09 Ocak 2018, 19:21 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

GAZETECİLER GÜNÜ...

GAZETECİLER GÜNÜ...

HÜSEYİN ALPAY

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Bu mesleğin çilesini çeken, her koşulda sahadaki görevini terk etmeyen birçok basın emekçisi için 10 Ocak, sadece hatırlanmaktan ibarettir.


Günümüz dünyasında "hatırlanmanın bile" ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Yaşam keşmekeşinde unutulan değerlerimizin çetelesini tutsak, bunların sayısının ne kadar çok olduğuna şaşar kalırız. 21. yüzyıl dünyasının gerçeklerinden biri de bu işte.


Gazetecilerin yaptığı haberi beğenmeyenler olur. Atacağı manşeti belirlemek isteyenler çıkabilir. Hatta bazıları bir zamanlar basın açıklamalarını gönderirken, "İl Başkanımızın şu ifadesini sürmanşete taşıyın" diye de emir verirlerdi!


"Parayla haber yapıyorsunuz" iftirasını atanların, "Gazeteciler çok dedikodu yapıyor" iftirasında olduğu gibi kendi gerçeklerini unuturcasına bu mesleğin emekçilerini çok zaman kırdıkları da oldu. Sanki gazeteci evine ekmek götürmek zorunda olan bir insan değilmiş gibi, yaptığı işi maddiyatla niteleyip algı yaratmak isteyenlerin sözleriydi bunlar.


Bu ifadeleri kullananlar, sanki hayatlarında hiç dedikodu yapmıyorlar, nafakalarını çıkarmak için çalışmıyorlar, sütten çıkmış ak kaşık gibilerdi de, sadece gazeteciler dedikodu yapıyordu bu şehirde.


Oysa bu şehrin gazetecilerinin derdi sadece haber yapmak, özgürce yorum yazmak, gazetesini satarak para kazanmaktı, her namuslu gazetecinin derdi gibi. Dedikoduyu yapanların, dedikodu ve gıybet ustalarının, gazetecileri dedikoducu gibi göstermeleri gayreti de küçük şehir psikolojisi içerisinde açıklanabilir elbette. Tokat'ta gazetecilik yapmanın bedeli sayalım ya da.


10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nde başta ekonomik ve sosyal meseleleri olmak üzere gazetecilerin sorunlarının çözüme kavuşturulmasını diliyoruz.


Bu anlamda atılacak her adımın bizler tarafından da destekleneceği, ötesinde bu mesleğe gönül veren insanların onore edilerek motivasyonlarının sağlanacağı unutulmamalıdır.


Bu vesile ile gazetecilerimizin iyi ve kötü günlerinde her zaman yanlarında olan Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu'na özellikle vurgu yapmak isterim. Başkan Eroğlu'nun mesai mefhumu gözetmeksizin her daim sahada olan performansını, gazeteci olarak izleyen, haberini yapan, yorumlayan emekçilere olan muhabbetini herkese örnek olarak göstermek isterim.


Ve yine bu vesile ile günümü ilk kutlayan Gazi Osman Paşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin başta olmak üzere, Vali Ömer Toraman, AK Parti Tokat Milletvekili Zeyid Aslan, CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Gökrem, Emirseyit Belediye Başkanı Ertuğrul Ağıl, İlçe ve belde belediye başkanlarımız ile sivil toplum kuruluşlarımızın değerli yöneticilerine içtenlikle teşekkür ederim.


Tokat yerel basın emekçileriyle güzel, Tokat idarecilerimizle güzel, Tokat halkımızla güzel. Birlikteliğimiz daim olsun, Allah Tokat'ımızı ve Türkiye'mizi korusun.


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]