31 Mart 2022, 09:49 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

PROJE ÇOCUK

PROJE ÇOCUK

Hülya BALTACI

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Son zamanlarda bilinçli, bilgili ve çağa ayak uydurmuş ebeveynlerin artışıyla birlikte karşımıza çıkan bir kavram daha… Öyle ki ebeveynlerin, çocuğun eğilim ve becerilerine bakmaksızın kendi plan ve düşüncelerini gerçekleştirebilecek birer proje gibi yetiştirme yanılgısıyla karşımıza çıkan bir kavram: ‘’Proje Çocuk’’…


Daha doğmadan yaşamlarının her saniyesi planlanmış olan bu çocuklar, kendine ait bir alandan çok ebeveynin hayallerinin ve planlarının bulunduğu alanda yaşarlar. Hangi kıyafeti giyecekleri, kimlerle arkadaş olacakları, hangi yemeği ne kadar yiyecekleri onlar için ‘EN İYİSİNİ BİLEN EBEVEYNLER’i tarafından düşünülmüştür.


Bu çocukların her türlü konfora ulaşma gibi bir yetkinlikleri varken, sürekli bir faaliyetin içerisinde nefes alacakları bir zaman dilimine bile sahip olamadıkları bir çelişki söz konusudur.


Fakat tüm bunlar ilerleyen süreçlerde ciddi problemler olarak ortaya çıkabiliyor. Anne babasının sevgisinin bu faaliyetlerdeki başarılarıyla mümkün olacağını düşünen çocukta bu sevginin boşluğu da büyümeye başlıyor. Yine birçok seçeneğe sahip olmasından dolayı tercihlerini sürdürebilme konusunda problemler yaşayabiliyor. Seçimleri zaten ebeveynleri tarafından yapıldığı için sorumluluk duyguları gelişmeyebiliyor. Ve her şey en başa, yani çocuğun hayattaki rolünü bilememesinden dolayı kendine ait bir tanım yapamamasına, bir boşluğa düşmesine geliyor.


Tabi ki burada ilk yapılması gereken, tüm bu beklenti ve düşünceden sıyrılıp çocuğun becerilerine göre hareket edebilmek, çocuğa sahip olacağı özelliklerden dolayı değil de, sadece o olduğu için sevildiği hissini verebilmek…


Ancak bu şekilde çocukların yaşamlarına engel olmadan, önüne her şeyi hazır koymadan, iyi ve kötü deneyimleme olanağı vererek gelişmesi sağlanmış olunabilir.


Kendilerine ait olan hayata, kendilerine ait özelliklerle imza atabilmelerine fırsat verilebilmeli…

Bu hayat onların ve ebeveynleri onların hayatının sadece eşlik edip yön göstericisi olabilir.


Ve unutulmamalıdır ki çocuklar ebeveynlerinin kesinlikle bir projesi değildir…


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

Kuruluş: 1 Mayıs 2008 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 234 10 60
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]