03 Mart 2022, 09:44 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

ÖZGÜR ALANLAR

ÖZGÜR ALANLAR

Hülya BALTACI

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Ebeveynler için çocukları hiç büyümez öyle değil mi? Kaç yaşında olursa olsun, çocukları her daim korunmaya, yönlendirilmeye muhtaçlardır... Fakat bu durum bazen yanlış tutumlara neden olabilmektedir. Tabi ki bu yanlış tutumlar da çocukların sağlıklı birer yetişkin olabilmesini engellemektedir.

 

Buna bir de küçük bir hikâyeyle bakalım:

 

Annesi ve babası, her yaz tatilinde oğulları Mehmet’i büyükannesinin yanına gönderirler. Başına bir şey gelir endişesiyle de her yolculuğunda ona eşlik edip, bir sonraki gün Mehmet’i büyükannesinin yanına bırakıp eve dönerler. Yine bir yaz büyükannesinin yanına gitmeden önce Mehmet anne ve babasına "Artık büyüdüm, bu yıl büyükannemin yanına tek başıma gitmek istiyorum." der.

 

Önce karşı çıkan anne babası, kısa bir tartışmadan sonra onun tek başına gitmesini onaylar ve ertesi gün yolcu etmek için Mehmet’i istasyona kadar götürürler. Vagonun penceresinden son tembihlerini yaparken Mehmet de "Evet biliyorum, biliyorum, yüzlerce kez söylediniz!.." diye cevap verir.

 

Trenin hareket vakti yaklaştıkça anne ve babasının endişesi de artarak devam eder. Babası son kez "Oğlum olur ya kendini rahatsız ve yalnız hissedersen ya da korkarsan bu senin için" diyerek Mehmet’in cebine bir şey koyar ve tren hareket ederek yavaşça istasyondan uzaklaşır.

 

Mehmet tek başına yolculuk yapmanın heyecanıyla etrafına bakınır ve insanları izler bir süre. Çevresindeki yabancı insanlar birbirleriyle itişip kakışıyor, gülüyor, kompartımana girip çıkıyorlardır ve kondüktör biletleri kontrol etmek için kompartımanları geziyordur. Mehmet’in kompartımanına gelip biletine bakarken, neden yalnız yolculuk yaptığını sorar, bunu duyan başka birisi ona acır gibi bakar, onu işaret edip fısıldayanlar olur. Mehmet birden, kendini çok huzursuz hisseder ve rahatsızlığı her bakışla daha da artar.

 

Başını önüne eğip, koltuğun köşesine daha da sokulur ve gözyaşları yanaklarından süzülmeye başlar. İşte o anda babasının cebine bir şey koyduğunu hatırlar. Titreyen elleriyle, el yordamıyla o küçük kâğıt parçasını bulup açar. Kağıtta şunlar yazılıdır:


"Oğlum, biz son vagondayız."

 

Evet, aslında yapılması gereken de tam olarak budur...


Çocuklarımızın hayata hazırlanan bir birey olduğunu unutmadan, onların da yeni deneyimler kazanmasını sağlamak... Tabi ki dış ve iç tehditlerden korumalı ama bu onun hayatını kısıtlamaktan çok, ona özgürlük tanıyarak yapılmalıdır.


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

Kuruluş: 1 Mayıs 2008 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 234 10 60
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]