29 Haziran 2017, 13:35 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

HAYAT BİRLİK KOKUYOR...

HAYAT BİRLİK KOKUYOR...

OSMAN GAZİ ARMAĞAN

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Hayatın en sırlı gerçeklerinden biri kokudur,herkes bilir ama tanımlayamaz. Kaç cins koku vardır, diye sorsanız, bunu kesin bir cevap verebilecek kimse çıkmaz. Gökte yıldızları, yerde zerreleri sayan bilim, kokuyu çeşitlendirmede çaresizdir. Burnumuzda her milimetrekareye 40 bin koku alıcı hücre isabet eder. Fakat bu hücrelerin kokuları nasıl tanıdığı sorusuna, kimse net bir cevap verememiştir.
 
Fakat bilinsin veya bilinmesin, kokunun bütün canlılar için hayati önemi vardır. Hatta canlılar büyük bir kısmı canlılığını devam ettirmek için kokuya muhtaçtır bugüne kadar. Yaratıcı merhametinden yarattığı en muhteşem canlı insana en hassas koklama duyusu vermiş, insan için yarattığı meyvelere, sebzelere, bitkilere, yiyeceklere insan koklasın diye koku vermiştir. Burunu veren kokuyu kainata serpiştirmiştir. Koku hiç olmayabilirdi veya çok pis kokardı her şey, ama merhametli  Yaratıcımız.
 
Balarısı ve karınca gibi pek çok hayvan türü,o muhteşem toplum düzenlerini koku sayesinde sağlar ve devam ettirirler. Çiçekler,renkleriyle beraber kokularıyla da çağırır müşterilerini Eğer çiçekler kokmasa yahut böcekler koklamayı bilmese,yeryüzündeki bu muhteşem düzenden bir eser kalır mıydı bilinmez.
 
Yalnız bilinen iki şey var:
 
Birincisi: Ne olduğu bilinmeyen, hatta madde aleminden mi, yoksa mana alemlerinden mi olduğu kestirilemeyen bu esrarlı varlık, yer yüzündeki hayatın vazgeçilmez bir iletişim aracı ve temel taşlarından biridir.
 
İkincisi: Bu iletişim aracı, canlı türlerinde hayalimizi zorlayan bir zenginlikte karşımıza çıkar. Balarısının yahut karıncanın kokuları nasıl tanıdığı bir muamma ise, her bir balarısı kovanının yahut her bir karınca yuvasının kendisine has bir kokuya nasıl kavuştuğu ve bu özel kokuların başka bir kovan yahut yuvada nasıl olup da bir daha asla tekrarlanmadığı da, ayrı bir muammadır.
 
Bu gözlemlerden birincisi, hayatın bir birlik içinde düzenlediğini, ikincisi ise onu düzenleyenin sınırsız bir ilim ve irade ile dilediğini dilediği gibi takdir ettiğini gösterir. Koku denen esrarengiz varlığın ne olduğunu ister bilelim, ister bilmeyelim, onun bize gösterdiği apaçık bir gerçek var ortada: Hayat birlik kokuyor.
 
Bir olmak ve bir olana inanmak temennisiyle...


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]