12 Haziran 2023, 09:18 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

SİYASETİ AYAKTA TUTAN TABANDIR

SİYASETİ AYAKTA TUTAN TABANDIR

Hüseyin Karahan

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Siyasi partilerin kuruluş tüzükleri / ilkeleri vardır. Bu ilkeler devleti oluşturan bireylerin en iyi şekilde yaşamasını sağlayacak ekonomik gelişmeyi saglayan devleti yonetme gayesi bulunan, özellikle Türkiye de kendi gruplarının veya temsilcisi bulunduğu bireylere biraz daha öncelik sağlayan çeşitli amaçları olan bir siyasi gruptur.
Bu siyasi partiler halkin ,belirli ilkelerine ,inançlarına ve çıkarlarına hizmet etmek için vaatlerde bulunur. Tüm dünya da bu böyledir. Alışveriş sonra fiş...Alışını yapıp verişini fişini veremeyen partiler bir dönem kazansalar da bir sonraki dönem kaybetmeye mahkumdur.

Toplumun sesine kulak verip ses olamayan partiler,  özellikle tabanın ihtiyaçlarını karşılamayan siyasi partiler en fazla yerinde sayarlar.

Partizanlık eşittir sempatizanlık. Halk genelde kendilerini bürokraside  temsil etmek ve bürokrasi ile olan ilişkilerini kolaylastirmak için seçtikleri milletvekilleridir.

Bu  milletvekilleri halkın veya tabanın sesine kulak verip işlerini kolaylaştırmak için bu temsil görevini layıkıyla yerine getirmelidir.  Ahlaksızlık ve hırsızlık olmayan her seslenişi icraata geçirmek güçlü bir taban kitlesi oluşturur. Çevresine faydası olmayan siyasetçi siyasetçi değil mecliste süs kabağıdır.
AK Parti'nin  uzun süren iktidarlığının püf noktası tabanda geniş bir kitleye ulaşmasının yanı sıra bu kitleyi yıllarca ayakta tutabilmesine bağlıdır. 

Bir vatandaş herhangi bir ilçe başkanlığına veya il başkanlığına gittiği zaman çözülmesini istediği bir konuyu genelde çözmesidir.  Yanı tabanın ihtiyaçlarını karşılayıp memnun etmesidir.

Siyaset giriskenlik ve cesaret  isteyen kişilerin işidir. Türkiye siyasetinde seçildikten sonra kendini çok zeki sanıp vatandaşı aptal yerine koyan temsilcilerde vardır. Bu düpedüz nankörlüktür. Seni o makama getiren vatandaşlardır. Sen vatandaşın işini çözemezsen show için mi geldin.  Bir zamanlar burası Türkiye reklamı meşhurdu.
Örgüt yönetiminde liderlik ve karizmatik liderlik vardır. Karizmatik lider belirli kişilikleri olan bunun karşılığında çok sempatisi olan bir liderdir.  Karizmatik liderlikte siyasi oluşumdan çok lidere duyulan ilgiden sempati ve Partizanlık oluşur.  
Toplumsal psikoloji de bilinç altından kaynaklanan genelde kendini tamamlamayan kişilerin belirli kişi tiplemelerine ilgileri daha da çoktur.  İlgi görülen kişinin çeşitli ilginç konuşma ve davranışları bu tip kişiler üzerinde önemli bir etkendir.
Toplumumuzda öfke ve şiddet meyilli olan kişi sayısı oldukça fazla ve bunu marifet sayan bunun iyi birsey olduğunu zanneden insan sayısında oldukça mevcuttur. Zayıf karakterli kişiler hayran olurlar. Kadınlarımızın bir çoğuda egolu erkeklere ,zalim görünümlü insanlara hayranlar. Bir de bunlar için kafayı yiyorlar, tabi bir kısmının sonu vahim...!  Boşanmalar, cinayetler yazık günah.  Kibar ve iyi niyetli  insanları da zayıf gören kadınlar..  

O zaman buyur buradan yak....!!
Toplumu oluşturan bireyler, bireylerin durumunuda  hikayelerle yukarıda açıkladık. O zaman biraz beyin cimnastigi yapalım.

İntergel alınır  bazi yükler atilir, matrisler aynı sayıyı verirmi? Bu kadar kafiyeli konuşup kafaları fazla da bulandirmayalım. Alan alır alacağını dersem de  toplumun anlamayacağı dilde yazıyı yazsam da bu seferlik sadelikten uzak duralım. 

Atı alan Üskudar'ı zaten gecmistir.. Çünkü bizde burada siyaset yapmış oluyoruz Penaltı, şut, gol derken al sana siyaset dili.
İlkeli siyaset, stratejik siyaset onurlu siyaset toplumu yüksek refah düzeyine ulaştırır. Yüksek refah düzeyindeki toplumlar da huzur vardır. Huzurun olduğu yerde yoksulluk hırsızlık cinayetler yoktur. Kaliteli eğitim  kaliteli toplum yaratır.
Siyasetçi ego gurur yaparsa o kişi  siyasetçi değildir.  Siyasetçi halkın seviyesine inmeli onları dinlemeli ve çözüm üretmelidir. Çözüm üretemiyorsan meşgul etme makamı ve insanları..

Söyleyecek söz çoktur dilin kemiği yoktur. Bu dil seni rezil de eder vezir de eder.
Fakat  haksızlık karşısında susan dilin de bir bedeli vardır. Ama bu dünyada ama ahirette..


 Tokat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Tokat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

Kuruluş: 1 Mayıs 2008 © Tokat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 234 10 60
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]