24 Kasım 2017, 07:40 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

İnnaLillahi ve İnnaİleyhiRaci'un…

İnnaLillahi ve İnnaİleyhiRaci'un…

Cemal İNCESOYLUER

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

22 Kasım itibarıyla iki yıl olmuş. Onsuz, geçen iki koca yıl. Sadece 18 kış, 18 yaz, 18 sonbahar, 18 ilkbahar görmüştü. Ömrümün 3’te 1’ine tekabül ediyordu. Hayata dair henüz hiçbir şey bilmiyordu. İnnaLillahi ve İnnaİleyhiRaci’un… (Şüphesiz biz Allah'tan geldik ve O'na döneceğiz.)

 

22 Kasım, kızım Mariya’yı kaybettiğim gündür. Mevlana, ölüm gününe “Şeb-i Aruz” demiş.İnşaallah öyledir. Hayat kadar ölümünde gizemi çözülmüş değil. Bilmiyorum, gidenler mi memnun ki yerinden, geri gelen olmuyor. Doğmakla, hayattaki tek gerçeğin ölüm olduğunu hep unuturuz. Çünkü, insanoğlu bütün ölümleri erken bulu ve hiçbir ölümü yakınına yakıştıramaz.


Ama Mariya’ya ölümde yakışmıştı. Bembeyaz kefeni içinde tertemiz yanaklarına ayrılık öpücüğü kondurduğumda fark ettim, yaşarken de öldükten sonra Mariya’nın masum ve temiz yüzü öylece duruyordu. Artık üzülmeyecek, seni kimse üzemeyecek kızım. Yaşadığın süre boyunca kimseye kötülüğün dokunmadı, kimseyi üzmedin, kimseye gönül koymadın, kimseyi şikayet etmedin.

 

Yetim büyüdün kızım. Çok yakınında olamadım. Ödeştik şimdi Mariya,  sende babanı öksüz bıraktın. Bu hasret çok uzasın istemiyorum. 2 yıl bir çırpıda geçmedi kızım. Her gün ama her gün sensiz dakikam olmadı/olamadı kızım. Kafa dağıtma üzerine her türlü maskaralığı yaptım, derin mevzulara daldım, değişik ortamlarda oldum. Ama olmadı kızım.

 

Hep aklımda mıh gibi durdun. En sevdiğim bir şeyi senin sevmediğini hatırlayınca, yüreğim burkuldu, en fazla mesafeli durmaya çalıştım. Seni bir yaratan ve alan var kızım. O’nu çok iyi biliyorsun. Allah ile senin aranda nedense güçlü bir bağ ve rabıta olduğuna inandım hep. Gökyüzünü çok seviyordun. Gece yıldızlara uzun uzadıya bakardın. Kim bilir aklından neler geçerdi, güzel kızım.

 

Her şeyden iyi bir insandın sen Mariya. Arkadaşların, ailen ve akrabaların bu özelliğini “iyilik meleği” diyerek, bu güzel özelliğini hep söylerdin. Yüzünden gülmen ve tebessümün hiç eksilmezdi. Bir yandan da savaşçı yanın vardı. Haksızlığa asla tahammül etmezdin. Okulda arkadaşların için kavgalar ettiğini başından beri biliyordum ama bilmiyormuş gibi davrandım Mariya.

 

Berfin'in idolüydün. Eymen’in, Muhammed’in, Berat Ali’nin sevgilisiydin. Sana hala-teyze derken, ses tonlarında anlaşılıyordu sana olan derin sevgileri.

 

Bazı sözler vardı ki, bana hep saçma gelirdi. Demek ki, bizden öncekiler bir tecrübenin sonucu söylermiş bu sözleri. Mesela, “Allah daha çok seviyormuş ki yanına aldı ya da iyiler çok yaşamaz” gibi sözler. Özellikle iyiler çok yaşamaz sözü, tecrübeye dayalı bir tespittir. Çünkü kızım, sen iyiydin ve çok yaşamadın…

 

Bazı kafirler, senin üzerinden laf söz ettiler. Kur’anda olmayan, benim günahlarımı seninle ödettiğini söylediler. Bu kafirlere göre, Hazreti Fatıma dışında bütün çocuklarına çok küçük yaşta kaybeden Hazreti Peygamber hangi günahın bedelini ödedi acaba? Dedim ya, bunları diline dolayanların yanında müşrik Ebu Cehil masum kalır. Bu kafir, namus ve ahlaktan yoksunlara bir cevap vermedim. Ama sen orada üzülme kızım, bu kafirlere öyle cevap verilecek ki, ibret olacak.

 

22 Kasım hüzün günümdür. 22 Kasım 2015 ise hüzün yılımdır. Kızım Mariya’ya tekrar Allah’tan rahmet diliyorum. Dualarım ve dualarınızla…


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]