22 Kasım 2021, 09:02 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

EYÜP EROĞLU NEYİ YAPAMADI VE YAPAMAZ?

EYÜP EROĞLU NEYİ YAPAMADI VE YAPAMAZ?

Hüseyin ALPAY

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Belediye başkanlığının yedinci yılında “Eyüp Eroğlu neyi yapamadı?” sorusunu soranlara önce neleri yaptığına bakarak cevap vermeye çalışalım:
 
Kültür, sanat ve edebiyatın kusursuz coğrafyasında yükselen bir yıldız olan bu topraklarda, “Belediye Tiyatrosu” açtı. (Sivas’ta bile “Devlet Tiyatrosu” varken bizde olmayışına –adeta- kafa tutarak yaptı bunu.) 81 ilden gelen gençlerle “Gençlerin Gözünden Belediyecilik Çalıştayı” yaptı. “Z Kuşağı” aldatmacası ve fitnesine karşı yapılan en klas hareketti bu. Çağın hastalıklı argümanlarıyla donatılmaya çalışılan gençlerin belediyecilik konusunda da “gezerek/dokunarak/yaşayarak” düşüncelerini ifade etmelerini sağlamak, gerçekten önemli bir girişimdi.
 
Kadınlara yönelik “pozitif ayrımcılık” ilkesiyle hareket etti. “Hanımelleri” bu yöndeki adımların en somut olanıydı. Yüreklendirilen kadınlarımıza verilen cesaretle, üretkenlikleri ortaya çıkarıldı. El emeği ürünleriyle ev ekonomilerine katkıda bulundukları, zamanlarını dolu dolu geçirdikleri yerler oldu Hanımelleri. Voleybolda olduğu gibi, Taekwondo’da, Masa Tenisi ve Okçuluk’ta büyük başarılara imza atan Belediye Plevnespor Kulübü’nden elini hiç çekmedi. Verdiği desteklerle kulüp, sporun her dalında Türkiye’de, Avrupa’da ve dünyada Tokat’ın adından söz ettirdi. Şimdilerde ise Belediye Plevnespor Futbol Takımı’nı kurdurarak futbolda da söz sahibi olmamızı sağlayacak çok önemli bir adım attı.
 
 
Refüjlere, kavşaklara, cadde ve sokaklara güzel görünüm kazandırmak amacıyla, yeşillendirme peyzaj çalışmaları yaptı. Yapılan her düzenlemede memleket çağdaş ve modern bir kent görünümü kazandı. Belediye 4 adet sera ve açık alandan oluşan toplam 9 Bin metrekarelik alanda, her yıl 100 binin üzerinde çiçek yetiştirdi. Yeşil alan toplamı 486 bin metrekareye çıkartıldı. Görüntü kirliliğinin önüne geçmek amacıyla şehrin birçok noktasında yer alan elektrik trafolarını Tokat'ın tarihi dokusuna uygun ve değişik fonlarda sanatla buluşturdu. Uzun yıllar umumi tuvalet olarak kullanılan ve halk arasında "Sık Dişini Helası" diye bilinen 13. yüzyıldan kalma yapı restore edildi. Artan konut sayılarına bağlı olarak tazyik sorunu yaşanması nedeniyle yetersiz kalan 12 mevcut su deposu yenilendi, ilave olarak 3 adet yeni su deposu yapıldı. Mezarlıklar elden geçirildi, çevre düzenlemeleri ve peyzaj çalışmaları yapıldı, yeni mezarlık alanları açıldı.
 
Belediye şantiyesinde en az maliyetle, tarihi dokulara uygun olarak son teknoloji LED ürünlerle üretilen ışıklandırmalarla, şehir içi ana ve tali caddeler, köprü, park, bahçe gibi yeşil alanlar ve gezinti alanları, açık hava spor tesisleri, kentin tarihi ticari yapıları ve alışveriş merkezleri, tarihi eserler, anıtlar ve heykellere kadar birçok kent ögesi geceleri aydınlatıldı. Gaziosmanpaşa Bulvarı başta olmak üzere Yeşilırmak, Karşıyaka, Altıyüzevler Mahalleleri ile Orhangazi Caddesi'ndeki tüm ışıklandırmalar “Akzambaklar”ı simgeleyen aydınlatma sistemleri ile yenilendi.
 
1700'lü yıllarda görev yapmış Tokat Müftüsü'nün bağ evinden esinlenilerek yapımına başlanılan Hıdırlık Sosyal Tesisi toplam 800 m2’lik alanıyla Kanal Tokat Projesi kapsamında Yeşilırmak kenarında hizmet vermeye başladı. 40 adet yeni parkı hizmete açtı ve 31 adet parkı ise tamamen yenileyerek şehre kazandırdı. 6 tane mini futbol sahası, 16 tane basketbol sahası, 10 tane futbol sahası, 2 tane voleybol sahası yaparak gençlere armağan etti.

 
Kentteki görüntü kirliliğini gidermek amacıyla simit arabalarını ve taksi duraklarını yeniledi. Kültürel çalışmalar için yazar adaylarına “Şair, Yazar-Çizer Evi”ni Taşhan’da açtı. Yeşilırmak kenarındaki şehitlik anıtı yerine ay-yıldızlı yeni bir şehitlik anıtı yaptı. Yaklaşık 10 metre yüksekliğinde 'Şehitler Ölmez' yazılı şehitler anıtı şehrin Sivas girişine taşındı. Katmerkaya bölgesi peyzajı kapsamında taşınan Şehitler Anıtı'nda 16 Türk devletinin bayrakları dalgalanıyor. Dört 'Akıllı Vezne' ile belediye tahsilat veznelerinde verilen tüm hizmetleri, vatandaşların nakit veya kredi kartı ile hızlıca gerçekleştirebilmelerine imkân tanındı.
 
Tokat Belediyesi resmi web sitesi www.tokat.bel.tr üzerinden yapılan elektronik belediyecilik hizmetleri e-Devlet Kapısı Entegrasyonu ile bir adım öteye taşındı. Uygulama ile vatandaşlar e-Devlet sayfasına girdiğinde Tokat Belediyesi hakkında bilgiler ve duyurulara ulaşıp, belediye tarafından sunulan elektronik hizmetlerden faydalanabiliyor. Vatandaşa görsel bilgilendirme imkânı sunmak amacıyla Tokat Belediyesi Web TV’yi kurdu. Cumhuriyet Meydanı, Hıdırlık Köprüsü Önü ve Kale’ye yerleştirilen Kent Şehir Kameraları ile canlı yayınla Tokat’ı izleme imkânı sunuldu.
 
Konforlu, klimalı durak uygulaması ile vatandaşlar kışın yağmurdan ve soğuktan, yazın sıcaktan korunuyor. Kent estetiğine de önemli katkılar sağlayan akıllı duraklarda otomatik kapı, klima ve kitaplıklar yer alıyor. Toplumsal birlik ve beraberliği pekiştirmek, paylaşmak ve yardımlaşma duygularını geliştirmek amacı ile “Çorba İkram Aracı”nı hizmete sundu. Hastanelerin giriş alanlarında, bazen sınav zamanları üniversite kampüsünde, bazen de programlar sırasında çorba-ekmek ikramları yapıldı.

 
Ekmek israfının önüne geçilmesi amacıyla 'Bayat Ekmek Geri Dönüşüm Kutuları' şehrin dört bir yanına yerleştirildi. Şehrin muhtelif bölgelerinde ücretsiz internet altyapısını hazırlayarak halkın hizmetine sundu. “Giysi Toplama Kutuları” ile ihtiyaç sahibi vatandaşlara hizmet verildi. Konser, festival, söyleşi, konferans, tiyatro ve anma etkinlikleri gibi yüzlerce programı halkla buluşturdu. Tüm eğitim kurumlarının fiziki olarak bahçe düzeninden, spor alanlarına kadar yapılan çalışmalarda destek oldu. Vatandaşlara kitap okuma alışkanlığı kazandırmak amacıyla kahvehaneleri birer kıraathaneye dönüştürmek için halktan toplanan kitaplar, belediye tarafından yaptırılan kitaplıklarla birlikte kahvehanelere konuldu.
 
Tokat Belediyesi Kültür Yayınları kapsamında Milli Mücadele yıllarında Tokat'ı konu alan kitap hazırlanarak Belediye tarafından basımı ve dağıtımı gerçekleştirildi. “Elvan Yazmalar Diyarı Tokat” başlığı altında da kentin en köklü mesleklerinden birisi olan yazmacılık anlatıldı. Gençlerin topluma yararlı vatandaşlar olarak katılımları ve zararlı alışkanlıklardan korunmaları amacıyla dezavantajlı gruplar başta olmak üzere programlar düzenlendi. Belediye Meclis kararı ile şehitlerin isimleri park, cadde, tesis ve şehrin üç bölgesinde yapılan Şehitler Anıtları ile yaşatıldı.
 
“Yöresel Yemek Yarışması” ile Tokat mutfağının ulusal ortamlarda tanıtımı yapıldı. Ortak mirasımız kültürümüzün Ramazan etkinlikleri “Ramazan sokakları” ile yaşatıldı. “Alo 153 Beyaz Masa” ile vatandaşların talepleri dinlendi, çözümler anında üretildi. Şehir mobilyaları yenilendi. Vatandaşların mesleki ve kültürel birikimlerini artırmaya yönelik bir uygulama olarak faaliyete geçirilen TOKMEK ile meslek edindirme kursları açıldı. Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezleri, TOK-MEK Kursları ile Mahalle Konaklarında sertifika alan kadınlar kendi iş yerlerini açarak, hayallerini gerçekleştirdi. “Hoş Geldin Bebek” Projesi kapsamında ev ziyaretleri yaptı, bebek sahibi olan anne-babaların sevincine ortak oldu. Belediye olarak Cami ve Cem Evlerinin temizliği aksatılmadan yapıldı. Bakıma muhtaç ve kimsesi olmayan yaşlıların evde bakım hizmetleri gerçekleştirildi. Evde bakım hizmetinde özel donanımlı araç tahsis edildi. Sosyal market kurularak ihtiyaç sahiplerine gıda ürünleri tahsis edildi. Aşevi ile sıcak yemekler kapılara kadar götürülerek teslim edildi.

 
Tarihinde ilk kez Tokat’ta Kitap Fuarı açıldı. Binlerce kitap ve ünlü şair ve yazarlar okuyucuyla buluşturuldu. Kedi evleri ve sokak hayvanları için beslenme odakları kuruldu. Kentteki hayvan barınağı veteriner hekimler kontrolünde modernleştirildi. Gazi Osman Paşa adına müze açıldı. “Temiz Şehir Tokat” sloganıyla 7/24 üç vardiya halinde temizlik çalışmaları sürdürüldü. GOP Bulvarı yapılan çalışmalarla prestij caddesi haline getirildi. Başta Kuyumcular çarşısı olmak üzere Meydan Yeniyol ve Çekenli İş merkezi gibi çarşı alanları yeniden düzenlenerek ticari cazibe alanına dönüştürüldü.
 
1700’lü yıllarda Rufai Şeyhinin evi olarak inşa edilen Canikli Konağı, belediye tarafından istimlak edilerek, proje kapsamında restorasyonu gerçekleştirildi. Yeni otoparklar açılarak şehir içi trafiği rahatlatıldı. Akıllı kavşaklarla şehir içi trafiğine nefes aldırıldı. 102 basamaklı olmasına rağmen halk arasında “Kırkbadallar” olarak bilinen merdivenler yapılan peyzaj çalışmaları ile beraber güzel bir görünüme kavuştu. Mahmutpaşa Mahallesi sakinlerinden Şehit Yakup Akdağ’ın ismi spor kompleksine verildi. Şeyh Meknun Türbesi 1 yıl gibi bir sürede restore edilerek 2018 yılında Millet Kıraathanesi olarak hizmete açıldı. Şehir Müzesi faaliyete geçti.
 
Tokat Belediyesi Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezleri ile Mahalle Konaklarında hazırlanan ürünlerin satışının yapılabileceği mağaza açıldı. Karşıyaka ve İbn-i Kemal Mahalle Konağı hizmete girdi. Çocuklara trafik kurallarını öğretmek ve bu konudaki toplumsal bilinçlendirmeyi ailenin en değerli ferdiyle sağlamak amacıyla, Tokat Belediyesi Trafik Eğitim Pisti açıldı. Gençlik Merkezi, Karşıyaka Hanımeli Kültür Sanat Merkezi, Behzat Hanımeli Kültür Sanat Merkezi ve Yeşilırmak Bilgi Evi vatandaşların hizmetine sunuldu. Halkın ekonomik koşullarda ev sahibi olması amacıyla TOKİ ile işbirliği yaparak Toplu konut çalışmalarını gerçekleştirdi. Kentsel dönüşüm çalışmalarına hız verildi.

 
Geksi Deresi ıslah edilerek peyzaj çalışmaları tamamlandı. Karşıyaka Spor Kompleksi hizmete açıldı. Karşıyaka Kanal kenarı düzenlendi. Bisiklet ve yaya yolları açıldı. 40 yıl boyunca Tokat’ın çöplerinin döküldüğü vahşi çöp alanı 90 Bin metrekarelik yemyeşil bir park olarak halkın hizmetine sunuldu. Kapalı Pazar Yeri açıldı. “Engelsiz Şehir Tokat” projesi ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden ikincilik ödülünü aldı. Tokat, Turhal, Pazar Belediyeleri ile İl Özel İdaresi ve Pancar Ekiciler Kooperatifi işbirliğiyle TOPEKTAŞ Et Kombinası ve Parçalama Tesisi açıldı. Eski tarihi ve ticari kimliğine kavuşturulması amacıyla hazırlanan “Meydan Projesi” büyük ölçüde tamamlandı, kente yeni bir meydan kazandırıldı. Tokat’ın incisi Kanal Tokat Projesi gerçekleştirildi, kentin çehresi değişti.
 
Gelgelelim Eyüp Eroğlu’nun yapamadığı işe… Aşağıdaki resimde de görüldüğü üzere katmer ve börek açamadı. Bu işte usta olduğunu söylemek zor. Güzel Menemen yaptığı söylenir, ama tadına bakmadığımız için o konuda da bir şey diyemem. Dolayısıyla katmer-börek açamayan Başkan ile ne yapacağız bilemiyorum.
 
Bileniniz varsa beri gelsin!
 


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

Kuruluş: 1 Mayıs 2008 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0 542 622 01 00
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]