19 Şubat 2018, 08:55 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

REİS BEY...

REİS BEY...

Cemal İNCESOYLUER

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

3 gün soluk soluğa geçen program, nerdeyse kusursuz bir organizasyonla finalini yaptı.

 

Daha önce yine bu köşeden yazmıştım, “kulpsuz kahve fincanı”hikayesini hatırladınız mı? İrfan sahibi bir siyasetçi, bir köye uğrar. Kahvehanede kahve ikram ederler. Ancak fincanın kulpu yoktur. Kahveci utana sıkıla bir meramını söyler. Tamam, sen Ankara’ya yanıma gel, yalnız gelirken bu fincanı da yanında getir der, siyasetçi. Kahveci niye ki beyim, der. Siyasetçi, “Çünkü, Ankara’da bu fincana çok kulp takan çıkar” diye cevaplar.

 

Peki, Fuzuli ne der:

Söylesem tesiri yok, sussam gönül razı değil.
Çektiğim alamı bir ben birde Allah’ım bilir.

 

Yeri geldikçe, bir mevzu oldukça, şehre ilişkin bir olay vuku buldukça ve Belediye Başkanından açıklama yapıldıkça, bir yazı farz oldu diyorum. Farkındayım, bu tür yazılardan rahatsız olan iki grup var. Birincisi, ne olursa olsun, ne yapılırsa yapılsın asla “hakkı teslim” gibi bir erdemi yanlarına asla yaklaştırmayan güruh… İkincisi ise, yok onu şimdilik söyleyemeyeceğim. Bu ikinci güruh gerçeği, can acıtıcı, üzücü işlere imza atmış/atan maskeli balo müdavimleridir.

 

Cuma Gününden bu yana Tokat’ta ki hareket, yoğunluk ve nerdeyse nefes nefese bırakan programlar, tıkır tıkır gerçekleşti. Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’nun ev sahipliğindeki bu program, önce vizyon projelerden “Meydan Projesinin, 2. ve 3. Etaplarının” temel atma töreni yapıldı. AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya ve beraberindeki heyetle birlikte, Tokat Milletvekilleri ve bölge belediye başkanlarının katılımıyla gerçekleşti.

 

Ayrıntıları, yerel ve ulusal medyadan zaten takip etmiştirsiniz. Ertesi gün, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin de katıldığı “Yerel Yönetimler Karadeniz Bölge Toplantısı” gerçekleşti. Bir bölge toplantısının Tokat’ta yapılıyor olmasının ne anlama geldiğini biliyor muyuz? Dert değil, bilmiyor olsak bile görerek anladık.

 

Reis Beyin, böylesine hem kapsamlı hem de katılımcılar bakımından önemli isimleri Tokat’ta ağırlıyor olmasından dolayı ne yapalım, eleştirelim mi?

 

Önce, Meydan Projesi ve Kanal Tokat’ı yapamaz deyip, yapmaya başladığında da çeşitli şehir efsaneleri uyduranları alkışlayalım mı, yoksa elimiz vicdanımızda hakkı teslim edip, Reis Beye küçük bir teşekkür etmeyelim mi? Teşekkür yerine geçen bu tür yazılarımızdan rahatsız olanların derdine bir çare bulamıyorum, ne yazık ki. Üzgünüm…

 

Mesela, Çevre ve Şehircilik Bakanını Tokat’a davet edip, üstüne üstlük birde Tokat’tan Türkiye’ye Kentsel Dönüşümle ilgili açıklamalar yapmasına vesile olan Reis Bey’e kızalım mı? Bakan Özhaseki, “Bakanlık olarak bir şehircilik şurası yaptık. 4 ana başlıkta çalıştık burada. Kentsel dönüşümle ilgili bir bölümümüz vardı. Sonra Kimlik ve tasarruf ile ilgili bir bölümümüz vardı. Sonra göç ve uyum meselesi üzerinde ve günümüzde yerel yönetimlerin rolü nedir, ne değildir bu konuda bir çalışma yaptık. Bütün bunları artık kanunlara yazıyoruz. Kentsel dönüşümün nasıl yapılacağı ile ilgili yeni kurallar ortaya çıkarmaya gayret ediyoruz” gibi önemli açıklamalar, Tokat program çerçevesi içerisinde yapılmıştır.

 

Utanmasak, Reis Bey yeter artık, hem çıtayı yükselttin, hem çalışma performansında zaman mefhumunu aradan kaldırdın, hem de hayata geçirdiğin projelerde kalibreyi büyüttün deyip eleştireceğiz. Doğrusu, bir ara ciddi olarak bu minvalde cılızda olsa bunlarda söylendi.

Utanmadılar mı? Yok, bu tür tek tük insanların insanlığından Reis Bey utanmıştır, hiç kuşkunuz olmasın.

 

Ve bu 3 günlük programlardan önce, Reis Beyin sosyal medyada fotoğraf paylaşımları oldu. Birkaç satırdan ibaret açıklamayla birlikte. Neydi bunlar? Reis Bey, AK Parti Milletvekilleri Zeyid Aslan, Yusuf Beyazıt, Celil Göçer ve Coşkun Çakır’ı meclisteki makam odalarında ziyaret etmişti.

 

Özellikle Zeyid Aslan’ı ziyaret ettiği fotoğraf, kimleri rahatsız etti bilemem ama Tokat’ın birlik ve beraberliğini çok güzel yansıtıyordu. Bu şehirde, siyasetin kaosundan ve siyasetçilerin birbiriyle kavgasından medet umanlar, en başta Tokat diye bir derdi olmayanlardır.

 

Reis Bey itidali, orta bir yolu seçmiş, Tokat için her türlü uzlaşma ve barış kapılarını ardına kadar açmış, Tokat’a hizmeti hayatının merkezine koymuş; hiç kimseyi siyasi, etnik ve inanç kimliklerinden dolayı ötekileştirmeden yolunda yürüyor.

 

Ne yani, şimdi bütün bu güzelliklerden dolayı Reis Beye teşekkür etmeyelim mi?

Görüntünün olası içeriği: 5 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]