29 Haziran 2017, 13:22 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

YALANCI BAHAR...

YALANCI BAHAR...

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Hayat çok ilginç gerçekten. İnsanlar üzerinde olumlu veya olumsuz önyargıda bulunmama gerekliliğini bir kez daha hatırlattığı için Devlet Bahçeli’ye bir teşekkür etmek gerekir diye düşünüyorum. Geçmişte göstermiş olduğu davranışların bir bildiği vardır diyerek sineye çekile çekile bu günlere gelindi. Bilge Liderliğin, Devlet adamlığının yakıştırıldığı bir kişinin bu şekilde dejenere olması, çizdiği bu portrenin dışına çıkması siyasetin ne kadar acımasız olduğunun da bir göstergesidir. Siyasette dün dündür bu gün bu gündür sözü sanırım geçmişte olduğu gibi gelecekte de hep var olacak.
 
Evet, Türk siyasetinde her liderin bir duruşu vardır. Halk olarak buna adapte olduk zaten. Fakat son zamanların en büyük hayal kırıklığı listesinde Devlet Bahçeli bir anda Top 10 da 1 numaraya yükselmiş bulunmaktadır.  Özellikle 1 Kasım seçimlerinden sonra parti içi muhalefetin hareketlenmesi ile taşlar yerinden oynamaya başladı ve Bahçelinin hiçte görmediğimiz ve alışık olmadığımız diğer yüzünü de görmeye başladık. Liderlik yaptığı 19 yıl boyunca asla taviz vermeyen, milliyetçi, devletçi, hoşgörülü, anlayışlı, bilge lider olarak gördüğümüz Bahçelinin farklı bir yüzünü de görmüş olduk. Geçmişe doğru şöyle bir yolculuk yaptığımızda bazı taşların daha net olarak yerine oturduğunu görebiliriz.  Bir zamanlar Tansu Çiller ve Erbakan’a onlar dinlensin diyerek Başbakanlığı elinin tersi ile yitmesi ve Ecevit’in başbakanlığında hükümet ortağı olmasını sindirmememize rağmen bir bildiği vardır demiştik. Öcalan’ın idam konusunda bütün ülke olarak dosyanın meclise gelmesini beklerken bir türlü gelmemesini sindiremediğimiz halde sırf bizim genel başkanımız diye susmuştuk. Ecevit rahatsızlanıp devleti sondalı bir vaziyette yönetmeye devam ettiğinde yanında el pençe divan duruşunda bir bir güzellik aramıştık çünkü o bizim genel başkanımızdı.
 
Yetmedi Rahşan Ecevit’in hakaret dolu sözlerine sessiz kalışı bizlerin tepesinin tasını attırsa da bunda bile bir güzellik bulmaya ve Bahçelinin arkasında durmaya devam ettik. Ele geçen birçok fırsatta hükümeti bozarak tek başına iktidara yürüme imkânlarını birer birer avuçlarının içerisinden uçururken bizler dışarıda kahroluyor ama yinede sahipleniyordu çünkü o devlet adamıydı devlet adabı denilen bir duruş sergiliyor diyorduk. Türkiye krizler ülkesi oldu ekonomi ters düz oldu tek başına hükümet olma imkânlarını elinin tersi ile kaldırıp atan Bahçeli üçlü koalisyonun ortaklarının halkın gözünde tamamen bittiği bir anda koalisyonu bitiriyor parti baraj altı kalıyordu ama ülkücüler yinede ona sahip çıkıyordu bize göre o iktidar olmak yerine ülkeye fedakârlık yaptı diyorduk. Böylelikle de iktidarı AKP'ye altın tepside hediye ediyordu. 7 Haziran seçimlerinde çıkan sonuçlara göre halk AKP ile MHP’nin koalisyon ortağı olması yönünde oy kullanıyor ama Bahçeli daha ilk geceden erken seçimi adres gösteriyordu.  1 Kasım seçimlerin de de 80 milletvekili 40 a düşüyor HDP’nin 40 milletvekili ile gerisinde kalıyor ama kendisini baraj üstünde kalmasını başarı olarak servis yapıyordu.
 
Gelinen noktada Bahçeli ile tabanın aynı düşünmediği 19 yıllık süreçte yapılanların ve gelinen noktaların muhasebesinin yapılması yönünde parti içinde oluşan muhalifler yola çıktıklarında kızılca kıyamet kopuyor bu insanlar hainlikle, ak trollükle, paralellikle, alçaklıkla zan altına sokuluyor hakaretler birbiri ardına geliyordu. Yukarıda bahsettiğimiz olumsuzlukların hepsinde arkasında dimdik duran insanlar bir anda istenilmeyen hainler durumuna geliyordu. Bir insan nasıl bir anda 90 derece değişebiliyordu ki. Bir tv programında bir lider başarısız olursa o koltukta durmamalı gençlerin önünü açmalı diyen bahçeli muhaliflere tahammül dahi edemiyordu. Özellikle yıllarca hem partiye hem de ülkeye hizmetlerde bulunmuş taraflı tarafsız halkın her kesiminin sevgisini ve saygısını kazanmış Meral AKŞENER bile bundan nasibini fazlasıyla alıyor ve ihanetle suçlanıyor ve partiden ihraç ediliyordu. Demokrasi mitinginde şov yapan Bahçelinin kendi partisi içerisinde demokrasiyi özümseyememesi ve uygulayamaması sandıktan kaçması kendisi ile ne kadar çeliştiğinin bir göstergesi değimlidir. Yıllarca iktidara muhalefet yapan, her türlü diyaloglarda partisinin kapısını sorgusuz sualsizce kapatan her şeye hayır diyen Bahçelinin Başkanlık konusunda iktidar ile aynı çizgiye gelmesi bardağı taşıran son nokta olmuştur. Mademki sende uzlaşı kültürü vardı 19 yıllık süre içerisinde bunu niye uygulamadın. İktidara böylesine sahip çıkacak meziyetlerin vardı niye aynı uzlaşı kültürünü kendi partinin muhalifleri içinde gerçekleştirmedin. Başkanlık olsun mu olmasın mı konusunu halka sunalım derken kendi koltuğunu delegelerin huzuruna çıkartıp kendisi ile ilgili teraziye çıkmaktan neden kaçmıştır doğrusu merak etmekteyim. Kendi partilisine kendi delegesine güvenemeyen, o teraziye çıkamayan bir insanın önce kendisini sorgulaması gerekmez mi?
 
Gazetelerde boy boy resimlerle Bahar havası estiren Bahçelinin kendi partisinde de bahar havası estirmesini sandığı kurarak delegelerin huzuruna çıkmasını bu Baharın sahici bahar mı yoksa yalancı bahar mı olduğunu herkesimin görmesini sağlamasını bekliyorum. Demokrasilerde en doğru sözü sandığın söylediğine inananlardanım. Saygılarımla.


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : G.O.P. Bulvarı Emniyet Müd. Karşısı Mehmet Coşkun İş Merkezi Kat: 4 Tokat (Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz: arayisgazetesi2008@hotmail.com)
Tel: 0 542 622 01 00
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]