16 Mayıs 2022, 08:46 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

EYÜP BAŞKAN'IN UNUTULMAYACAK VEFASI...

EYÜP BAŞKAN'IN UNUTULMAYACAK VEFASI...

HÜSEYİN YAYLICI

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

“Engelliler haftası”…  Bu cümleyi ya da tanımlamayı sevmiyorum. Onun için “bedensel ve zihinsel tanısı konulamamış çocuklar” demek bence daha uygun.

 

Tokat’a ilk geldiğimde çocuklarımı burada küçük şehirde daha iyi koruyacağımı düşünmüş ve Ankara’dan yola çıkıp Tokat’a yerleşmiştim. Rahmetli kayınvalidemin bir oda bir salon evinde kalmaya başlamıştık. İş arıyordum ama ne mümkün bulmak! Hurdacılık, simit satmak, boya badana işleri, sahneye çıkıp şakı söyleyip şiir okumak, gazinolarda soğuk meze yapmak, gıda toptan pazarlama işi ve kafe çalıştırmak derken, çocuklarımıza olan sevgi, ilgi ve alakamız Tokat’ta duyulmaya ve insanların ilgisini çekmeye başlamıştı…

 

Birgin Selahattin Kelemci, (şimdiki belediye başkanı yardımcısı o zaman sosyal hizmetlerde müdür ya da müdür yardımcısıydı) beni yanına çağırdı. “Hüseyin Bey sizi Ankara’ya Tokat’ımızı temsilen göndereceğiz. Sayın Başbakanımız (Recep Tayyip Erdoğan) başarılı ailelerle tanışıp onlara ödül verecek. Sayın Valimiz Recai Akyel sizi orada karşılayacak.” dedi.

 

Olayın farkında değildim tek düşüncem Ankara’ya gitmek ve sevdiklerimi görmekti. Birkaç gün önce ise işadamı Orhan Diren’e gitmiştim, durumumu anlatıp iş istemiştim. O da bana “Fakir fukara Fonu’na git, bizde iş yok!” demişti…


Unutmadım, unutmayacağım da…

 

Ankara’da aldığımız ödülden sonra Tokat’a döndük. İşsizdim, Selahattin Kelemci beni fona yönlendirip çocuklarımın bezlerini oradan edinmemi sağladı. Beni büyük bir yükten kurtardı, unutmam unutmadım da… Değişik işlerle uğraşmaya devam ederken seçimler gelmişti. Ve AK Parti’nin Tokat Belediye Başkan Adayı Eyüp Eroğlu’ydu.  O zamana kadar kendisini hiç görmemiştim ve tanımıyordum. Sanayi bölgesini gezerken (bu ilk tanışmamızdı) kendisine “Sen kazanacaksın başkanım” dedim.  Oda bana gülerek, “İnşallah. Kazandığımda geleceğim yanına” diye cevap vermişti…

 

Seçimleri kazandı bu arada ben de “Bir yürek çığlığı” isimli kitabımı yazmış, basımı için destekleyici arıyordum. Başkana gitmeye karar verdim Kitabı elime aldım ve belediyenin yolunu tuttum. Belediyenin bahçesinde Abdullah Gürbüz ile Selatin Kelemci oturuyorlardı. Bu arada Selahattin Kelemci Belediye Başkan Yardımcısı olmuştu. Yanlarına yaklaşarak selam verdim ve geliş amcamı anlatarak Eyüp Bey ile görüşmek istediğimi söyledim.

 

Bana Eyüp Başkanın çok yoğun olduğunu söylediler. “Biz bahsederiz konuyu” dediler. Hiç şaşırmadım! Emindim benden bahsetmeyeceklerdi. Günler ayları kovalarken yine o hafta ismini hiç sevmediğim hafta gelmişti: “Engelliler Haftası!” Valilik makamına konuşmacı olarak davet edildim. Vali Mustafa Taşkesen tarafından davet edilmiştim. Konuşmam bittikten sonra Mustafa Taşkesen Valim beni ayakta alkışladı… Misafirler arasında şimdiki CHP Milletvekili Kadim Durmaz da vardı. Vali Bey yanıma gelip “Senin için ne yapabilirim?” dedi.

 

Ben Mustafa Taşkesen Valime kitabımdan bahsedip sponsor aradığımı söylerken Kadim Durmaz araya girdi ve “Müsaadenizle ben sponsor olayım” dedi. Vali bey de kendisine teşekkür etti. Kadim Durmaz bana işyerini tarif etti ve “yarın gel konuşalım” diye de ekledi. Teşekkür ederek ertesi gün işyerine gittim. Telefonuna ulaşamadım. Sonraki gün yine yoktu. Telefonda görüşebildim ve bana “Araştırıp sana döneceğim” dedi. Aradan 1 ay geçti… Sonunda bir gün işyerinde buluşabildik. Bana “Hüseyin senin kitap isini konuştum. 15 bin lira istiyorlar” diyerek miktarın kendisini aştığını ifade etti…

 

Unutmam, unutmayacağım da…

 

Birgin yolda yürürken Taşhanın az ilerisinde Eyüp başkanla karşılaştık. Kitap işini askıya almıştım. Başkan beni görünce durdu selam verdi. Kendisine birkaç kez uğradığımı ama ulaşamadığımı söyledim. O da bana neden cep telefonundan ulaşmadığımı sordu. Numarası yoktu bende. Hemen yazıp verdi. “Yarın gel konuşalım” dedi.

Ertesi gün gittim. Çok sıcak ve sevgi dolu karşıladı beni. “Söyle abi senin için ne yapabilirim” dedi. Ben de ona “Biliyorsun ki başkanım esim tek başına dışarı çıkamıyor. Çocuklar malum bizim binanın arkasına salıncak, kaykay, benzeri birkaç şey koyabilirsek hem çocuklar hem de eşim dışarı çıkmış olur çocuklarda hava alır” ricasında bulundum. Ben makamındayken Park Bahçeler Müdürlüğü’nü aradı ve talimat verdi.

 

Aradan 1 ay geçmesine rağmen isteğimiz gerçekleşmemişti… Tekrar makamına uğradım ve durumu izah ettim. Büyük bir mahcubiyetle hemen telefonuna sarıldı ve “Hüseyin Ağabey’in bahçesine çocukları için oyun parkını kuruyor ve bana bilgi veriyorsunuz!” dedi. Yanından ayrılır ayrılmaz telefonum çaldı. Belediyeden geldiler, oyun parkını kurdular. Eyüp Başkan tekrar aradı bir eksik olursa yine hiç çekinmeden aramamı istedi…

 

Bizim gibi ailelerin çocuklarına sahip çıkanlar, bizlerin dostudur. Siyasi fikirlerimiz her ne kadar farklı da olsa biz dostlarımızı satmayız, arkalarından oyun kurmayız, onları unutmayız ve hep yanlarında oluruz. Çocuklarımız için yapılan hiçbir iyiliği unutmaz ve unutturmayız. Bütün çocuklar biliriz ki bizim çocuklarımızdır.

 

Dostum olduğunuz için çok mutluyum Eyüp Başkanım.


Temsil ettiğim tüm bedensel ve zihinsel rahatsızlığı olan kardeşlerim adına teşekkür ederim.

 

İyi ki varsınız, iyi ki bizimlesiniz…


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

Kuruluş: 1 Mayıs 2008 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 234 10 60
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]