24 Şubat 2022, 08:40 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

ERGENLERLE DOĞRU İLETİŞİMİN PÜF NOKTALARI

ERGENLERLE DOĞRU İLETİŞİMİN PÜF NOKTALARI

Hülya BALTACI

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Ebeveyn ve çocuk ilişkisinin yeniden şekillendiği ergenlik döneminde, çocuk kendi kararlarını almak, bağımsızlığını kurmak ister.


Doğru yönetilmediğinde de bu durum ebeveynle çocuk arasında çatışma yaşanmasına ve çözülemediği durumlarda aradaki bağın kopmasına sebep olabilmektedir.


Daha asi olduğu düşünülen bu süreçte ergenlerle doğru iletişim kurabilmek için neler yapılmalıdır?


· Değişim sürecinde olunduğu kabul edin. Fiziksel ve psikolojik anlamda değişime uğrayan ergenlerin, farklı davranışlar göstermesi olasıdır. Çocuklarının değişim sürecinde olduklarını kabul etmek, ebeveynlerin daha sakin olmasına yol açacaktır. Sakin olmak da çatışmaların şiddetlenmesini engelleyecektir.


· Ergenlik kötü değildir. Yaşanılan olumsuz durumlardan dolayı ergenlik hakkında olumsuz şeyler söylemek, ergenlerin durumu kişiselleştirerek içe kapanmasına sebep olabilir. Bunun yerine daha gerçekçi bir şekilde sürecin ve çatışmaların normal olduğunu, fakat kendisinin bunu kontrol edebileceğini belirtmek önemlidir.


· İyi bir dinleyici olun. Her iletişimin temel unsuru, iyi bir dinleyici olabilmektir. Ergenlik dönemindeki çocuk, en çok dinlenilmediğini düşündüğü için kaygılanır. Fikirlerini, sorunlarını, endişelerini, sevinçlerini dinlemek, ona birey olarak kabul edildiğini, anlaşıldığını hissettirecektir. Gerçek anlamda dinlenildiğini hissettiğinde de konuşmaya ve iletişim kurmaya daha da istekli olacaktır.


· Ne söylediğinizden çok nasıl söylenildiği önemlidir. Tüm iletişimde üslup oldukça önemlidir. Nasıl söylenildiği, söyleneni daha kabul edilebilir kılacaktır ki, kullanılan kelimelerin değişimi çocuklarla kurulan iletişimi her aşamada anlamlandıracaktır.


· Yeni süreçte, yeni etkinlikler... Bir yetişkin olma yolunda oldukları için, ilgi alanları da değişecektir. Onların ilgi alanlarına girecek yeni etkinlikler bulunmalı ve beraber yapılmaya özen gösterilmelidir. Birlikte eğleniyor olmak, onlarda olumlu hisler bırakacak ve bu mutluluğu tekrarlamak isteyeceklerdir. Böylelikle arkadaş çevresine olan eğiliminden dolayı, aile içerisindeki iletişimini koparmamış olacaktırlar.


· Sabırlı olun. Ne kadar anlayışlı davranılmaya, etkili iletişim kurulmaya çalışılsa da problem elbette yaşanacaktır. Bu gibi durumlarda sabırlı davranmak, kriz anlarını beraber çözmeye çalışmak, ergenlerin problem çözme becerilerine katkı sağlayacaktır. Çocuğun her aşamada ailesinin bir yansıması olduğu unutulmamalıdır ki, sergilenen tutum ergenlerin de sergileyeceği tutum haline gelecektir.


· Onlara güvenin. Onlara güvenmek ve bunu hissettirmek ergenler açısından oldukça değerlidir. Çocuklar kendilerine güvenildiğini hissettiğinde ebeveynlerini hayal kırıklığına uğratmak istemezler. Tam tersi bir durumda ise cezalandırmak için daha farklı davranışlar sergileyebilirler.


· Yardım alın. Onca çabaya rağmen hala olumlu bir sonuç alınamıyorsa bir uzmandan mutlaka yardım alınmalıdır. Gerektiğinde bir uzmana danışmak, çocuğun gelişimi açısından oldukça büyük bir öneme sahip olan bu süreçteki iletişimi olumlu etkileyecektir.


· Çok sevin. Buna yapılacak pek de bir açıklama yok bakıldığında, zaten hissedecektir.
 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

Kuruluş: 1 Mayıs 2008 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 234 10 60
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]