün şeker fabrikasında pancar posasından elde edilen yaş küspe hayvancılık için önemli bir geçim kaynağıdır. Eğer Şeker Fabrikamız da özelleştirme kapsamında ve blok olarak satışa sunulursa büyük bir göç dalgası kaçınılmaz olacaktır. Tokat'ta 78 bin çiftçi mağdur olacak, Türkiye genelinde 35 bin işçi işsiz kalacak. Eğer Tokatlılar olarak yeni bir göç dalgası yaşamak istemiyorsak fabrikamıza sahip çıkmalıyız.” sözlerine kulak vermek zaruridir.

 

Hele hele, Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Adayı Sami Ülkü’nün soruna çözüm noktasında, “Turhal Şeker Fabrikası’nın özelleştirme süreci içerisinde Konya Torku modelini örnek almalıyız. Turhal Şeker Fabrikası’nın 70 bin kooperatif üyesi bulunuyor. Yani, 70 bin aileyi doğrudan ilgilendiren bir fabrikanın işletilmesi şarttır. Bunun için de Tokat TSO başta olmak üzere, ilçelerimizdeki kardeş TSO’larla birlikte geniş tabanlı bir konsorsiyum ile Turhal Şeker Fabrikası’nın kapatılmasının önüne geçmeliyiz. Aksi takdirde, Tokat’taki ekonomik çöküntünün yanı sıra, işsizliğin dev boyutlara ulaşmasının da önüne geçemeyiz. Tokat TSO bu konuda ağabeylik yaparak, derhal harekete geçmelidir.” sözleriyle ortaya koyduğu perspektifin, mutlaka değerlendirmeye alınması gerekmektedir.

 

Ülkü’nün somut bir öneri getirerek, konunun çözümü noktasında Ticaret ve Sanayi Odaları önderliğinde Konya Torku Şeker örneğiyle harekete geçilmesini istemesi, oldukça müspet bir öneridir. Geçmişte maalesef, Tekel sigara fabrikasının kapanmasıyla Tokat'ın sosyal ve ekonomik hayatı büyük ve derin yaralar aldı. Tokat işsizlikte ve göç vermede Türkiye ortalamalarının üzerine çıktı. Böyle bir acı deneyime sahip bu şehri daha fazla yaralamadan konuya gerçekçi bir şekilde yaklaşılmalı, Sami Ülkü’nün çözüm önerisi gibi realist politikalarla, olası bir kan kaybının önüne mutlaka geçilmelidir. Adeta “şeker gibi” bir öneriyle fabrikanın kapanmasının önüne geçilmesinin formülünü açıklayan Ülkü ayrıca, bu konudaki tavrını kamuoyu oluşturarak daha da yüksek sesle dile getirmelidir.

 

Turhal Şeker Fabrikası hepimizindir, dolayısıyla siyaset üstü bir konudur. Bu konudaki örnek tutum ve davranışlarından dolayı başta Tokat Milletvekilleri Zeyid Aslan ve Kadim Durmaz olmak üzere, Ankara’da meselenin Tokat lehine sonuçlanması için istişarelerde bulunan TSO Başkanı Ahmet Arat’a ve TSO Başkan Adayı Sami Ülkü’ye teşekkür ederiz. Umarım ki bu çabalar, siyaset üstü bir perspektif ile değerlendirilir, iktidarı ve muhalefeti ile el ele vererek, Tokat’ın hayrına olacak bir sonucu almak için, herkes elinden gelen çabayı gösterir.


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.055 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]