29 Haziran 2017, 13:57 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

BAŞKAN KOÇ VE DOĞRUSU NE?..

BAŞKAN KOÇ VE DOĞRUSU NE?..

CEMAL İNCESOYLUER

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tokatspor, bu şehrin en bilinen markasıdır. Defaatlarca yazdım, Tokatspor markası bu şehrin ortak değeri ve ortak markasıdır. Kişisel hesaplaşmalar ve hırs yüzünden, hiç kimsenin Tokatspor’u örselemeye, yıpratmaya ve polemiklerin merkezi yapmaya hakkı yok.
 
Geçenlerde, Tokatspor’un yeni başkanı Bahri Çabuk’un yaptığı bir açıklamasını okudum. Doğrusunu isterseniz, Başkan Çabuk’un bu açıklamasına hem çok şaşırdım, hem de çok yersiz buldum. Sadece yersiz mi, aynı zamanda dayanaksız iddialar olarak değerlendirdim. Niçin böyle bir açıklama yapma ihtiyacı hasıl oldu, neden reel verileri çarpıtıcı ifadeler ve cümleler kuruldu, anlamış değilim.
 
Üstelik, Başkan Bahri Çabuk ve ekibinden kamuoyunun beklentisi, yeni sezon için Tokatspor için çalışılmış projeler ve yol haritası olduğu halde; polemik ve tartışmanın kapısını ardına kadar açan söz konusu açıklama neyin nesiydi?
 
Üstelik, Tokatspor’un son başkan ve yönetiminin asla tevessül etmediği bir çıkmaz sokağa neden sapıldı? Mesela, Tokatspor Başkanları Ahmet Sami Ülkü, Mehmet Aktürk, Emin Yılar, Şadi İşeri ve Hasan Hüseyin Koç, göreve geldikten sonra yaptıkları açıklamalarda ne kendilerinden önceki başkan ve yönetimini kötülediler, nede medya önünde kamuoyunu böylesine beyhude tartışmalarla meşgul ettiler.
 
Belki de, Tokatspor tarihinde ilk kez böyle bir durumla karşı karşıyayız. Bu şehirde Tokatspor’un hafızası sayılan çok kıymetli spor editörleri var. Ahmet Camgözoğlu gibi, Emrah Altun gibi, Arif Sağdıç gibi, Emre Bay gibi, Mustafa Turapoğlu gibi, Çetin Kamil Genç gibi spor editörleri, Tokatspor Başkanı Bahri Çabuk’un yaptığı bu açıklamayı nasıl değerlendiriyor? Bir önceki yönetimi dayanaksız, rasyonellikten uzak iddialarla suçlayarak, Tokatspor’un tartışmaya açılmasından ne bekleniyor?
 
3 ZARF HİKAYESİ
 
Bütün bunları tek tek, satır satır ele alacağım ama, öncelikle 3 zarf hikayesini anlatmak istiyorum. Hikayeyi okuduktan sonra, ne demek istediğimi daha iyi anlatmış olacağım. O vakit, buyurun hep birlikte hikayeyi okuyalım:
 
Şirketin durumu iyi gitmemektedir ve artık patronların genel müdürü değiştirmekten başka çaresi kalmamıştır. Eski ve yeni genel müdür bir araya gelmişlerdir ve oturur sohbet etmeye  başlarlar. Eski genel müdür:
 
– “Ben bu şirketi düzlüğe çıkaramadım, umarım sen başarırsın. Ama olur ya, işler yine iyi gitmez ise, sana 3 zarf bırakıyorum. Önce bir numaralı zarfı açarsın. İşler yine iyi gitmez ise iki numaralı zarfta sıra. O da olmaz ise, artık üç numaralı zarfı açmaktan başka yol yok.”
 
Teşekkür eder yeni genel müdür ve ayrılırlar.
 
Bir zaman sonra şirkette işler düzelmez ve daha kötüye gitmeye başlar, yeni genel müdür hemen zarfları hatırlar. Gider çekmecesinden 1 numaralı zarfı alır ve açar. Okudukları heyecanlandırır:
 
“Eski yönetimi kötüle!”
 
– “Akıllı adammış.” der yeni genel müdür. Gerçekten de, işlerin iyi gitmemesinden dolayı eski yönetimi suçlar durur. Fakat günler geçer, haftalar geçer, işler daha da sarpa sarar. Aklına 2 numaralı zarf gelir.
 
O da yeni genel müdürü heyecanlandırır:
 
“Organizasyonu değiştir!”
 
Yeni genel müdür hemen raporlama müdürü ile finansman müdürünün yerlerini değiştirir, bölge sorumlularının ikisini merkeze alır, beş kişiyi de işten çıkarır. Ama ortada düzelen bir durum yoktur. Gün geçtikçe işler daha da kötüye gitmektedir. Artık son zarfa gelmiştir sıra. Yeni genel müdür bir kere daha heyecanla çekmecesini açar, zarfı çıkarır, açar ve okur:
 
“Hemen sen de 3 yeni zarf hazırla!”
 
Hikaye burada biter, kıssadan hisse çıkarmak ise size düşer.
 
TOKATSPOR GERÇEĞİ VE POLEMİK
 
Tokatspor Başkanı Bahri Çabuk, kulübün 7.5 milyon TL borcu olduğunu belirterek, "Biz kendimize göre bir bütçe ile buraya geldik, bu bütçeyi de futbol kulübüne ayırdık. Tokatspor'un geçmişteki borçlarına ayıracak böyle bir sermayemiz yok" diyor.
 
Güzel değil mi? Tabii, Başkan Çabuk’un Tokatspor’un ne kadar borcu olduğunu yeni öğrenmesi ayrı  fecaat, rakamı yanlış vermesi ise bir başka felaket. Çünkü, Bahri Çabuk’un Tokatspor’a başkan seçildiği o kongrede, Hasan Hüseyin Koç ve yönetiminin Yönetim Kurulu ve Denetleme Kurulu Faaliyet Raporları ile mali bilançosu Tokatspor Genel Kurulu tarafından ibra edildi. Yani, onaylandı. İşin en ilginci ise, bu ibra ve onay oylamasında Başkan Bahri Çabuk ile yönetimi de “kabul/evet oyu” verdiler.
 
Bu mevzu bahsi diğerdir.
 
Esas konu, borç-alacak rakamları arasındaki uçurumdur. Başkan Çabuk, son açıklamasında toplam borcun 7.5 milyon olduğunu söylüyor. Peki evraklar, kayıtlar, işlem varakaları ne diyor bu işe? Başkan Çabuk’a kötü haber: Rasyonel veriler, açıklamasındaki hiçbir iddia ve ifadesini doğrulamıyor.  Tokatspor genel kurulunda ibra ettikleri bilanço ve raporlar, mali hareketleri gösteren bütün evraklar, Başkan Çabuk’un iddialarını doğrulamıyor.
 
Tokatspor Başkanı Bahri Çabuk’tan beklenen; 3 zarf hikayesinde olduğu gibi ilk zarfı açıp bir önceki başkan ve yönetimini kötülemek yerine, kendi döneminde neler yapacağını anlatmalıydı. Kamuoyuna yanlış bilgiler vermek yerine; ürettiği projeler, yeni sezonla ilgili gerek finansman kaynakları gerek sponsor planlaması gerekse transfer politikalarıyla ilgili düşüncelerini anlatmalıydı, Başkan Çabuk.
 
"Tokatspor, ligde kalmayı başardı en büyük sevincimiz budur. Üzüntümüz ise takımın olağanüstü borçlarıdır. Kongrede 6 milyon gibi bir bütçe ile devraldığımız kasa bugün 7.5 milyon liraya kadar geldi. Tabi bunlar bizim tespit edebildiklerimiz. Tespit edemediğimizi de bekliyoruz yani, sürpriz olarak da değerlendirmiyoruz” cümlelerini kurarken de, kendi elinde de bulunan, bu sayfada yayınladığım belgelerin mutlaka ortaya çıkacağını hesaplamalıydı. 
 
O vakit, sayfada belgelerinde yer aldığı gerçeklere bir göz atalım:
 
Kongre günü ibra edilen ve Bahri Çabuk ve yönetiminin kabul ettiği Tokatspor’un güncel borcu 6 milyon TL’dir. Bu borcun 7milyon 500 bin olarak ilan edilmesinin nedeni ;transfer yasağı için belirtilen borcun 558.000 TL iken 1milyon 500 bin lira olarak kamuoyuna gösterilmeye çalışılmasıdır.Sonuç itibariyle kulübün transfer yasağına engel borcu 558.000 TL dir. Onun dışında ‘’kulüp borçlandırılmış’’ algısı verilmek istenmiştir. Sayfada yayınladığım belgelerde, Tokatspor eski Başkanı Hasan Hüseyin Koç’un döneminde, devre arası transfer yapılan futbolcuların maliyeti toplam 145.000TL civarıdır. Ayrıca iddia edilen ve tamamen maksatlı olarak birilerince ortaya atılan, Başkan Koç’un şirketiyle ilgili ‘’Tokatspor’a reklam ve bağış bedeli olarak ödemediği söylenen’’ reklam ve sponsorluk bedellerine ilişkin fatura, bağış makbuzu ve ödeme dekontları da, yine yayınladığım belgeler arasındadır.
 
Tokatspor eski Başkanı Hasan Hüseyin Koç, Tokat diasporası diye nitelendireceğimiz İstanbul’da başarılı bir Tokatlı işadamıdır. Şadi İşeri başkanlığındaki yönetimde yer aldıktan sonra, Başkan İşerinin istifası üzerine yapılan kongrede başkanlığa seçilen Hasan Hüseyin Koç, Tokatspor’un küme düşmesini engellemiş, onca sorunların üstesinden gelmiş, kulübe mali bir disiplin getirmiştir. Ecinni taifesinin def çalıp, çingenenin oynadığı bir kulüp yerine, kurumsallığı esas alan bir yönetim anlayışını inşa eden Başkan Koç, yönetiminde yer verdiği arkadaşları da parasal desteklerini gözlerini kırpmadan yapmıştır. Orada burada konuşunlar, ne yazık ki Tokatspor’un bugüne kadar kombine bileti dahi almaktan kaçınmış kişilerdir.
 
Başkan Koç’a yönelik sosyal medyada da yer alan paylaşımlar; içerik bakımından sığ, eleştiri açısından yalan ve iftiraya yaslanan bir boyuttan ibarettir. O nedenle, bu yazının konusu sosyal medyada ki paylaşımlar değildir. Bu paylaşımları dikkate alacak değerde bulmuyorum.
 
Tokatspor eski Başkanı Hasan Hüseyin Koç’un İstanbul’da ki kazanım ve birikimlerini Tokat’a yatırıma dönüştürmesini alkışlamak yerine yermeyi seçenler, ne Tokat’a nede Tokatspor’a iyilik etmiyor. Tokat sevdası, kuru kuruya olacak bir olgu değildir. Şuan itibarıyla, Tokatspor Başkanı Bahri Çabuk’u eleştirmek çok erken, eski Başkan Hasan Hüseyin’i eleştirmek için çok geç kalınmıştır.
 
Eğer gerçeğin peşinde koşmak gibi bir derdiniz varsa, öncelikle kişisel hırs ve egonuzu bir kenara bırakmalısınız. Tokatspor üzerinden kişisel hesaplaşmalar, en çok Tokatspor’a zarar verir. Tokat’ın ortak markası Tokatspor’a bu zararı vermek hiç kimsenin hakkı da değil, haddi de değildir, vesselam…


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]