17 Şubat 2022, 09:41 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

MUHTEŞEM ERGENLER

MUHTEŞEM ERGENLER

Hülya BALTACI

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Hangimiz mükemmel bir yetişkiniz ki, ergenlerden de bu dönemlerde muhteşem olmalarını bekleyebiliyoruz? Muhteşem değiller, çünkü çocukluk ile yetişkinlik arasında bir karmaşanın tam ortasında kalmış durumdalar.


Öyle sanıldığı kadar da asi, öfkeli, nefret dolu değiller ayrıca... Ergenliğin öyle olduğunu ifade eden tüm inanışları bir kenara bırakırsak eğer; onların çok da sevimli ve içten yanlarına denk gelebiliriz aslında.


Peki nedir bunun sırrı? İşte şimdi dikkatli okuyun.


Daha minicik elleriyle topu acemice attığı ama sizin inatla sayı diye alkışladığınız o bebek, şimdi biraz büyüdü sadece. Hala hayata karşı, kendisine, duygularına karşı çok acemi. O zaman biraz daha fazla sevmenin bir zararı olmayacaktır, öyle değil mi?


Bu yüzden sevginizi içinizde saklamayın. Onları sevdiğinizi sözlerinizle ve davranışlarınızla belli edin her fırsatta. Koşulsuz kabul edildiğini, bir sorumluluk, bir yük gibi görülmediğini sanıldığından daha kolay kavrıyorlar. Yapmacıklıktan uzak bir şekilde tüm karmaşalarına, acemiliklerine karşı onları sevin.


Sevgiyi gösterebilmenin en güzel yanı da onları ilgiyle ve dikkatle dinlediğinizi hissettirmek olacaktır. Onları gördüğünüzde tüm işinizi bir kenara bırakın ve onları gerçekten dinleyin. Aslında tüm gizem orada olacak, söyledikleri sarf ettikleri kelimelerde…


Evet karnının doyması önemli, ama yemeği iki dakika sonra hazırlayın ve onunla ilgilendiğinizi hissettirerek önce ruhunu doyurun. Bırakın anlatsın, ne var ne yoksa... Fakat sakın tavsiyeler vermeyin onlara, sadece rehberlik edin. “Böyle olsa sence nasıl olurdu?” diye farklı bir pencereye yöneltin. Yani “Buradan bakacaksın!” diye başını zorla o yöne çevirmeyin.


Özgüven de kolay kazanılmıyor. Bu yüzden sık sık “Yapabilirsin!” deyin. Sınır sadece zihinlerde, bunu onlara da öğretin.


Bu tabi ki her istediklerine “Evet.” deyin demek değil, zarar göreceği ya da mutsuz olacağı durumlar söz konusuysa, net ve kararlı bir şekilde “Hayır.” deyin. Bir ebeveyn olduğunuzu unutmadan, onları korumaya devam edin. Çoğu krizlerin belirgin olmayan kurallar neticesinde ortaya çıktığı söylenebilir. Bu nedenle güvende olacakları ortamda bulunmaları için, net kuralların olmasına özen gösterin.


Sonrasında da bunları deneyimlemeleri açısından onlara fırsat verin. İşte o zaman, MUHTEŞEM ERGENLER ortaya çıkacaktır. Onlar kendi tarzıyla, kendi özgünlüğüyle var olmaya çalışırken, sizde bir köşeden onları gözlemleyin. Böylelikle kıpır kıpır, mutluluk dolu, duyarlı ergenler dünyasının kapısını size sonuna kadar açabilsinler...


 Tokat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Tokat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

Kuruluş: 1 Mayıs 2008 © Tokat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 234 10 60
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]