06 Haziran 2023, 13:48 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

TÜMDENGELİM TÜMEVARIM

TÜMDENGELİM TÜMEVARIM

Hüseyin Karahan

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Kendimizi  ne kadar anlatabiliyoruz. Doğru anlatabiliyormuyuz ? Yoksa biz anlatamiyormuyuz, karşımızdaki mi anlamıyor hep kendi kendimize gündelik hayatta kafamızda pireler bitler dolaşırken saçlarımızı karıştırırız. Sonra saçlarımızın bir kısmını döker bir kısmını ağartırız. 
Tüm insanlar suçsuz doğar, fakat insanı suça sürükleyen toplumdur anlayışımı hakim sorgulamak gerekiyor. O zaman kendimizi nasıl ifade ettiğimiz  kadar karşı tarafında anlayış kapasitesinin önemini belirtmeliyim. Her iki kıyaslamayı irdelemeden  olmaz. Çünkü insanlar suçsuz doğar,insanları toplum suça sürükler diyorsak; çevresel etmenler karakterimizi, anlatımı ve anlayışı kavrama yönünden etkiler.

Çevresel etmenleri, çocukluğundan bugüne kadar bulunduğun ortamlar, yaşadığın sıkıntılar, sağlık sorunları gibi bir çok etkenlere bağlayabiliriz. O vakit sekteye uğrayan iletişimde bir tarafın bunu anlayıp tamamlayabilme muhakemesi  zeka işidir. Bizler robot değiliz. Her günümüz bir olmaz.
Bırakalım beni ve bizleri ,seni bu kafa karışıklığına iten sistemleri sorgulamalı. Çünkü hak etmediğin şekil de yaşıyorsun. Sağlıklı düşünmene izin verilmiyor. Yokluk yolsuzluk,karnın duymuyorsa , kendine sosyal vakit ayıramıyorsanız , sağlıklı da düşünemezsin. Bir çemberin içinde yuvarlana yuvarlana başın dönüyor. Kendine gelene kadar da zaman geçiyor. 

Bir türlü bu çemberin dışına çıkmak gerektiği kanaatindeyim. Ya o çemberin içinde kendi kendini yer bitirirsin ya da her türlü mücadeleyi verip istediğini alırsın. Derken ! aklıma hak verilmez alınır sözü aklıma geldi. Hatta ilkel yaşama kadar da gidebiliriz avcı ve toplayıcı toplum. Avcı mi olmak lazım, toplayıcı mi?

Bence giyinip kuşanalım haydi ava çıkalım. Alınır mı verilir mi mücadelesidir. Refah düzeye bir türlü ulaşmak lazım.  O zaman başta belirttiğim gibi kafanızda ki pire ve bitleri de temizlenmiş oluruz. 
Yazıya sıfır derecede başladık üçyüzaltmiş dereceye tamamlamadan bırakırsak olmaz. En önemli irdelememiz gereken iletişimde kişilik tiplemesidir. Toprak damar damar, insan çeşit çeşit diyen;  halk aşıklarımız tespiti başta yapmışlar. 
Bende üretmeden şaiir ve yazar olunmaz derim. 
Sen anlatsan da sözü anlamaz ki cahil olan, 
Kibir vardır her yanında tanımaz kendi gibi olmayanı.
Güzeli iyiyi seçemez zayıf insan. 
Uzaktan gelen davulun sesini hoş bilir meçhul insan.
Ne anlatsan anlar ehli kamil olan.
Ariftir meclisi kelam eden
Bazen susup bazen konuşan 
Bazı şeyler kültürlü olmayı gerektirir.
İletişimde değer verdiğiniz insanlar ,aynı değeri size veremiyorsa veya durumu kavrayamıyorsa kendinizi bu kişilerle yıpratmayın. Ehli kamil insan sizin değerinizi anlar ve aynı değeri size verir. Tercih sizin bitler pireler kaşıntı yapar. 
Yazılarımı, dağlara ,taşlara,ırmaklara çarparak yazarım ki denize inmeden kendi çamurunu, tozunu toprağını iyi yıkasın. Akan su yolunu bulur....!

Toplumsal davranışları sosyolojik, fizyolojik sosyoekonomik yönden tümü ile incelemeliyiz.


 Tokat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Tokat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

Kuruluş: 1 Mayıs 2008 © Tokat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 234 10 60
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]