09 Mayıs 2022, 15:57 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

MEDYAYI ELEKTRİK ÇARPTI!

MEDYAYI ELEKTRİK ÇARPTI!

Cemal İNCESOYLUER

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Bu çarpıcı cümle, medyanın ahvalini çok güzel izah ediyor. Türkiye Gazeteciler Federasyonu Yönetim Kurulu Kırıkkale’de toplanarak, gündeme dair gelişmeleri değerlendirildi. Türkiye’nin en etkin meslek kuruluşu TGF, yine medyanın derdini ve sorunlarını ele alarak, iktidara çözüm önerilerini bir bir ifade etti.TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca, gazete, radyo ve televizyonların artan maliyetler nedeniyle büyük sıkıntı yaşadığını belirterek, "Tüm yaşanan sorunlara ve artan maliyetlere son dönemde yüksek elektrik ve doğalgaz bedelleri de eklendi. Adeta medyayı elektrik çarptı! Gazete, radyo ve televizyonlar birer birer kapanıyor. Medya kuruluşları için elektrik ve doğalgaz faturalarında mutlaka indirimli tarife uygulanmalıdır." dedi.

TGF, yönetim kurulu toplantısını Kırıkkale’de gerçekleştirirken, Genel başkan Yılmaz Karaca toplantının ardından değerlendirmelerde bulundu. Medya kuruluşlarının artan maliyetler nedeniyle sıkıntılı günler yaşadığını kaydeden Karaca şöyle konuştu:


"DEVLET, BELEDİYELER VE STK'LAR MEDYAYA DESTEK OLMALI"


"Artan kağıt fiyatları ve baskı maliyetleri nedeniyle gazete kapanmaları iyice artıyor. Yine aynı şekilde, dolar endeksli alınan uydu bedelleri nedeniyle uydu ortamında yayın yapan radyo ve televizyon kanalları da her geçen gün faaliyetlerini sonlandırıyorlar Artan maliyetlere son dönemde elektrik ve doğalgaz gibi enerji maliyetleri de eklenmiştir. Gazeteciler, gelen çok yüksek faturalar ile adeta çarpılmaktadır! Devlet mutlaka bu soruna çözüm bulmalıdır, medya kuruluşları için elektrik ve doğalgaz faturalarında bir çözüm bulunmalı, indirimli tarife uygulaması hazırlanmalıdır. Bu gazeteler için uygulanan asgari kadro sayısının makul bir rakama düşürülmesi ve gazete çalışanlarının da tam maaş alması konusunda gerekli denetlemenin yapılması gerekir. Ne yazık ki asgari kadronun yüksekliği nedeniyle birçok gazete zorlanmakta, gazete çalışanları asgari ücret bile alamamaktadır. Bu olumsuzluğun giderilmesi, makul kadro sayısı ve iyi bir denetleme ile mümkündür. Öte yandan, Devletin, Belediyelerin ve STK’ların medya sektörüne destek vermesi sağlanmalı. İnternet medya yasası bir an önce çıkarılmalı, Basın yasası yeniden düzenlenmelidir."


ÇIĞLIK YİNE KARACA’DAN GELDİ


Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca, özellikle Anadolu Medyasının sorunları ve çözüm önerilerine ilişkin yine tarihe not düştü. Kendilerini medyanın meslek kuruluşu ilan edenlerin sustuğu, şahsi ikballer peşinde koştuğu, fonlanıp pıstığı sıralarda bir şövalye gibi ortaya çıkıp, “Kral çıplak” diyebilen cesur yürek Yılmaz Karaca’nın bu asil mücadelesini bir gün tarih altın harflerle ismini yazacaktır. Herkes susarken konuşan ve yerel medyanın içinde bulunduğu çıkmaz sokaktan, prangadan, mengeneden kurtulması için yalın kılıç kendini ortaya atan TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca’nın kıymeti, elbette bir gün herkes tarafından anlaşılacaktır.


TGF KIRIKKALE’DE


Türkiye Gazeteciler Federasyonu Yönetim kurulu toplantısına Genel Başkan Yılmaz Karaca’nın yanı sıra Genel Başkan Vekili Cafer Esendemir, Genel Başkan Yardımcıları Cemal İncesoyluer, Levent Altun, Necmi Işıksal, Kaya Tepe, Mali Sekreter Derya Akbıyık, Genel Sekreter Yardımcıları Ercihan Çakmak, Semra Şener ve Yönetim kurulu üyesi İlker Ülker katıldı. TGF Yönetim Kurulu, Kırıkkale Medya ve Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ercihan Çakmak’ın ev sahipliğinde gerçekleşen programın ikinci gününde ise, Kırıkkaleli Yazarlar İmza günü etkinliğine katıldı.


Değerli dostum ve arkadaşım Ercihan Çakmak, bir zamanlar birlikte çalıştığım bir proje adamıdır. Hiçbir anını boş geçirmek istemeyen gazeteci yazar Ercihan Çakmak’ın büyük emek vererek yayınladığı “Kırıkkale Yazar ve Şairler Antolojisi” kitabı, hacimli ve bütün illere örnek teşkil edecek bir çalışmadır. Kırıkkaleli Yazarlar ve Şairler Fuarı adı altında yaptığı organizasyonda, bize ilham veriyor ve ışık tutuyor. Tebrik ediyor, ülkemizde Ercihan Çakmakların çoğalmasını diliyorum.


 Tokat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Tokat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

Kuruluş: 1 Mayıs 2008 © Tokat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 234 10 60
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]