08 Ocak 2018, 12:10 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

YUNUS EMRE'M SÜR SEFAYI…

YUNUS EMRE'M SÜR SEFAYI…

HÜSEYİN ALPAY

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tolstoy’un “İnsan Ne İle Yaşar” ismini verdiği kitabında, güzel bir öykü yer alır. Daha önceki bir yazımda da kullandığım o öyküde çiftçi Pahom, ibret verici bir öykünün kahramanıdır. Yeniden anımsamak gerekirse, öykü kısaca şöyle:

 

Sıradan, kendi halinde bir çiftçi olan Pahom, daha zengin bir hayatın hayalini kurmaktadır. Uzak bir yerlerde cömert bir reisin karşılıksız toprak verdiğini duyunca, daha çok toprak elde etmek için reise gidip talebini iletir.

 

Gerçekten de Reis herkese istediği kadar toprak veren cömert biridir. Pahom’a ‘Sabah güneşin doğuşundan batışına kadar kat ettiğin bütün yerler senin fakat güneş batmadan yeniden başladığın yere dönmen gerek.’ der ve ekler:

 

‘Yoksa bütün hakkını kaybedersin.’

 

Pahom güneşin doğuşuyla beraber başlar yürümeye... Tarlalar, bağlar, bahçeler geçer. Tam geri dönecekken gördüğü sulak bir araziyi es geçemez. Şu bağ, bu bahçe derken bakar ki güneşin batmasına az kalmış. Koşar, koşar, ama kesilir takati. Halsiz adımlarla yürümeye devam ederken, Pahom’un burnundan kanlar damlamaya başlar. Tam başladığı noktaya yaklaşmışken, bir an yığılır yere ve bir daha kalkamaz…

 

Reis, olanları izlemektedir. Defalarca şahit olduğu olay yeniden vuku bulmuştur. Adamlarına bir mezar kazdırır. Pahom’u bu mezara gömerler. Reis, Pahom’un mezarının başında durur ve şöyle der:

 

‘Bir insana, işte bu kadar toprak yeter!’

 

Hepi topu taş çatlasa, 70-80 yıllık bir ömrü tamamlamaya çalışırken bitmek tükenmek bilmeyen bir hırsın esiri olan insan, malını mülkünü, arabasını ve parasını bir anda bırakıp toprağa karışacağını bile bile bazen öyle acımasız olabiliyor ki… Daha fazla kazanmak, daha çok biriktirmek uğruna her türlü yolu deneyen, kıran, ezen ve bir o kadar da çevresine zulmeden çok kişi vardır hepimizin etrafında.

 

Onları tanıdıkça aklıma gelir bu öykü. Tanık olduğum birçok olayda reisin çiftçi Pahom’a verdiği ve hayatına mal olan dersini oradakilere anlatmak isterim. Oysa kimsenin vakti yoktur bunları anlamaya, dinlemeye, ötesinde ders almaya. Son model arabalar, akıllı evler, telefonlar varken, onları kazanmak için her yol mubah iken kim takar çiftçi Pahom’un hikâyesini?..

 

İnsanı, insan yapan değerlerden uzaklaştıkça, hayatı yaşanmaz kılan, her şeyin madde ile tanımlandığı ve çok kazanmak uğruna bedeller ödendiği bir dünyada yaşıyoruz.  

 

Ali Şeriati, “Roma’yı yakıp uzaktan resmini çizmek isteyen de insan, o yangında Kilise’nin yanmaması için canını veren Budist Rahip de insandır.” der. Bu kadar karşıtlığı içerisinde barındıran, iyi ile kötünün mücadelesini veren başka bir canlı türü yoktur sanırım.

 

Zor gelecek belki biliyorum, ancak yine de, yetiştirdiğimiz çocuklara mal ve para biriktirmekten çok, insan biriktirmenin daha önemli olduğunu; edep, ahlak ve vicdan sahibi olmanın her şeyin üzerinde bir değer olarak yer aldığını öğretelim.

 

Hem dünya, “Yunus Emre'm sür sefayı / Sür sefayı çek cefayı / Ol Muhammed Mustafa'yı / Alan dünya değil misin?” diye bildiğimiz yer iken, nedir bu hırsın ey insanoğlu!..


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]