17 Aralık 2017, 19:04 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Devletin Okulunda Arslan Olan Öğretmen, Özel Okulda Kuzuya Nasıl Döner!

Devletin Okulunda Arslan Olan Öğretmen, Özel Okulda Kuzuya Nasıl Döner!

HÜSEYİN ALPAY

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Öğretmen, gerekçesi ne olursa olsun herhangi bir öğrencisinin kulağını çekemez, vuramaz, küfredemez, onurunu kıramaz, hakaret edemez.

 

Kendi çocuğuna reva görmediği muameleyi, başkalarının çocuklarına zulmederek yapan öğretmenler derhal görevlerinden alınmalıdır.

 

“Eti senin kemiği benim” anlayışı, asırlar öncesinin “toplumsal yorumu” olarak çok eskilerde kaldı. Bu bakış açısıyla bugün de öğretmenlik yapanlar var ve tüm sorunlar buradan kaynaklanıyor.


Okullarda her gün artan öğretmen şiddetini, gazetemizin mail adresine ve telefonlarımıza ihbar olarak gönderilen şikayetlerden de anlayabiliyoruz.


Bugün ülke genelinde ve Tokat ölçeğinde birçok okulda öğretmen şiddetinin devam ettiğini bilmek kadar acı bir olay yok.

 

21. Yüzyıl dünyasında hâlâ eğitim ve öğretim veren insanların ilkel bir şekilde çocuk dövmesi kabul edilemez. Türkiye üçüncü dünya ülkesi değil ki biz buna razı olalım. O yüzden okullarda yaşanan şiddetin önüne geçmek adına ivedilikle tedbirler alınmalıdır. Veliler çocuklarını gözlemlemeli, kuşku duydukları şiddet doğrultusunda yasal süreci korkusuzca başlatmalıdırlar.

 

Çocuk yaramaz, iletişimsiz ve problemli olabilir; bilimsel yöntemler ile öğretmenin Pedagojik formasyon eğitimi alarak bu sorunların çözümü aranmalıdır.


DEVLET OKULUNDA ÖĞRENCİLERİNE ARSLAN KESİLEN ÖĞRETMENİN, ÖZEL OKULA TRANSFER OLUNCA KUZUYA DÖNMESİNİ açıklayamayanlar başta olmak üzere, bütün öğretmenlerin psikolojilerini düzelterek derslere girmeleri şarttır.

 

Öte yandan devlet; okulların, öğrenci ve öğretmenlerin güvenliklerinin sağlanması ve hiç kimsenin burnunun dahi kanamaması için bütün tedbirleri almak zorundadır. Okullarda yaşanan şiddetin önüne geçilmesi her türlü eğitim politikasının üzerindedir.

 

Öğretmen ve öğrencilerin şiddete uğramadan, insan hak ve özgürlükleri kapsamında bilimsel ve uygar bir perspektif ile eğitim ve öğretim hayatlarını sürdürmeleri, devletimizin öncelikli görevi olmalıdır.


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]