13 Ocak 2022, 09:46 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

ROMANTİKLEŞTİRİLEN İNTİHARLAR

ROMANTİKLEŞTİRİLEN İNTİHARLAR

Hülya BALTACI

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Kitle iletişim araçları, hayatlarımızda yadsınamayacak bir etkiye sahiptir. Öyle ki sadece okuma yazma bilenler arasında gerçekleşen bu etki, artık veri yayılma hızıyla beraber bambaşka bir boyuta taşınmıştır.
 
Alman yazar Goethe’nin “Genç Werther’in Acıları” eserinden sonra birçok gencin başkahraman Werther’e benzer şekilde intihar etmesi, bu etkiyi gözler önüne seren en çarpıcı örneklerden biri olmuştur. Bu durumu araştıran sosyolog David Philips, intihar vakalarındaki taklit etkisini “Werther Etkisi” olarak tanımlamıştır.
 
Werther Etkisi, oyuncu Marilyn Monroe’nun 1962’de intihar etmesi sonrasında da görülmüştür. Oyuncunun yaşamına son vermesinin ardından intihar edenlerin çoğunluğunun sarışın kadınlardan ve oyuncuyu rol model olarak görenlerden oluşması, vakalardaki artışların taklit etkisiyle olduğunu kanıtlar niteliktedir.
 
Bunun gibi birçok bilimsel çalışma, medyada yer alan intihar haberleri ile vaka oranları arasındaki bağlantıyı ortaya koymuştur. Tabi ki buradaki problem vaka haberlerinden çok, haberlerin detaylarındaki romantikleştirici, özendirici, kahramanlık içeren ifadelerin yer almasıdır.
 
Werther Etkisi’nin, vaka oranlarındaki artışına karşı Papageno Etkisi ile kitle iletişim araçlarının bu tarz vakaların ardından, koruyuculuk potansiyeline dikkat çekilmiştir. Papageno Etkisi, Mozart’ın “Sihirli Flüt” operasında intiharın eşiğindeki Papageno’nun karşılaştığı kişilerin olumlu telkinleriyle intihardan vazgeçmesine bağlı olarak tanımlanmıştır.
 
Bununla ilgili etkiyi ise Avusturya’da 1980’li yıllarda karşılaşılan metro intiharlarındaki azalışlarda görmek mümkündür. Metro sisteminin yeni, intihar metodunun da farklı olmasından dolayı vakalar, ilgi çekici bir şekilde medyada yerini almıştır. Bunun üzerinde aynı tip intihar vakalarında ciddi artışlar gözlemlenmiştir. Oluşturulan bir çalışma grubu tarafından taklit içeren intiharlarla medyadaki haber içeriklerinin bağlantısı tespit edilmiş ve hazırlanan yönerge ile haberlerdeki daha dikkatli metinlerin yer almıştır, ardından vaka oranlarında düşüşler yaşanmıştır.
 
Son zamanlarda ülkemizde de intihar vakalarında gözle görülür bir artış söz konusudur. İntihar eden bir gencin ardından, o gencin özel hayatına dair detayları, veda mesajlarını, aileye ya da bulunduğu çevreye karşı suçlayıcı görüşleri paylaşarak vakayı romantikleştirmek, ölümü yüceltmek durumu basitleştirerek, gerçek nedenleri görmeyi engellemektedir.
 
Burada da toplumun her bireyine büyük sorumluluk düşmektedir. Öncelikle bireysel paylaşımlarımızda daha dikkatli davranmak gerekir. Ayrıca ailelere çocuklarının farklı bir birey olduğunu benimsetebilmek, çocuklarının da görüş ve düşüncelerini ifade edebilmeleri için alan oluşturmalarına ikna edebilmek de önemlidir. Diğeri ise toplumsal değişimin farkında olan birçok uzmanın çalışmalar ve araştırmalar yapabileceği platformlar oluşturmak olacaktır.
 
Ve en önemlisi benzer durumda ve psikolojide olan gençlerin danışabileceği, yardım alabileceği mercilerin oluşturulup yaygınlaştırılmasıdır.
 
Belki bu şekilde başka bir intiharı, tetikleyici unsurlardan uzaklaştırarak bir gence yardımcı olabiliriz.
 


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

Kuruluş: 1 Mayıs 2008 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 234 10 60
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]