29 Haziran 2017, 15:08 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

TEKNOLOJİYİ DOĞRU KULLANMAK...

TEKNOLOJİYİ DOĞRU KULLANMAK...

MERVE ULAŞAER

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Teknoloji hayatımızda büyük bir öneme sahip, bunu kabul ediyorum. Peki kaçımız teknolojiyi yerinde ve doğru kullanıyoruz? Teknolojinin efendisi değil esiri olmayı tercih etmiş olan kişi sayısı çok fazla ve yaş oranı 4'e düşmüş durumda. Çocuklarımıza verdiğimiz eğitimde yer alması gereken konulardan birisi de teknolojidir. Onlara bu konu hakkında bilinç kazandırmalı, teknolojinin esiri değil efendisi olmayı öğretmeliyiz. Aksi taktirde geleceğimiz asosyal yetişkinlere bezenecek, yaşayarak yaşamayı öğrenememiş bir nesil bizi takip edecektir.
 
Artık çocuklarımızı susturmak için anne ve babaların yöntemi ya televizyondan bir çizgi film (genelde eğitici bir çizgi film olmuyor) açmak, ya da ellerine telefon, tablet vs. verip oyun oynatmak oluyor. Bu yöntem ne kadar doğru? Çocuklarımıza mı iyilik yapıyoruz yoksa kendimize mi? Cevap açıkça ortada bu yöntem kendimize iyilik yapmaktan başka hiçbir şey değil. İlerisini düşünmek çok daha önemli. Kendimize yaptığımız bu iyilik çocuğumuz büyüyene kadar geçerli, ya sonra?
 
Sonrası mı sorumluluk sahibi olmayan, karşısındaki kişiyle verimli iletişime geçemeyen,bir şeylerde zorlandıkça kitaplardan araştırmak yerine daha kolaya kaçarak hemen internetin başına giden ve araştırdığı şeyi hiç okumadan sunan, canı sıkıldığında kitap okumayı değil de bilgisayar oyunu oynamayı tercih ederek zamanını boşa geçiren, teknolojiyi bilinçli kullanamayan bir gençlik yetiştirmiş olacağız. Bu durumun onların duygu, bilinç ve davranış düzeyinde olumsuz etkiler oluşturacağını bilmeliyiz. Dolayısıyla bu konuda ailenin denetimi ve takibi çok önemli bir husus olarak görülmelidir.
 
Bu konuya bir kez daha neden titiz yaklaşılması gerektiğini öğrendik...
 
Bundan sonra yapacağımız şeyler, sorunu bir bütün olarak ele almalı, analizini etmeli, toplumun geleceği adına sosyal bir çöküntünün yaşanmaması için etkin tedbirler almalı, çocuklarımızı değerlerimize göre yetiştirmeli,yorulmayacakları tek şeyin çalışmak olabileceğini ve çalışan kişinin kazandığını öğretmek olmalı.
 
Selam ve dua ile...


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : G.O.P. Bulvarı Emniyet Müd. Karşısı Mehmet Coşkun İş Merkezi Kat: 4 Tokat (Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz: arayisgazetesi2008@hotmail.com)
Tel: 0 542 622 01 00
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]