13 Şubat 2018, 07:39 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

SİYASET KURUMUNU HEDEF ALARAK  TSO BAŞKANLIĞI KAZANILABİLİR Mİ?

SİYASET KURUMUNU HEDEF ALARAK TSO BAŞKANLIĞI KAZANILABİLİR Mİ?

HÜSEYİN ALPAY

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tokat Ticaret ve Sanayi Odası seçimleri yaklaştıkça adayların basın mensuplarıyla olan buluşmaları da sıklıkla devam ediyor. Son olarak Dr. Ali Çelik bir basın toplantısı düzenleyerek hedeflerini anlattı. Gazeteci olarak davet edilmediğim basın toplantısında, Çelik’in söylediği ve benim takılıp kaldığım bir şey var ki, sizlerle onu paylaşmadan edemeyeceğim.

                                            

Siyaset kurumu, insanlara daha yaşanır bir toplum düzeninin inşasında yardımcı olmaya ve önderlik etmeye yarayan bir mekanizmadır. Siyasetçi (her ne kadar eleştirilecek yönleriyle anılsa da), millete hizmet yolunda kendini adayan kişilerden oluşur. Üstelik hangi makamda hizmet verirlerse, oralara seçilerek gelirler. Çekişmeler, dedikodular, her türlü entrikalar siyasetin içerisinde elbette vardır. Çünkü bu saydığım olumsuzluklar siyaset kurumuyla ilgili değil, toplum yapısının dejenere olmasıyla ilgilidir ve bütün meslek odalarında, sivil toplum kuruluşlarında ve toplum adına iş yapılan her yerde bunlara rastlanılabilir.

 

Yani çekişmeler, dedikodular ve entrikalar siyasete ve siyasetçiye özgü bir durum değildir. Doktorlar arasında da bunlara rastlayabilirsiniz, memurlar arasında da, esnaflar arasında da. Mühim olan bunu genelleyip bir kesime mal etmemek, kimseleri yaftalamamaktır. İşte tam da bu noktada, Dr. Ali Çelik'in basın toplantısında söylediği, "Bu güne kadar hiçbir siyasi partiye üye olmadım. Getirin hemen ayrılırım. Biz hep 30 yıldır Allah’a dua ediyoruz, bugün de sabah kalktık, 'Allah’ım bizi oralardan uzak tut' diye. Ben oraları sevmiyorum, hiçbir zaman da sevmedim." sözleri talihsiz açıklamalardır.

 

Siyasi partilere üye olmak suçmuş gibi, "Getirin hemen ayrılırım!" tarzı bir ifade ile ve sonrasında 30 yıldır "Allah'ım bizi oralardan uzak tut" diye dua ettiğini söylemek, kendisine bir fayda sağlar mı diye düşündü mü acaba Sayın Çelik? Yol arkadaşlarından siyasi partilere üye olanların sayısına baktı mı hiç? Ya da TSO'da kendisine oy isterken üyelerden "sadece siyasi partilere üye olmayanlardan oy istiyorum" diye mi oy isteyecek? 'Allah'ım bizi oralardan uzak tut' derken, oralarda ne var ki Allah'tan kendisini uzak tutmasını istiyor? TSO Başkanlığına seçilmek için siyaset kurumunu ve siyasetçiyi bu kadar küçük düşürmek mi gerekiyor?  Dr. Ali Çelik'in siyaseti sevmiyor olmasının ve hiçbir zaman da sevmeyecek olmasının, siyaseti sevenlerin nezdinde hiçbir karşılığı yoktur. Helal ve meşru olan her şeyin siyaseti yapılır, bunu en başta Sayın Çelik'in bilmesi gerekir.

 

Her şeyin ötesinde bu sözler, "Kendisinin aday olacağı hiç bir yere aday olmam" diyerek açık desteğini sunduğu Belediye Başkanı'na ve siyasetle uğraşan herkese hakaret anlamı içermektedir. TSO adayı Dr. Ali Çelik'in açıklamaları talihsiz açıklamalardır, mutlaka bu açıklamalarının telafisi gerekmektedir. Tokat'ın siyasi iklimine ve toplumsal ruhuna uygun olmayan söylemler olarak değerlendirdiğim bu açıklamaların başka bir izahı varsa, kendisinden yeni bir açıklama bekliyoruz.

 

Siyaset ve siyasetçi bu sözleri hak etmiyor çünkü.

 

Bir diğer önemli dikkat çeken detay da, Dr. Ali Çelik’in tanıtım broşüründe yer alıyor. Son derece amatörce hazırlanmış o broşürün her bir sayfası, Sayın Çelik’i eleştirmeye yetecek çokça malzeme barındırıyor; ancak ben sadece son sayfadaki vurguya kısaca değinmek istiyorum.

 

Tokat Sigara Fabrikası’nın kapatılmadan önceki ve sonraki resimlerinin paylaşıldığı o sayfada, “Bunun sorumluları hala konuşabiliyorsa hepimiz susmalı ve düşünmeliyiz!” ibaresi yer alıyor. Sanki (siyasetten ve siyasetçiden uzak olmayı gurur vesilesi yapan kendisi değilmiş gibi) bir siyasetçinin yapması gereken eleştiriyi TSO Başkan adayı olarak yapıyor.

 

Kanımca, TSO Adayı Sayın Dr. Ali Çelik’in her açıdan kamuoyunu ikna etmeye ihtiyacı var…


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]