29 Haziran 2017, 13:08 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

ADALET...

ADALET...

GÖLGE ADAM

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

ADALET çok anlamlı bir kelimedir. Bu kelimenin anlamının iç manasında huzur vardır, güven vardır, rahatlık vardır, mutluluk vardır, şefkat vardır, gülen yüzler vardır. İşte bu yüzden insanlarımız ülkeyi yöneten hükümetlerden adaletli olmalarını adil olmalarını istemektedirler. Bu da onların en doğal haklarıdır. Adaletin olmadığı veya adaletin uygulanmasında aksaklıkların olduğu bir ülkede de doğal olarak yukarıda bahsettiğimiz o mutlulukların olması da söz konusu olamamaktadır.
 
Geldiğimiz yüzyılda dünya üzerinde insanların çoğalması, teknolojinin artık sınır tanımadığı bir ortama gelmiş olması, dünya üzerindeki ülkelerin ekonomik ve psikolojik savaşı tercih etmeleri, insanların yaşam standartlarında çok büyük dengesizlikleri de beraberinde getirmiştir. Bazı insanlar çok büyük rahat, huzur bolluk içerisinde yaşam sürdürürken bir çok insan geçimini zoraki sağlayabileceği bir yaşam sürmektedir. Bunlara birde çok daha zor şartlarda yaşamını idame ettirmek isteyen insanları eklersek herkesin ADALET anlayışı farklı olacak Adaletten beklentileri de farklı olacaktır. İşte ülkeyi yöneten hükümetler Adalet ile ilgili kanunları çıkartarak tüm bunların hepsini ortak paydalarda bir araya getiren sana bana göre değil kişiye özel değil herkesi kapsayacak herkese eşit mesafede olabilecek bir adalet mekanizmasını uygulamak zorundadır. Eğer kanunlarda boşluklar meydana gelir ise veya bu kanunların uygulamasında aksaklıklar meydana gelir ise bu otorite boşluğunu fırsata çevirecek, kendi adalet mekanizmasını uygulamanın hesabını yapacak insanlar çıkacaktır ve çıkmıştır da. Bu yüzden ülkemizde suç işleme oranları çok yüksektir. Neredeyse hapishanelerde yer kalmamıştır.
 
Suç işleme oranlarındaki bu artış beraberinde Adliyelerimizde dosya birikmelerine sebebiyet vermekte, dava açılma süresi bile çok uzamaktadır. Suç işleniyor, mağdur devletine güvenerek ilgili savcılığa müracaat ediyor müracaatında mağduriyetini dile getiriyor, muhatap olduğu kişiden korunabilmek için koruma talep ediyor ama savcılıklarımız tarafından doğru dürüst bir adım dahi atılmıyor. Suçlu sanki hiçbir şey olmamış gibi elini kolunu sallayarak geziyor, nasıl olsa bana bir şey olmaz diyerek aynı davranışlarını sergilemeye devam ediyor. İşte bu yüzden mağdur olan bir çok insanımız karakollara gidip veya savcılığa gidip mağduriyetini dile getirememekte şikayetçi dahi olamamaktadır. Mecburen sineye çekmekte kendi kendisine mücadele vermeyi tercih etmektedir. Çünkü şikayet edildiğinde Adli Makamlar gerekli adımları atmadığında suç işleyen insanlar "demek sen beni şikayet ettin he mi" diyerek çok daha vahim sonuçlar doğurabilecek adımlar atmaktadırlar.
 
Hadi diyelim ki mağdur her şeye rağmen bu adımı attı ve muhatabının baskılarına, tehditlerine maruz kalmasına rağmen her şeyi göze aldı 3-5 ay gibi bir zamanda dava açılıyor zaten davanın sonuçlanması ortalama 6 ay ile 1 yıl gibi bir zamanı buluyor. Suçlunun suçu ortaya konuluyor hatta hükümde veriliyor fakat neymiş Yargıtay’a müracaat. Yaa arkadaş her dava Yargıtay’a mı gidecek. Bizim Mahkemelerimize, Savcılarımıza, Hakimlerimize hiç mi güvenimiz yok. Yereldeki mahkeme bir karar vermiş ise uygulansın gitsin. Yada hangi tür davaların Yargıtay’a gidip gitmeyeceği yine kanunlarla belirlensin. Çünkü Yargıtay’a giden dosyaların bile sonuçlanması ortalama 2 yıl sürüyor. Yani suç duyurusunda bulunan bir mağdur insanın açtığı dava ortalama 3 yıl gibi bir zamanda sonuçlanıyor.
 
Hükümetimizden, Hakimlerimizden, Savcılarımızdan, bu süreçleri en asgariye indirecek tedbirlerin alınmasını, şikayet dosyalarında öncelikli hususların iyi incelenerek mağdur insanların mağduriyetlerinin giderilebilmesinin sağlanması en azından suç işleyen insanın ifadesinin en kısa sürede alınması ve gözetim altında tutulmasının mahkemenin sonuçlanmasına kadar sağlanması, yargılamanın tutuklu olarak yapılması hem suç işleyen kişinin elini kolunu bağlayacak ve hem de mağdur olan insanlarımız bu korkularından kurtulacaklardır. Böylelikle devletimizin o şefkatli eli mağdur insanımızın sadece elini değil yüreğini kavramış olacaktır.


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]