10 Mayıs 2023, 22:36 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

HERŞEY BİG BANG

HERŞEY BİG BANG

Hüseyin Karahan

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

İngilizce "Big bang" Türkçesi büyük patlamadır. Evrenin oluşumunun büyük bir patlama ile meydana geldiğine inanılır. Birinci gün ışığı, ikinci gün gök kubbeyi, üçüncü gün denizleri, karaları, kara üzerindeki türlü otları ve meyve ağaçlarını, dördüncü gün mevsimleri, günleri, yılları ve yıldızları, beşinci gün kuşları ve deniz canlılarını, altıncı gün yeryüzünde evcil ve yabanıl hayvanları ve nihayetinde insanı yaratmıştığı ileri sürülmektedir. Bu patlamanın büyük bir ışık / alev oluşturduğunu bu sebeple de  ilk insanların bu ışığa / aleve kutsal sayarlar ve dua ederler.

 

Önce denizler ,bitkiler  en son insanlar oluşuyor ,ama evrenin bir patlama sonucu oluştuğunu bilen insanoğlu öncesini nasıl biliyor ? Bu bir çelişki  doğuruyor. Olağanüstü bir güç var ya da olup biteni izleyen birileri vardır diyecem ki nasıl biliniyor diye merak ederken ! Cevabı; Tevratta yazıldığı ifade edilmektedir. Yunus Emre dizelerinde de evrenin nasıl oluştuğunu anlatmaktadır.

 

Yer gök yaratılmadan Hakk bir gevher eyledi

Nazar kıldı gevhere sığmadı devr’eyledi

 

Başka bir nefesinde Yunus, âdeta, evrenin ortaya çıkış anını anlatıyor:

 

Yedi gök yaratıldı ışk ile bünyad oldu

Toprağa nazar kıldı aksırıp duru geldim

 

(Yedi gök yaratıldı ışık ile yapıldı Toprağa himmet etti gürültü ile fışkırarak geldim)

 

Evren oluştuktan sonra " big bang'lar hiç bitmemistir. Her yerde savaşlar ,depremler zaman zaman olmuştur. Bir olayın sonucu başka bir olayın nedeni ,bir başka olayın sebebi de başka olayların nedeni olmuştur. İnsanoğlunun hırsı , bitmek bilmeyen böbürlenme, kıskançlıkları ,hainlikleri hiç bitmemiş bitmez de. Anlaşılan alev hiç sönmüyor.

 

Yaşanan tüm olumsuzluklara karşı insanoğlu yine de akıllanmıyor .

 

"Big bang" deyip; sürekli olumsuz degerlendirmenin bir anlamı doğru olmaz. Bir alev topu ışık saçar,insanları doğru yola iletir. Aydınlıktır bunun adı . Gün ışığı ile fikirleriniz parlar. Güzel düşünürsünüz ,iyilikler sevgiler ekleriz ruhumuza ve evrene! tüm kötülüklere, kötü düşünen insanlara inat.

 

Fazla uzatıp kafanızı bulandırmayacagım.. Bazen yazıları çözümlemek yorar ehli olmayanı,ne diyor diye... Kimi stratejisler ise konuyu muhakeme edip çoktan mevzuyu anlamıştır.

 

Günümüzde insanların sevgi dilinden güzelliklerden gittikçe uzaklasması, ahlaksızlığı ,yalan konuşmayı, aldatmayı  meslek haline getirmesi, dedikodu yapanlar bu evrenin karanlık kötü insanlarıdır.  Firavuna karşı Musa olmaktan bahsederler, fakat hiçbir zaman Musa olamazlar. Harun gibi görünüp Karûn olurlar. MAHATMA GANDHİ SÖZLERİ geliyor aklıma

 

 

Ahlaksız ticaret

 

İlkesiz siyaset

 

Emeksiz zenginlik

 

Vicdansız haz

 

Niteliksiz eğitim

 

İnsaniyetsiz bilim

 

Özverisiz ibadet

 

İnsanlığın en büyük sorunudur. Takibinde doğa veya doğaüstü olaylar olur (" Big bang') . Kimisi ders alır kimisi bildiğini yapmaya devam eder. Fakat " Big bang" bir ışık,aydınlık olduğunu, bize güzelliklere yöneldiğine inanalım.

 

Yazmaktan mutluklar duyacağım, insanoğlunun böbürlenmesini en aşağılık bir cahalet olarak yorumluyorum.. Bir makama gelince , zengin veya biraz güzel olunca  bu zevk sefa hiç bitmeyecek sanıyor.

 

Geçenlerde Cem Yılmaz'ın bir videosunu izledim. Bir havalar havalar,  dünyada tek kadın kendisi olduğunu sananlara gıcık oluyorum diyor,. Senin hemcinsin  Airbus indirip kaldırıyor diyor... Açın izleyin videoyu herşeyi ben yazacak değilim ya...Cem Yılmaz da tam bir " Big bang" !

 

Çark sürekli dönüyor. Kime ne getirir kimden ne götürür bilinmez.Kimse bugününe güvenmesin. Allah'ın binbir işleri vardır. Düşmez kalkmaz bir tek Allah'tır. Dünyanın " Big bang" ı bitmez. Bu nedenle iyi bir insan olmaya çalışalım.

 

Sizi bilmem ama ben türküleri çok severim. Bu nedenle yazımın sonlarında bir sanatçının dizelerini paylaşacağım;

 

Ötelerden bir ses geldi, efkâr efkâr vurdu dile

Yağmur oldu döndü sele, vay

Ötelerden bir ses geldi, efkâr efkâr vurdu dile

Yağmur oldu döndü sele, vay

Boşuna ağlar mı insan?

Derdi varsa ağlar insan

Dertliyseniz yazarsınız, dertlere derman olmak için yazarsınız. Karanlığı aydınlatmak için bazen bir "BİG BANG" için yazarsınız...


 Tokat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Tokat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

Kuruluş: 1 Mayıs 2008 © Tokat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 234 10 60
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]