28 Nisan 2022, 21:11 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

İSTENMEDİĞİNİ HİSSEDEN ÇOCUK

İSTENMEDİĞİNİ HİSSEDEN ÇOCUK

Hülya BALTACI

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Çocuklar için bayramların önemi tahmin edilebilir. 23 Nisan da hem ülkemiz hem de uluslararası oldukça büyük değere sahip bir bayramımız... Bayram dolayısıyla birçok aile dışarıdaydı o gün. Bir yere yetişmeye çalışırken denk geldiğim bu ailelerden birinin küçücük bir anı bile yetti, üzüntü duymama...


Ebeveynleri çocuklarının ellerinden tutmuş yürürken babanın söylediği o söz eminim ki, çocuklar için hiç unutulmayacaktır. 23 Nisan’da ailece vakit geçirmek için dışarı çıktığında, babanın “Bir daha bu çocuklarla beni dışarı çıkarma...” diye söylenmesi, her çocuk için yaralayıcıdır. Bu sözün, çocuk eğitiminden sadece kadını sorumlu tutmayı da hissettirdiğini söyleyebiliriz. Tabi ki tek bir andan analiz yapmak çok doğru değildir ama böyle bir cümlenin etkisini herkes tahmin edebilir. Bu cümle de çocuğun istenmediği, değersiz görüldüğü açık bir şekilde görülmektedir.


Çocuğa istenmediğini hissettirmek, çocuğa karşı düşmanca tutumlar beslemek olarak da tarif edilebilir. Bu tip ailelerde yetişen çocuklarda kendisinden daha zayıf olanı ezme, tüm çevresine karşı nefret besleme, kimseye güvenememe, çevresindekilere düşmanca tutum sergileme düşüncelerine sahip olabilirler.


İstenmediğini hissederek yetişen çocuklar yardım duygusundan uzaktır. Sinirli, agresif bir yapıları oluşabilir. Duygusal kırgınlıkları sıklıkla yaşarlar. Hayvanlara ve özellikle kendilerinden küçük insanlara karşı düşmanca davranırlar. Sevgiye en çok muhtaç olduğu zamanlar da reddedildiği, horlandığı için çocuğun ruhu derinden yara alır aslında.


Özellikle bu tür ailelerde yetişen çocuklar çeşitli psikolojik bozukluklara ve intihara yatkındırlar. Çocuk kötü muameleye maruz kalmamak için anne ve babaya karşı itaatkar ve uysal olmaktadır. Fakat içten içe anne babaya karşı düşmanlık duyguları geliştirmektedir. Çünkü çevresindeki diğer anne-babaların çocuklarına nasıl davrandıklarını görmektedir.


En yakınları olarak anne babası onu istemediğini hissettirdiği için hiçbir zaman kendisine ait bir güven duygusu geliştiremeyecektir. İleriki dönemlerde inatçılık, hırçınlık, uyumsuzluk, yasa dışı eylemlerde bulunma, depresyon ve intihar eğilimleri görülebilir ki; o gün babasının serzenişte bulunmasına neden olacak davranışları sergilemelerinin nedeni de aslında budur.


Bazen de kendi dışındaki insanlarla yeterli iletişimi kuramadığı için saldırganlığını kendisine yöneltmektedir. Bu çocuklar şiddetli ve aşırı bastırılmış duygular nedeniyle dengesiz bir kişilik sergilemektedirler.


Tüm bunlar gösteriyor ki, bir çocuktan bir suçlu da çıkabilir, bir bilge de... Yetiştirilirken kullanılan kelimeler en büyük sihirdir aslında, yeter ki çocuğa uygun şekillerde sunulabilsin....


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

Kuruluş: 1 Mayıs 2008 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 234 10 60
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]