07 Nisan 2022, 09:45 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

EKRAN BAĞIMLILIĞI

EKRAN BAĞIMLILIĞI

Hülya BALTACI

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Bir çift minik mavi gözlerin üzerimde olduğunu fark ettiğimde, ona dönüp gülümsedim. O kadar çok hoşuna gitti ki, o da elini ağzına götürerek güldü. Daha birkaç ay olmuş dünyaya geleli belli. O bebek kokusu, bulunduğu mesafeden alınabiliniyordu.

 

Arabasının içinde canı sıkılmıştı, oyun oynamak istediği için etrafına bakındı bir süre daha ve ilgilenen olmayınca ağlamaya başladı minik bebek. Bakıcısı mıydı, annesi miydi bilmiyorum ama yanındaki bayan, yavaşça çantasından telefonunu çıkardı. Bir şeyler açtı ve bebeğin arabasının koluna telefonunu sabitledi.

 

Minik bebek, artık bana bakmadı. Etrafındaki her şeyle iletişimini keserek dakikalarca telefona bakakaldı, hatta oldukça da uzun bir süre.

 

Ailelerin en sık şikayetçi olunan konulardan biri olan “Ekran Bağımlılığı” geldi aklıma, temelleri böyle kuruluyor demek ki... 3 yaş öncesinde hiçbir şekilde hiçbir ekrana maruz kalmamalıyken, daha yeni oturabilen ve çevresindeki uyarıcılara büyük bir ilgiyle yönelen bir bebekken başlıyormuş serüvenleri...

 

Oysa çocuklarda erken yaştan itibaren ekrana maruz kalmak, dil gelişiminde gecikmeler, öğrenme ve dikkat sorunları, en önemlisi de gerçekle kurguyu ayırt etmekte problemler yaşanabilmekte, ayrıca ciddi kaygı ve davranış bozukluklarına zemin hazırlayabilmektedir.

 

Ailelerin yaptığı diğer hatalardan biri de yemek yedirirken yaşadıkları ilk zorlanmada, çocuğu oyalamak adına ekranı tercih ediyor olmalarıdır. Oysa bu durum henüz beyin gelişimi devam eden çocukların hem yemekle olan ilişkileri bozmakta, hem de beynine ciddi zararlar vermektedir.

 

Çocuk 36 aya kadar kesinlikle ekrana maruz kalmamalı, 36 ay sonrasında da eğer ekran bir tercih sebebiyse mutlaka başlangıç ve bitiş saatleri net bir şekilde belirlenmeli ve bir saati geçmemelidir.

 

Bilgisayar, telefon, televizyon veya tablet gibi elektronik aletlerin kullanım amacının sadece eğlence amaçlı olmadığını çocuğa öğretilmelidir. Ayrıca bir kurala bağlanarak çocuğun ekran başında nasıl vakit geçirdiği kontrol edilmelidir.

 

Kendine ait bir alan oluşturacağı yaşa gelene kadar mutlaka ekran ve internet konusunda bilinçlendirilmelidir ki, olası tüm problemler yaşanmasın.

 

Ve en önemlisi iyi bir model olunmalıdır. Çünkü her çocuk ailesinin yansımasıdır


 Tokat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Tokat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

Kuruluş: 1 Mayıs 2008 © Tokat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 234 10 60
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]