20 Ocak 2022, 11:37 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

SENDROMSUZ KARNE

SENDROMSUZ KARNE

Hülya BALTACI

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Yarın karnelerini alarak çocuklarımız yarıyıl tatiline başlayacaklar. Bazı aileler için bu tatil mutlulukla, bazı aileler için de üzüntüyle başlayabilir. Bu konuda çoğu ebeveynin yanılgıya düştüğü bir husus vardır ki, karne notları tek başına çocuğun başarısının göstergesi değildir. Fakat öğrenme sürecinin notlarla değerlendirildiği bir eğitim sisteminde ebeveynlerin de notları bir başarı belgesi olarak görmesi kaçınılmazdır.


Karne, bakıldığında dönem boyunca çocuğun derslerde gösterdiği performansın bir yansımasıdır sadece. Her gelişim evresinde olduğu gibi ebeveynlerin burada da yapması gereken, çocuğun olduğu haliyle kabul gördüğünü hissettirmek olmalıdır. Bunu hisseden çocuk daha rahat ve sorumluluklarının farkında olarak hareket edecektir.


Bilindiği üzere her çocuk kendine ait ilgi ve yeteneklere sahiptir. Bu nedenle çocuğu başkalarıyla kıyaslamak yerine, kendi amaç ve hedefleriyle değerlendirmek daha doğru bir tutum olacaktır. Başkalarıyla kıyaslanmak, çocuğa eksik olduğunu hissettirerek özgüvenini zedeleyebilir.


Beklenmeyen karne notlarına karşı çocuğa karşı suçlayıcı ve olumsuz tutum sergilenmesi, çocuğun kaygısını artıracağı gibi ebeveynlerinden uzaklaşmaya ve olmadık farklı davranışlar göstermesine sebep olabilir.


Tabi ki karne notlarına ceza verilmesi önerilmediği gibi ödüller konusunda da dikkatli olunması gerekmektedir. Ödüllerde abartıya kaçılmaması önemlidir. Çünkü aşırı övgüde bulunmak veya pahalı ödüller almak, çocuğun başarı algısını yanlış şekillendirmesine yol açabilir. Başarı algısı yanlış şekillenen çocuk, her sorumluluğunu ve başarısını bir karşılıkla ilişkilendirebilir. Unutulmamalıdır ki, okula gitmek ve ders çalışmak çocuğun sorumluluğundadır.


Bir diğer dikkat edilmesi gereken durumsa, duyarsız kalmaktır. Aşırı ödül veya cezaların olduğu tepkiler kadar duyarsız kalmak da doğru değildir. Çocuğun başarısını ihtiyacına uygun, abartısız ödüllerle desteklemek motivasyonuna katkı sağlayacaktır.


Ayrıca, bu durumu sadece çocuğa aitmiş gibi değerlendirmek yanlış olacaktır. Ebeveynler de karneyi kendilerini değerlendirme açısından iyi bir araç olarak görebilirler. Eksikliğin nerede bulunduğunun, değiştirilmesi gerekenlerin neler olduğunun çocukla beraber sorgulaması açısından iyi bir fırsattır.


Diğer her süreçte olduğu gibi akademik sürecinde de çocukla beraber olmak, bu süreci beraber değerlendirmek ve planlamak oldukça önemlidir. Bunu yeniden gözden geçirmek açısından da karne notları birer yol göstericidir.


Tatillerde çocuğu okul atmosferinden uzaklaştırmadan, dinlenmesi ve etkili zaman geçirmesi için desteklemek de ayrıca önemlidir.


Şimdi bu küçük molayı, aile ilişkilerini geliştirme ve dinlenme açısından değerlendirme zamanı... Ne dersiniz?
 Tokat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Tokat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

Kuruluş: 1 Mayıs 2008 © Tokat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 234 10 60
Bu site 0.064 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]