19 Kasım 2017, 15:28 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

'Her Ne Arar İsen Kendinde Ara...'

'Her Ne Arar İsen Kendinde Ara...'

CEMAL KUTLU

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

İçinde bulunduğumuz; ekonomik, sosyal ve siyasal koşullara bir de sosyal medya eklendiğinde, kişisel ilişkilerimiz ve davranışlarımızı olumlu yönde geliştirme sürecinde önemli engellerle karşılaşıyoruz. Kurtuluş savaşıyla en büyük engeli aşarak ve Türk ulusu olarak bağımsızlığımızı ilan ettiğimiz ülkemiz için, ne güzel söylemiş şair;

 

DAVET

 

Dörtnala gelip Uzak Asya'dan, Akdeniz'e bir kısrak başı gibi uzanan bu memleket, bizim.

 

Bilekler kan içinde, dişler kenetli, ayaklar çıplak ve ipek bir halıya benzeyen toprak,bu cehennem, bu cennet bizim.

 

Kapansın el kapıları, bir daha açılmasın,yok edin insanın insana kulluğunu,bu dâvet bizim...

 

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçe sine,bu hasret bizim...”

 

Nazım Hikmet Ran

 

Yaşamımızdaki tüm olumlu şeylerin anlamı ve kalitesi kişisel ilişkilerimizin kalitesinde gizlidir.

 

Her bireyin içinde yaşadığı bir ekonomik, sosyal ve siyasal hatta sosyal medya çevresi vardır ve bireyin ilişkileri bu sosyal çevre içinde anlamlıdır. Evde baba, sokakta vatandaştır.

 

Her bireyin; ana ve babası,kardeşleri, akrabaları, arkadaşları, dostları var, az ya da çok…

 

Kimileri evli ve çocuk,belki de torun sahibidir… Hatta kimleri de“onuncu ve sonuncu der”, “ayvayı yer”…

 

Bireyin hayal kırıklığı, öfke ya da kederle son bulsa bile, bu ilişkilerin hala son derece değerli olduğunu düşünür. Çok sayıda birey; ailesine evcimen olarak fazla zaman ayırır, arkadaşlık, dostluk, sevgi, evlilik konuları üzerinde düşünürken çok fazla fiziksel ve ruhsal enerjisini harcar. Tüm samimi çabalarına rağmen, beklediği maddi veya manevi ödülü alamaz.

 

İçtenlikli kişisel ilişkileri, kurmanın zor, sürdürmenin ise çok daha zor ve yorucu bir iş olduğu bilinir. Kişisel ilişkilerin birçoğu da içtenlikli ilişkiler değildir.

 

Bireyin dostları ve ailesi yanında rahat etmesi; mutlu olması, önemli gördüğü şeyleri onlarla konuşması, sorunlarının çözümünde onlardan destek almasındandır.

 

Kişilik kazanmamış insan ilişkilerinin birçoğu geçicidir;ana ve babası, kardeşleri, akrabaları, arkadaşları, dostları bile olsa, o bireyi eleştirdiği zaman, onun sinirlerine dokunduğu zaman,birey geçici bir süre ya da tamamen onlardan ilişkisini keser.

 

Kişilik kazanmış insan ilişkilerinin çoğu kalıcıdır;çünkü onun kendisi gibi, kişisel ilişkileride farklı boyut ve renktedir.O birey, hayatını, düşüncelerini, kaygılarını ve özlemlerini paylaştığı bireylerle,daha samimi ilişkiler kurmak ve ilişkilerini ayakta tutmak için daha çok enerji ve ciddi bir çaba gösterir.

 

Bireysel ve toplumsal ilişkilerde; içtenlik, sevgi, saygı ve emek yoksa o ilişkiler kısa sürede biter. Bu tip ilişkilerde samimiyete hiçbir zaman ulaşılamaz, ulaşılması için harcanan çaba da boşa gider. Sözde;aşkla başlayan evliliklerin ne çabuk boşanmayla,çok samimi eski arkadaşlıkların bile uzun bir dönem sonrası, bir daha asla bir araya gelmemek üzere bittiğini görürüz.

 

Yakın akrabalık bağları olsa bile;hatta kardeşlerin de birbirleri ile nasıl kolayca küstüğünü ve birbirlerinden ebediyen koptuklarını çok sık görürüz.Hani “Kardeş kardeşi atmış, yar başında tutmuş.” idi.

 

Bireysel ilişkiler çok değerlidir ve önemi de tartışılmazdır. Çünkü kaliteli kişisel ilişkiler, bireyi daha iyi bir insan haline getirir. Bireysel beklentiler için ilişkiye giren bireyler ise,çok büyük bir olasılıkla dostluk ve samimiyetin getireceği kazançlardan hep mahrum kalırlar.

 

 

Bireyin kişisel ilişkileri çok değerlidir, bunun için ilişkileri başlatmak ve sürdürmek ilk anda düşündüğümüzden daha fazla sorumluluk ister. “Ne ekerse onu biçer, arpa tarlasından buğday biçemez.”Birey, başarılarını sahiplendiği gibi başarısızlıklarını da sahiplenmelidir.

 

“Her Ne Arar İsen Kendinde Ara,

 

Keramet baştadır taçta değildir, Hararet nardadır sacda değildir.

 

Her ne arar isen kendinde ara, Kudüs’te Mekke’de hacda değildir.

 

Sakin ol kimsenin, gönlünü yıkma,Gerçek erenlerin, sözünden çıkma.

 

Eğer insan isen, ölmezsin korkma,Âşığı kurt yemez, boşta değildir.” Hacı Bektaş Veli

 

7 bölge 4 mevsim cennet ülkemizde; bir tek yurttaşımızın bile açlıktan ölmediği güzel günlere…                                                                                                                                                

 

(18.11.2017-Antalya, www.ckgrup.biz )


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]