30 Aralık 2021, 09:57 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

ÖZEL ALANLARIYLA ÇOCUK

ÖZEL ALANLARIYLA ÇOCUK

Hülya BALTACI

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tüm hızıyla devam eden teknolojik gelişmeler beraberinde sosyo-medyatik bir dünyayı da hayatımıza dahil etti. Tabi ki bununla beraber “Özel Alan” tanımlamamız da şekil değiştirdi ki- yetişkinlerin bile kendini korumakta zorlandığı bu çevrede çocukların kendilerini koruyabilmeleri ayrıca önem kazandı.
 
“Özel Alan” deyince aklımıza mahremiyet bilinci gelmekte...
 
Mahremiyet bilinci ise kişinin kendi sınırlarını bilerek, olası her türlü ihlal ve istismara karşı kendini koruyabilmesini içermektedir. Bu bilinç, çocuk doğduğu andan itibaren, sadece ona ait olan bir alan kurularak oluşturulmalıdır. Başkasının yanında giydirilmemesi, emzirilmemesi, altının değiştirilmemesi çocuğa kendine ait alanı olduğunu ve bu alana saygı duyulduğunu hissettirecektir.
 
Mahremiyet eğitimi, normalde çocuk tuvalet eğitimi için hazır olma belirtileri gösterdiğinde başlayabilir. Tuvaleti geldiğinde gizlenmek adına farklı alanları kullanması, çocuğun psikolojik olarak hazır olduğunun göstergesidir. Fakat çocuklar, okul öncesi eğitim ile beraber ebeveynlerden uzak, farklı çevrelerle tanışmaya başlar ve tehlikeye de açık hale gelmektedirler. Bu nedenle asıl dikkat edilmesi gereken öncül, çocuğun temel bakım verenlerden uzaklaşmasıyla başlayan bu süreçtir.
 
Bu süreçte; özel bölgeler çocukta kaygı ve endişe yaratmayacak şekilde, ebeveynler tarafından anlatılabilir.
 
Çocuklar, fiziksel temasın iyi ya da kötü olduğunu ayırt edemeyebilirler. Bu sebeple, çocuğa, bir başkasının onun vücudunun özel kısımlarına dokunmasının doğru olmadığı ifade edilmeli; vücudunun kendisine ait olduğu ve hiç kimsenin, kendi izni olmadan, vücuduna dokunamayacağı öğretilmelidir. İyi dokunuş ve kötü dokunuş arasındaki fark anlatılmalıdır.
 
Çocuğa dokunulacağı zamanlarda nedeni açıklanıp izin alınması önemlidir. Bu durum, ona kendini koruma refleksini ve hayır diyebilme becerisini kazandırır. Bu süreçte İç Çamaşırı Kuralı öğretilebilir. İç Çamaşırı Kuralı, çocuklara çok açık, anlaşılır ve hatırlanması kolay bir sınırı öğrenmelerinde yardımcı olur; bu sınır iç çamaşırıdır. İç çamaşırına ve iç çamaşırının içine kimsenin dokunmasına izin verilmemelidir.
 
Ayrıca çocuklara iyi sırla kötü sır arasındaki fark anlatılarak bir güven ortamının yaratılması önemlidir. Çocuğu endişelendiren, rahatsız eden, korkutan ya da üzen tüm sırlar kötü sırlardır, saklanmaması ve güvenilir bir yetişkine hemen anlatılması gerektiğini bilmelidir.
 
Çocuğun istismara uğradığı düşünülen durumlarda, anlayışla iletişim kurulmalı, yanlış bir şey yapmadığı ifade edilmelidir. Üzgünlük, kızgınlık gibi ifadeler çocuğa kendisini suçlu hissettirebilir ve bu yüzden bilgi vermek istemeyebilir. Sorguya çekiliyor hissi oluşturmadan, ne zaman, kiminle olduğu sorulabilir, fakat neden olduğu sorulmamalıdır. Anında polisle iletişime geçilmelidir ve süreç kaygı yaratmayacak şekilde çocuğa anlatılmalıdır.
 
Mahremiyet eğitimi verilirken, “Beni de Bedenimi de Seviyorum” (Rayka Kumru), “Sır Versem Saklar Mısın?” (Jennifer Moore Mallinos), “Kiko ve El” gibi kaynaklardan da faydanılabilir.
 


 Tokat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Tokat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

Kuruluş: 1 Mayıs 2008 © Tokat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 234 10 60
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]