27 Aralık 2017, 18:38 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Çocuklar Üşürse Şehir Üşür...

Çocuklar Üşürse Şehir Üşür...

CEMAL İNCESOYLUER

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Derdim bu çocuklar. Yoksul, bu kış kıyamette ayakkabısız çocuklar. Herkesi duyar gibiyim, devlet yapsın, belediye baksın. Güzel de, senin iyilik heyben yok mu? Oraya hayır adına, iyilik adına, vicdanını rahatlatmak adına hiç mi bir şey atmayacaksın?

 

Hiç kimse sorumluluktan kaçmasın. Çünkü, çocuklar üşürse bütün şehir üşür, bütün ülke üşür… Haberi okuyunca, bir koşu Erbaa’ya gidip Hülya Altuncu ismindeki kardeşimin ellerini öpmek istedim. Hürmetle başıma koyup, “Öyle bir şey yaptın ki, donmuş kalpleri çözdün bacım” demek istedim.

 

Önce haberden bir özet vereyim: Tokat'ın Erbaa ilçesinde ayakları ıslanmasın diye poşet giyen kız öğrencinin hikayesinden etkilenerek bir grup kadının başlattığı "Üşüyen Çocuk Kalmasın" kampanyasına, 7 yaşındaki Ahmet Önal da kumbarasındaki parayı vererek katıldı. İlçede güzellik salonu işletmecisi Hülya Altuncu öncülüğünde bir araya gelen 20 kadının ihtiyaç sahibi çocuklar yararına başlattığı kampanya kapsamında "Bir çocuğun ısınmasına siz de destek olun" sloganıyla yardım toplanması amacıyla program düzenlendi.

 

Hatırlarsınız, her kış üşürüm. O çocukların sırtlarına, ayaklarına bakarım. Soğuktan kırmızıya çalmış eldivensiz minik ellerine bakarım. Ahşap evinde belki ancak bir kez yanan sobada elini, ayaklarını iyice ısıtıp okul yoluna düşmüş kız çocuklarına bakarım. Pırıl pırıl yüzündeki, ışıl ışıl gözlerindeki hüznün gölgesini fark ederim. İçim titrer. O üşüyen çocuklarla birlikte bende üşürüm.

 

Bu şehri yönetenlerin eşleri, böylesi bir gerçekle yüzleşmiş ve hemen işe koyulmuşlar. Tokat Valisi Ömer Toraman’ın eşi Neşe Toraman, İl Jandarma Komutanı Albay Hidayet Arıkan'ın eşi Gülşen Arıkan, İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu'nun eşi Leman Topaloğlu, Erbaa Kaymakamı Bülent Karacan'ın eşi Mine Karacan ile projede yer alan gönüllü kadınlar, güzel bir iş çıkarmışlar.

 

Hülya Altuncu'nun bir öğretmen arkadaşının anlattığı hikayeden etkilenerek "Biz ne yapabiliriz?" düşüncesiyle yola çıktıklarını belirten Leman Köksal hanımefendi, "Bir çocuğun kış günü ayakları ıslanmasın diye giydiği poşeti sınıfta çıkarmaya çalışırken gören öğretmenin hikayesi bu. Bizler gönüllüyüz ama paramız yok. Elimizden geldiğince arkadaşlarımızın, akrabalarımızın, yetkililerin destekleri ile bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Yaklaşık 1 aydır arı gibi çalışıyoruz" diyor.
 

Türkiye’de üşüyen, ağlayan, dövülen çocuk olmasın. Bu ülke dışındaki çocuklar vuruluyor. O minik kalplerine uzun menzilli silahların mermileri saplanıyor.

 

Hazreti Peygamber, “Cennet annelerin ayakları altında” diyor ya, böyle bir projeyi hayata geçiren, isimlerini sayıp döktüğüm hanımefendilerin ayaklarının altına gidin bakın, orada cenneti göreceksiniz. Buna imanım gibi inanıyorum.

 

Hanımefendiler, başlattığınız bu projeyi bütün ilçelere, bütün beldelere, bütün köylere yayacak kadar büyütün lütfen. Nereye giderseniz gidin, üşüyen çocukları göreceksiniz. Alnı delik ayakkabısına su-kar girmesin diye ayakkabılarını poşete sokan o çocuklara, eprimiş gocuklarının içinde üşüyen çocuklara siz yetişin. Cennet ahirette değil, dünyada kazanılıyor. Cennetin bir yolu da, üşüyen çocuklardır…

 

Bu projeyi hayata geçiren, üşüyen çocuklara kol kanat geren hanımefendilerin büyük-küçük demeden hürmetle ellerinden öpüyorum. Ayaklarınızın altındaki cennet, sizlere ananızın ak sütü gibi helal olsun. İyilik, tıpkı kötülük gibi bulaşıcıdır. İyilik mikrobunu Tokat hinterlandının tamamına ulaştırın lütfen.

 

Çocuklar üşümesin, donmuş kalpleri çözecek tek şey iyiliktir.


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]