22 Nisan 2022, 15:50 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

SENDEN ÇOK ŞEY ÖĞRENDİM PAŞAM!

SENDEN ÇOK ŞEY ÖĞRENDİM PAŞAM!

Cemal İNCESOYLUER

  • Facebook Paylaş
  • Twitter PaylaşOnu kızım Berfin sokakta bulup eve getirdiğinde henüz 3 aylıktı. Korkmuş, üşümüş, acıkmıştı. Bütün ev ahalisi sahip çıktı. Deyim yerindeyse, el bebek gül bebek büyüttük. Aradan üç yıl geçmiş. Paşa koyduk tekir kedinimizin adını.

Paşa'dan çok şey öğrendim. Sabrına ve sükutuna hayranım mesela. Sadakatine özellikle. Ev hanesinden kim gelirse gelsin, paşayı kapının arkasında buluruz. Sabah evden çıkarken de gözlerine bir mahzunluk çöker. İnanmazsınız belki, bazen ağladığını da görürüm. Yakın zamanda ağır bir hastalık geçirdi. İlk iki gün anlayamadık. Eşim "Paşa mutlaka hasta" dedi. Dünyada gerçek hayvan sevgisini yüreğinde taşıyan biri varsa, o da eşimdir.

Zaten paşa da bunu biliyor, mutad olarak hepimizi kapıda karşılar, sonra da meşguliyetine geri dönerken, eşimin gelmesiyle bütün meşguliyetlerini bırakır eşimin peşinde dolaşır. Kucaklaşırlar, paşa ilginç sesler ve selamlamasıyla bir seronomi faslına şahitlik ederiz.

Sabahları eşimle beni işe yolcu ederken gözlerindeki hüznü hiç değişmez. Bu hüznün sebebinin ben olmadığımı biliyorum. Çünkü Paşa, ona yemek verenin, onu gönülden sevenin, hasta olduğunda üzerine titreyenin eşim olduğunu biliyor. Bizi de seviyor ama, paşa için bir numara olarak eşim geliyor. Hastalığı boyunca ne inledi, ne öfleyip pöfledi, ne de isyan etti. 

Ağrısı, acısı da olsa Paşa boyun büküyor, sabırla bekliyor, büyük bir derviş teslimiyetiyle olana ve olacaklara razılığını gösteriyor. Kendisine zarar verenlere kin gütmüyor, öfke nöbetlerine girmiyor, her ne olduysa intikam ateşiyle yanıp tutuşmuyor. 3 yıldır Paşa kedicikten çok şey öğrendim.

"Dövene elsiz gerek, sövene dilsiz gerek" diyen Derviş Yunus'u en iyi anlayanın Paşa kedicik olduğunu gördüm.


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

Kuruluş: 1 Mayıs 2008 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 234 10 60
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]