14 Nisan 2022, 11:15 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

İNATLAŞAN ÇOCUK

İNATLAŞAN ÇOCUK

Hülya BALTACI

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Çocuklarda inatlaşmayı en çok ev içi kuralları dinlemediğinde ve ağlayarak isteklerini yaptırma olarak görebiliyoruz.


Bebeklik döneminde ebeveyne bağımlı olan çocuk, yürümeye ve konuşmaya başladığında etrafını keşfetmeye ve bağımsızlaşmaya da başlar. 2 yaş sonrası özellikle özerkliğini kazandığından dolayı, sevmediği, beğenmediği şeyleri fark ettiğinden ebeveynlerinin taleplerini reddedip bu konuda ısrarcı olabilmektedir. Hatta bu durum zaman zaman ağlama krizleri olarak da karşımıza çıkabilmektedir.


Bakıldığında ebeveyni ile inatlaşması onu öfkelendirmekmiş gibi gözükse de, çocuğun asıl amacı burada ebeveyninin nasıl tepki vereceğini görmek istemesidir. Çünkü çocuk bu şekilde güvenli ortamının ne olduğunu ve ebeveynlerinin sınırlarının ne olduğunu çözümlemeye de çalışır. Aldığı tepkiler çocuğun davranışlarının şekillenmesinde oldukça önemlidir.


İnatlaşmanın altında yatan nedenleri bilmek ve doğru şekilde çocuğu yönlendirebilmek oldukça önemlidir. Aslında çocuğun önceliği kendisinin artık bir şeyler yapabildiğini ve bağımsızlığını çevresine de gösterebilmektir.


Aynı zamanda da isteklerinin her zaman gerçekleşmesidir. Eğer ebeveyn bu süreci kararlı, sakin ve şefkatli bir şekilde yönetebilirse, çocuk da her istediğinin gerçekleşmeyeceğini ya da bazı durumlarda ertelenebileceğini öğrenecektir.


Bu süreçte çocukla inatlaşmak, ceza vermek, öfkelenmek, çocuğun da aynı şekilde cevap vermesine neden olabilir. Yine inatlaştığında ve ağladığında istediği şeyi yapmasına izin vermek, inadını ve ağlamasını daha da artıracaktır. Bu konuda ebeveynler kararlarında hatalı olduklarını fark etseler dahi kararlılıklarını devam ettirebilmelidirler.


Çünkü her ağladığında kuralların değişebildiğini fark ettiğinde çocuk, artık her istediğini ağlayarak elde etmeye çalışacaktır.


Her şeyden önce unutulmamalıdır ki, o artık yeni bir birey... Özerkleşmesine ve kendisiyle beraber çevresini keşfetmesine destek verilmelidir ki, bu süreç daha sağlıklı ilerleyebilsin. Tabi bu, kışın tişört giymek isterse ve bu konuda ısrarcı davranırsa, onu giymesine izin vermek demek değildir.


Burada seçenekleri azaltarak sunmak önemlidir. “Kırmızı kazağını mı giymek istersin, yeşil kazağını mı?” gibi... Bu şekilde çocuğun, ebeveyn kontrolünde seçim yapabilmesi sağlanabilir.


Ayrıca belli kritik dönemlerde ve zamanlarda çocuğun inatlaşabileceğini unutulmamalıdır..


İnatlaştığı konu ne ise ona uygun birlikte çözüm yolları bulmak önemlidir. Fakat çocuğun inatlaşma problemi hiç geçmiyor, artarak devam ediyor ise bir uzmandan destek almak gerekir.


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

Kuruluş: 1 Mayıs 2008 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 234 10 60
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]