29 Haziran 2017, 15:10 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

ÇÖPTEN PARK ÇIKARMAK...

ÇÖPTEN PARK ÇIKARMAK...

HÜSEYİN ALPAY

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

İnsanlar beton binaların arasına sıkıştıkça, hayalleri de küçülüyor. Öyle ki ağaç, kuş, börtü böcek ve toprağa uzak kaldıkça insan, kendini betonlaşmış bir dünyada iletişimsiz ve yalnız hissediyor. Çağımızın şehir yapılanmalarına ilişkin bu hazin gerçeklik, belki de gelecek yıllarda daha büyük boyutlara taşınacak.
 
Şehir planlamalarında yeşil alanlara daha fazla yer açılması, yeni kuşakların kırlarda, bahçelerde ve doğayla iç içe olarak yetişmesi adına belediyeler, bir dizi çalışmalar yapıyor. Son derece önemli ve de gerekli olan bu çalışmaların yaygınlaşarak devam etmesi, hepimizin ortak dileği. Kaldı ki son derece yaşamsal önem taşıyan bu olay, dünyada devlet politikası haline gelmiş durumda.
 
Bugün birçok çocuk, apartman dışında bir hayatı bilmeden büyüyor. “Soba” nedir bilmeyen, ağaca dokunmayı hayal edemeyen, anneye çiçek vermeyi bahçedeki çiçeği öğrenmeden, çiçekçiden alarak vermeyi düşünen bir gençlik var bugün. Yeşile uzak, dört duvar arasında internete sıkıştırılmış bir gençlik söz konusu. Tablet, bilgisayar ve telefonla tutsak edilmiş, umutları köreltilmiş, hazin bir öykü…
 
Apartman hayatının getirdiği sosyal dokudaki iletişimsizliğin, herkesin kendi kapısını kapayıp dışarıdakinin derdine ve sevincine kulak tıkaması ile başlayan yeni dönemin yaşantısında, bağlar, bahçeler, ağaçlar da yok elbette. Kendine dönük, asosyal, çevresinden uzak, psikolojisi bozuk insanlar topluluğunun ihtiyacı olan, yeni, yepyeni bir bakış açısıdır.
 
Belediyelerin bu bağlamda örnek olması gerektiğini söylemek, sanırım ilk başta söylememiz gereken bir saptama olacak. İnsanları evlerinden çıkartacak, hayata katacak, toprak ve ağaçla tanıştıracak, şehir hayatının iletişimsiz - soğuk yüzünü unutturacak ve çokça doğadan beslenecek bir vizyonla, şehirlerin yönetilmesi gerekiyor.
 
Daha fazla yeşilin renk kattığı projelerin devreye sokulması ve bu projelerden beslenen yeni fikirlerin hayata geçirilmesi son derece önem arz ediyor. Daha fazla yeşil alanlarla revize edilen imar projelerinin, parklar ve hobi bahçeleriyle de güçlendirilerek insanlarımızın hizmetine sunulması, bugünümüzün en büyük beklentisidir.
 
İşte tam da bu noktada, Tokat Belediyesi’nin 72 dönümlük arazi üzerinde bulunan eski vahşi çöp depolama alanının ıslah edilerek, park haline dönüştürülmesi için başlattığı proje, hepimizin yüreğine su serpti. Yaklaşık 6 ayda bitirilmesi hedeflenen proje ile yeşillendirilmesi ve ağaçlandırılması yapılacak olan alandaki çöp dağları ortadan kaldırılacak ve o vahşi çöp alanı yem yeşil bir park haline getirilecek.
 
30 yıldır çöp dökülen 72 dönümlük bir yerin yeniden doğaya kazandırılması son derece önemli bir gelişmedir. Binaların arasına sıkışmış kentlerin böylesine önemli çevre projeleriyle nefes almalarını sağlamak, insan odaklı belediyeciliğin bir sonucudur. Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’nun bu projesinin, ülkemizdeki bütün belediye başkanlarına örnek olmasını diliyorum.
 
Çöpten park çıkarmak, gökyüzüne merdiven dayayıp kapkara bir göğü maviye boyamak kadar imkânsız görünse de, istenildiğinde ne büyük mucizeleri görebileceğimizin de açık bir kanıtı. O yüzden Başkan Eroğlu, yalnız sadece 72 dönümlük çöpü yem yeşil bir park haline getirmiyor.
 
Eroğlu, geleceğe dair umutlarımızı da yeşile boyuyor…


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : G.O.P. Bulvarı Emniyet Müd. Karşısı Mehmet Coşkun İş Merkezi Kat: 4 Tokat (Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz: arayisgazetesi2008@hotmail.com)
Tel: 0 542 622 01 00
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]