04 Aralık 2022, 16:26 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

'EŞ CUMHURBAŞKANI' SİSTEMİ

'EŞ CUMHURBAŞKANI' SİSTEMİ

Cemal İNCESOYLUER

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Nihayet 6+1 masadan Anayasa taslağı ya da Türkiye'nin yönetimine ilişkin somut veriler ortaya çıktı. Ben beğendim. Çünkü neden "Recep Tayyip Erdoğan'ı cumhurbaşkanı seçmeliyiz?” sorusunun cevabını vermişler.

 

Bilge Lider Temel Karamollaoğlu'nun bu yönetim anlayışıyla ilgili tefsiri ise, mevzuyu sarih olarak anlamamıza yetti. Gerçi, İsmail Saymaz ile Nevşin Mengü gibi iflah olmaz Tayyip Erdoğan muhalifi yazarlar dahi, bu 6'lı masaya da çıkaracakları adaya da oy vermeyiz deseler de, Türkiye'nin siyasi tarihine not düşülen konsorsiyumu hazinle hatırlayacağız. Üstelik Gürsel Tekin'in ifadesiyle, "Jermy Rıfkın yerli ve milli" ise, olayın vahameti facia olarak anlaşılır. CHP'li Gürsel Tekin'in bu tür abuk subuk çıkışları artık vakayı adliyeden kabul ediliyor. Muhtemelen Gürsel  Jermy Rıfkın adını, yani Rıfkın'ı Rıfkı olarak anlamış olabilir.

 

Bilge Lider Temel'in temel fıkralarını aratmayan açıklamaları, aslında kötü bir şey değil. Kış aylarındayız, Temel dedenin siyasi açıklamalarını "kış eğlenceliği" olarak değerlendirirseniz; hem akıl sağlığınızı muhafaza eder, hem de dedenin Türk Milletinin aklıyla alay eden ifadelerine fırsat vermemiş olursunuz. 6+1 masanın "Eş Cumhurbaşkanlığı" sistemini önermesi, adaylarının cumhurbaşkanı olması halinde, kendisine noter yetkisi dışında bir görev verilmeyeceğinin dile getirilmesi, aslında halay/horon ile sirtakinin birbirine karıştırılmasından başka bir şey değil.

 

Seçim sürecindeyiz, muhtemelen 14 Mayısta gelecek sandık ile geri sayım yapsak, 5 ayımız kaldı. Cumhur İttifakının adayı belli: Recep Tayyip Erdoğan.


Millet İttifakına gelince, onlar henüz nasıl yöneteceklerini tartışıyor. Medyaya düşen kulis bilgilerine göre, HDP'ye üç mü, dört mü bakanlık vereceklerine dair yoğun bir gündem ile cebelleşiyor. Erketede bekleyen Abdullah Gül'e İyi Parti lideri Meral Akşener tarafından bir kez daha kırmızı kart gösterildi. Hakeza, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığıyla ilgili de aynı kart geçerli. "Eş Cumhurbaşkanlığı" sistemi, malum +1 olan HDP'nin yapısal anlayışında ki "Eş" kavramından kaynaklanıyor. HDP'ye bu kadarcık jest yapmaları kıyameti koparmaz.

 

Tokat ölçeğine gelirsek eğer, AK Partinin Tokat Milletvekili listesi çok önemli. AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan bir çok konuşmasında, adayların bulunduğu bölgede bir karşılığının olması, ekstra oy getirebilecek potansiyele sahip olması gibi kriterlere dikkat çekiyor. Ortada dolaşan isimlere baktığımda, sanki cumhurbaşkanının kriterlerinin tam tersi, mevcut oyları erozyona uğratacak isimlerin piarı yapılıyor.

 

CHP'nin Tokat'ta isimle pek ilgisi yok. Son 15 yıldır, alevi oyları bize yeter anlayışı içerisindeler. Yani, iki Milletvekili çıkaralım diye bir gayreti göremiyoruz. Tokat İyi Parti’de ise küpün dışarı sızdırdığına baktığımızda, CHP'nin 12 Eylül öncesi yaşadığı hizipçilikten beter hizipçilik var. Bu hizipçiliğin bir kalitesi olmadığı gibi, kimi haddini bilmeyenler, siyaset kavramının anlamı nedir algılayamayanlar, cahilliğin dibine vurmuş kişi/kişiler dahi, cebindeki üç beş kuruşa güvenip kendilerini ortaya atabiliyorlar.

 

MHP'ye gelince... Bana göre, Tokat'ta en derli toplu Parti MHP'dir. Tokat Milletvekili Yücel Bulut'un toparlayıcı faktörü, sürekli sahada ve Partisinin bütün unsurlarının yanında olması hasebiyle, ete kemiğe bürünmüş şekilde etkileyici çalışmalara imza atıyor.

 

Bu seçimde bir çok tanrı, Kabe putları gibi yıkılacak. Tokatlılar hancıdır, siyasi figürler bunu en erken zamanda anlasalar iyi olur. Çünkü millet hancı, onlar yolcudur.


 Tokat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Tokat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

Kuruluş: 1 Mayıs 2008 © Tokat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 234 10 60
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]