07 Aralık 2017, 07:56 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Tokat'ın Yakın Tarihine Projeksiyon

Tokat'ın Yakın Tarihine Projeksiyon

CEMAL İNCESOYLUER

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Gazeteci yazar arkadaşım Hüseyin Alpay konuyu 6 ay önce açtığında, bir fırsatını bulupta Belediye Başkanımız Eyüp Eroğlu’na iletemedik. Alpay ile zaman zaman bir araya gelip, Tokat’ın yakın tarihine projeksiyon tutacak bu projeyle ilgili epey kafa yorduk.

 

Hep söylenir, Tokat bin yıldır düşman işgaline uğramamış bir şehir ve coğrafyadır. Sadece, Tokat’ın bir Moğol istilasına uğradığın dair tarihi kayıtlar bulunur. Lakin, Tokat hem Selçuklu hem de Osmanlı döneminde çok önemli kentler arasındaydı. Tokat’ın üretim, ticaret ve cepheye asker yetiştirmede başat rol oynadığı biliniyor.

 

Neyse, bunlar uzun mevzular. İşte “Milli Mücadelede Tokat” projesi, bütün bu gerçekler ışığında ete kemiğe bürünecek. Değerli arkadaşım Hüseyin Alpay ile birlikte projeyi koltuğumuzun altına kıstırıp Başkan Eroğlu’na gittik. Başkan Eroğlu’nun da aynı kaygıları taşıdığını, Tokat’ın yakın tarihine ilişkin, özellikle Milli Mücadele’deki durumunu, pozisyonunu, yaşadıklarını, katkılarını ve rolünün hacimli bir eserle, hem bugünün nesline, hem de gelecek kuşaklara aktarılması konusunda hemfikir olduğumuzu müşahade ettik. Başkan Eroğlu’nun start vermesiyle birlikte, ilk çekirdek toplantımızı gerçekleştirdik. Bu toplantımızı Hüseyin Alpay ve Hasan Akar’ın katılımıyla yaptık. Burada hem yayın kurulunun oluşumunu, hem de kabataslak konu başlıklarını tespit ettik.

 

Hasan Akar, Hasan Erdem, Hüseyin Alpay, Cemal İncesoyluer, Necati Güneş, Kutluhan Saygılı ve Ahmet Turan Erdoğan’dan oluşan yayın kurulunun yanı sıra, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç Dr. Alparslan Demir’in de yayın danışmanlığında eser çalışmasına start verildi. Bu kurulla yaptığımız ilk toplantının ardından, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu kitap hakkında brifing alarak, basına açıklamayı da kendileri yaptılar.

 

Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu öncülüğünde başlatılan çalışma ile Milli Mücadele Yıllarında Tokat’ı konu alan kitap hazırlanıyor. Tokat Belediyesi Karşıyaka Mahalle Konağı’nda basın mensuplarına Kitapla ilgili tanıtım toplantısı düzenlendi. Tanıtım toplantısında konuşma yapan Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, “Onbeşliler Diyarı, Şüheda yatağı Tokat’ta “Milli Mücadelede Tokat” konulu kitabımızı Belediyemiz Kültür Yayınlarından neşrederek şehrimize önemli bir hizmet sunmuş olacağız. Geçmişini bilmeyen geleceğini inşa edemez. Hamdolsun ecdadımızla ve şanlı tarihimizle her zaman övünüyoruz. Geçmişteki o güzelliklerle de evlatlarımıza bunları anlatarak nasıl medeniyetler inşa ettiğimizi ve gelecekle ilgili hangi mefkurelerimizin olduğunu da izah ediyoruz. Bizi biz yapan, bizi vatan duygusu ile bir araya getiren, bizi millet yapan özellikler de bunlar olsa gerek. İşte bu manada biz de Tokat’ımızda hem geçmişteki Tokat’ı atalarımız geçmişte nasıl oluşturmuş, Tokat’ta neler olmuş, Tokat’ta neler yapılmış, göreve geldiğimiz günden itibaren bunun heyecanındaydım” dedi.  

 

Başkan Eroğlu’nun “Milli Mücadele Tokat” kitabının tanıtım ve sunumu bir hayli uzun. Çünkü, kitapla ilgili belirlenen 23 maddenin tamamı üzerine açıklamalarda bulunan ve projeyi özetleyen Eroğlu, Tokat Belediyesinin bu tür kültür yayınları başta olmak üzere, tarih, kültür ve sanat ağırlık çalışmaların devam edeceğinin de işaretini verdi. Zaten, “Sosyal Belediyecilik” kapsamında Tokat Belediyesinin bir ödüllü belediye olduğunu, daha geçen aylarda yapılan ve uygulan “Engelli farkındalık” projesi dolayısıyla Türkiye ikincisi olduğu biliniyor. Bu projeden dolayı da Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan ödül almıştı.

 

Başkan Eroğlu’nun yayın kuruluna yönelik şu sözleri ise, hepimizi teşvik ve motive etmiştir. Başkan Eroğlu, “23 farkı konunun işleneceği “Milli Mücadelede Tokat” kitabını Tokat sevdalıları ve yüreği Tokat diye heyecanla atan dostlarımız 350-400 sayfadan oluşan kitabı hazırlayacaklar. Çok kısa sürede hazırlamamız gerekiyor ki hem yapacağımız kitap fuarına,  hem de önümüzdeki 18 Mart Çanakkale anma programlarına yetişsin. Yaklaşık 3 ay bir sürede bu fedakarlığı bizlere yapan bu insanlar için yetiştirmek istiyoruz” demişti. 

 

Başkanımız Eyüp Eroğlu’nun yayın kurulunun önüne koyduğu bu 3 aylık süre için, hepimiz baş üstüne dedik ve kitabı 18 Mart 2018 tarihine yetiştirmek için çalışmalara başladık.

 

Tokat’ın yakın tarihine projeksiyon tutacak bu eserin hazırlanmasında yer alan yayın kurulumuza ve böylesi bir kapsamlı eseri Tokat’a kazandırmak için bütün sorumluluk ve külfetini üzerine alan Belediye Başkanımız Eyüp Eroğlu’na teşekkür ediyorum. Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]