22 Şubat 2023, 09:44 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

KAYIP KAÇAK BEDELİ SOYGUNUNA 'DUR' DENİLMELİ

KAYIP KAÇAK BEDELİ SOYGUNUNA 'DUR' DENİLMELİ

Hüseyin Karahan

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Kullanmadığın bir şeyin bedelini ödemek; haksız ödeme, ödemeyi alan tarafta haksız kazanç sağlamış olur. Türk Borçlar kanunda haksız kazanç düzenlemesi vardır. Fakat bu yasayı uygulayan kimseyi de göremiyorum.

 

Elektrik faturalarına kayıp kaçak bedeli ödüyoruz. Kayıp ve kaçağı ben mi yapıyorum da benden kayıp kaçak bedeli alıyorsun. Kaçak elektrik kim kullanıyorsa git ondan al. Tespitini ben yapacak değilim. Kaçak elektik bedelini, kaçak kullanmayan insanlardan ücret almanın adı haksız kazançtır. Bu kanunda belirtilmiştir. Bunun takibini yapacak savcı yok mu? Türkiye Barolar Birliği yok mu? Politikacılar bu işe neden dur demiyor.

 

Son bir yılda doğalgazı kartlı kullanıyorum. Her doğal gaz yüklemede paranın yarısı kesiliyor. Mayıs 2022 de 200 TL lik doğalgaz yükleme de 70 TL. Aralık 2022 tarihinde 850 TL lik yükleme de 300 TL yakın kesinti Şubat ayında 300 TL yükleme de 147 TL kesinti ve bugün Şubat ayında 500 TL lik yüklemede 247 TL lik doğalgaz paramı kestiler.

 

Bunun üzerine Başkent gazı aradım. Bu kadar kesinti ne anlama geliyor dedim. Bana doğalgaz sayacı sıfırlanınca yükleme yaparsan bu kadar kesinti olmaz dediler. Ne alaka dedim. Sayacı okumaya gelince metreküpü de doğalgaz çoksa kesinti de çok oluyor denildi.

 

İyi de ben parasını ödemişim. Doğalgazımı almışım. Sende benim paramın faizini yemişsin veya başka yerde çalıştırmışsın. Sen ne diye benim alışverişimi bitirdikten sonra fark parası alıyorsun. Bunun adı haksız kazançtır. Yasal yollardan halkı soymaktır.

 

Bu gidişata bir dur denilmelidir.

 

Haksız kazançtan gelir elde etmek bir suçtur. Bu işe dur demek için ilgili makamlara bir şikayete gerek yoktur.

 

Çünkü resen olarak ilgili makamlar harekete geçebilir. Bunun için yürekli savcılar, yürekli avukatlar, yürekli politikacılar ve yürekli bir millete ihtiyaç var.

 

Ve ben bu haksız kazanç elde eden elektrik ve doğalgaz şirketlerini buradan şikayet ediyorum. Bu milleti enayi yerine koymanın anlamı yok.

 

Zengin zenginleşiyor fakir fakirleşiyor. Haksızlığa karşı savaşmaktan kaçmamak lazım. Bedeli ne olursa olsun.


 Tokat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Tokat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

Kuruluş: 1 Mayıs 2008 © Tokat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 234 10 60
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]