16 Aralık 2021, 08:10 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

GELİŞİMİN SOSYAL HALİ

GELİŞİMİN SOSYAL HALİ

Hülya BALTACI

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Bir çocuğun gelişimini bir bütün olarak değerlendirdiğimizde psikolojik, fiziksel gelişimin yanında sosyal gelişim de bu sürecin yadsınamaz bir parçasıdır.
 
Sosyal gelişim, çocuğun çevresiyle kurduğu ilişkiler sonrasında, topluma uyumlu olarak kazandığı tutum ve davranışlar olarak açıklanabilir. Bu tutum ve davranışların oluşumunda en büyük rol, çocuğun doğduğu andan itibaren sahip olduğu ilk çevre olan ailededir. İlk ilişkilerini ailede oluşturan çocuk, büyüdükçe farklı bireylerle ilişkiler kurar, çevresi genişler ve ilişkilerinin şekli değişir.
 
Çocuğun sosyal gelişiminin gerekliliklerini bilen ebeveyn, farklılaşan ilişkiler içerisindeki çocuğun davranışlarını doğru yorumlar ve objektif değerlendirebilir. Böylece çocuğun sosyal gelişimini de doğru şekilde destekleyebilir.
 
Sosyal gelişimi doğru şekilde desteklenen çocuk, kendi duygularının farkına varır, çevresindeki bireylerin de duygularını anlamlandırabilir. Kurduğu ilişkilerle beraber yardımlaşmayı, paylaşmayı, empati kurabilmeyi öğrenir ve iletişim becerilerini geliştirebilir.
 
Yetişkin olduğunda çocuğunun iletişim becerilerini geliştirmiş, özgüveni yüksek, kendini doğru ifade edebilen, sorumluluk alabilen, toplum tarafından kabul gören bir birey olmasını hangi ebeveyn istemez ki?
 
Peki, çocuğun sosyal gelişimi nasıl desteklenebilir?
 
Çocuk çoğu öğrenmeyi taklit ederek kazanır. Bu yüzden ebeveynin iyi bir model olması önemlidir. Toplumsal ilişkilerini sağlıklı yürüten ebeveynlerin çocukları da sağlıklı ilişkiler kurabilirler.
 
Bir başka önemli husus çocuğun düşüncelerine değer vermek, onu dinlemek ve kararlarını önemsemektir. Bir birey olduğunu hissettirmek, çocuğun sosyal gelişimini olumlu yönde destekleyecektir.
 
Çocuğun farklı kişilerle iletişim kurmasını ve farklı ortamlarda bulunmasını sağlamanın yanı sıra duygularını anlamlandırabilmek için duyguları öğrenmesi, sorumluluk duygusu edinebilmek için bir bitki ya da hayvanın bakımını üstlenmesi de sosyal gelişimine katkı sağlayacaktır.


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

Kuruluş: 1 Mayıs 2008 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 234 10 60
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]