18 Aralık 2017, 19:43 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Müftü Nikah Kıyamaz, Öyle Mi!..

Müftü Nikah Kıyamaz, Öyle Mi!..

HÜSEYİN ALPAY

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

"Değerli arkadaşlarım, akrabalarım, dostlarım. Bundan böyle yakınlık ve akrabalık derecesi ne olursa olsun müftülerin kıyacağı hiçbir nikâh törenine ya da düğününe katılmayacağımı burada herkese duyuruyorum. Lütfen bu konuda zahmet edip bana nikâh davetiyesi göndermeyin, kesinlikle böyle bir davete icabet etmeyeceğim." diye başlayıp, uzun uzadıya ayrıştırıcı bir dil ve bilgisizce fikir kırıntılarından sonra “kopyala.paylaş” şeklinde bir telkin ile biten bir yazı dolanıyor sosyal medyada.


Müftülerin kıydığı nikahın sanki devletin kıydığı resmî nikah olduğunu bilmeden algı yaratılıp insanlar arasına nifak tohumları ekenlerin son oyunlarından biri de bu sanırım.


Yabancı filmlerde, batı ülkelerinde çocuk doğunca kiliseye götürülüp Papaz tarafından vaftiz edildiğini, nikahı kilisede Papaz’ın kıydığını görebilirsiniz. Kimsenin buna itiraz ettiğini gördünüz mü hiç? Göremezsiniz.


Onlar “uygar ve demokratik” ülkeler olarak kendi din adamlarına bu yetkiyi veriyorsa biz niye vermeyelim? Kiliseye ve Papaz’a itiraz etmeyenlerin, Müftülük kurumuna ve Müftü’ye itirazlarını açıklayacak hiçbir somut gerekçeleri yoktur.


O ülkelerin laikliğini sorgulamayanlar, kendi ülkesinin laikliğini bu gerekçe ile nasıl tehlikede görebilirler?


Medeni yasamızın güvenceye aldığı nikahı kimin kıydığının önemi yok, kaldı ki köylerde muhtar nikah kıyabiliyorsa elbette Müftüler de nikah kıyabilir!


Denizdeyken geminin kaptanı nikah kıyabiliyorsa pek tabi Müftüler de nikah kıyabilir!


Nikahı kim kıyarsa kıysın, çiftlere verilen nikah cüzdanın yasal yollardan Medeni Kanun güvencesi ile verilmesi sonucunda, nikahı kıyanın kurumsal kimliğinin çok da fazla bir anlamı yoktur. Müftü, Memur, Muhtar ya da kaptan, kim kıyarsa kıysın nikahı, bütün çiftler Medeni Kanunun güvencesi altındadır.


Medeni Kanunu değiştirip “Sadece Müftüler ve imamlar nikah kıyabilir” şeklinde bir düzenleme yapılmadığına göre, kopartılan bu yaygara nedir Allah aşkına? Hiç mi başka meselemiz kalmadı, hiç mi uğraşacak başka işimiz yok?..


Sözün özü, sosyal medyada dolaşan ve yazının girişindeki ifadelerin yer aldığı o yazı metni ve benzeri paylaşımlar, sadece ve sadece bizi daha fazla birbirimizden ayrıştıracak eylemlerdir. İtibar etmeyin, inanmayın, asla böyle şeylere kulak asmayın.


Yurdum insanının ne laiklikle, ne Cumhuriyet ile ne de Cumhuriyet’in kazanımları ile bir sorunu yoktur.


Düşün bu milletin yakasından!


Velhasıl, kıydığınız nikahlara çağırdığınız takdirde, nikahı kimin kıydığına aldırmadan katılacağıma kendi adıma söz veriyorum!


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]