13 Aralık 2021, 15:28 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

O ÇOCUKLAR BÜYÜYECEK

O ÇOCUKLAR BÜYÜYECEK

Ebru ALPAY

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Lise çağlarında Bilim-Teknik Dergisi’nde okuduğum bir deneydi. Canlı duyarlığı üzerineydi deney. Bilim insanları bir sepet yumurtayı tek tek kaynamakta olan su dolu bir kazana eğimli bir oluk yardımıyla yuvarlıyorlar. Sepetteki yumurtalar henüz civcive durmuş, küçük hücreler. Seçilen bir yumurtayı oluktan suya bırakırken sırası gelen, oluğun ağzında bekleyen diğer yumurtaya çok ince titreşimleri ölçebilecek hassas bir çeşit kulaklık takılıyor. Yumurta oluğun başındayken sırada bekleyen yumurtada çok küçük titreşimler kaydedilirken, yumurta oluktan yuvarlanırken titreşimler artmakta, yumurta suya yuvarlandığında bir sonraki yumurtadan gelen titreşimler ölçülebilen en üst seviyeye ulaşmakta. Bir zar ve kalın bir kabukla çevrili olan bu küçük embriyonun tehlikeyi sezebilmesi, hissedebilmesi ve dışarıya gönderdiği titreşimlerin bir başka kalın kabukla çevrili henüz hiçbir şeye benzemeyen diğer küçük canlı tarafından algılanması beni çok şaşırtmış olmalı ki bunca zaman geçmesine karşın unutmamışım. 

***
Birileri, hem de çok zaman en yakınlarından tanıdık birileri çocuklarımızın ellerinden tutup ölüme götürüyor. Ve o minicik yavrular, kabuğun içindeki hücre kadar bile algılayamıyorlar tehlikenin titreşimlerini… Öyle saf, çıkarsız ve masumlar…
 
***
Güneş kokusu, ay toprağı biriktiriyorlar dokuz ay boyunca. Bizim kirlenmiş dünyamızdan değil, başka bir evrenden geliyorlar aramıza. Başka bir dil- başka bir anlayışla katılıyorlar aramıza. Dokuz ay “umut” biriktiriyor ana-babalar da. Ve sonra onlar o muhteşem kokularıyla dünyaya geldiklerinde biz yetişkinlerin dilini ve anlayışını öğrenmek zorunda kaldıklarında hep “şaşarak” gözlerini açıyorlar doğan güne, “şaşırarak” bakıyorlar yaşadıklarımıza. Onlar inanmaksızın ve anlam veremeden büyürken, umutları büyüyor ebeveynlerin, yarına bakan gözleri oluyor çocuklar. Gidemediği okul, göremediği şehir, yapamadığı meslek, söyleyemediği sözler... Hepsi oluyor çocuklar, hiç daha azı değil.. Daha ana rahmine düştüğünde en küçükten başlıyor hayaller. O içerde kokusunu ve tozunu biriktirirken dışarıda anne ve baba “olmadıkları, eksik ya da yarım kaldıkları, özlem duydukları” HER ŞEY yapıyorlar çocuklarını. Ve o “her şey” doğduğunda yenileniyor, tazeleniyorlar. En ciddi geçim sıkıntısı olan aileye bile bebek “umut” la geliyor.
 
Kimi kez anlatılmaz sancılarla kimi zaman bıçak yarasıyla doğan o minik bedenlerin bazıları, “bu günlerde” bu dünyadan, ailelerin kucağından çekip alınıyor. Bazıları da ailelerin ihmalinden yaşama veda ediyor.
 
Biz ailelere düşen, bizim çocukluğumuzun görece güvenilir zamanlarının geride kaldığı. Bırakalım yabancılara karşı uyarmayı, tehlike hep en yakınımızdakilerden geliyor. Bırakalım evlerin dört duvar çocuğu olsunlar, sokaklardan toplayalım; bilinçlenelim, çocuklarımızı da anne-baba-abi-abla dışındakilere karşı bilinçlendirelim. Her gün ayrıldıkları eşleri, reddettikleri sevgilileri tarafından şiddet gören-öldürülen kadınlarımız için birey olarak yapabileceğimiz bir şey yok belki ama çocuklarımız için göstereceğimiz dikkat onları bize bağışlayacaktır.
 
Göndermeyin tek başlarına sokaklara…
 
Dokundurtmayın sevmek isteyen yabancılara…
 
Başınızdan savmayın başınızı dinlemek adına…
 
İnanmayın internet kafelerin masumluğuna….
 
***
 
Onlara da öğretin: tanımadıklarına güvenmemeyi, sokakların tehlikesini, çığlık atmayı öğretin…
 
Kabuğundan tehlikeyi hisseden civciv hücresi kadar farkında değiller tehlikelerin…  Biz olalım kabukları, zırhları, kaleleri, varsın sıkılsınlar ama yaşasınlar!
 
* "O çocuklar büyüyecek/ O çocuklar büyüyecek
Bilmezlikten gelme Ahmet Abi
Umudu dürt/umutsuzluğu yatıştır" 
 
(Edip CANSEVER, Mendilimde Kan Sesleri)
 


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

Kuruluş: 1 Mayıs 2008 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 234 10 60
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]