18 Kasım 2021, 10:32 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

ÇOCUK ENDÜSTRİYEL BİR ÜRÜN MÜ?

ÇOCUK ENDÜSTRİYEL BİR ÜRÜN MÜ?

Hülya BALTACI

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Endüstriyel çalışmalarda, makineye giren hammadde belli işlemlerle işlenerek bir ürün olarak  ortaya çıkar. Her ürün birbirine benzer ve tek tiptir. Farklı bir madde girmediği sürece sonuç değişiklik göstermez. Bazen ebeveynler de çocuklarından tek tip olmalarını beklerler, bir makine gibi... Fakat bunu çocuklar için söylemek söz konusu olamaz, çünkü her çocuğun dinamiği farklıdır.

 

İçsel ve çevresel beklentilere verilen cevapların farklılığı, çocuğu tek tip olmaktan sıyırır ve her birini farklı birer birey olarak karşımıza çıkarır.  Ünlü yazar Gretchen Rubin de, Dört Kişilik Eğilimi kitabında bu beklentilere verilen cevaplar karşısında, kişilikleri dört farklı şekilde ele almıştır ki tüm bunları çocuklar konusunda nasıl uygulayabileceğimizin üzerinde duracağız bu yazımızda.

 

Destekleyici Kişilik eğilimindeki çocuk, içsel ve çevresel beklentilerin oldukça farkında olarak davranır. Bir sorumluluğu kendi fark ettiği anda yerine getirir, çoğunlukla ne yapması gerektiğini bilmesi yeterlidir. Ebeveynler tarafından en çok kabul gören kişilik eğilimidir. Planlı hareket ettikleri için planlarına saygılı olmak, olumlu şekilde geri bildirim sağlamak ve görev takipli şekilde davranmak bu çocuklar için yeterlidir.

 

Sorgulayıcı Kişilik eğilimindeki çocuk, daha çok içsel beklentilere cevap vererek hareket eder ve tüm beklentileri sorgular. Bir şeyin neden yapılması gerektiğini tüm detaylarıyla bilmek ve ikna olmak ister. Bu yüzden verilen sorumluluğun nedenleri detaylı bir şekilde açıklanarak çocuk ikna edilmelidir.

 

Boyun Eğen Kişilik eğilimindeki çocuk, çevresel beklentilere cevap verecek şekilde davranır, içsel beklentilerini karşılayamaz. Görev ve sorumluluklar karşısında yönergelere birebir uyarak görevini tamamlar. Bu yüzden açıklayıcı ve net bir şekilde talimatların belirtilmesi gerekir. Başkalarının taleplerine karşı çıkamadıkları için suistimale oldukça açıktırlar. Bu çocuklar, suistimalden korunmaya çalışılarak, içsel beklentileri ortaya çıkarılacak şekilde yönlendirilmelidirler.

 

Ve en çok zorlanılan, toplum tarafından her zaman kabul görmeyen Asi Kişilik eğilimindeki çocuklar tüm beklentilere karşı çıkarlar. Verilen sorumluluk karşısında nasıl bir tutum sergileyeceği konusunda tamamen özgürce hareket etmek isterler. Kalıpların dışında ve özgün oldukları için çoğunlukla onlara uygun cevap vermek zordur. Kimlik, özgürlük, kendini ifade edebilmek bu çocuklar için önemlidir. Bu yüzden tüm bunlara saygı duyan ve kendi alanını oluşturmasına izin veren kişilerin fikirlerini önemserler. Bu çocuklara seçenek sunmak, kendi belirledikleri şekilde hareket esnekliği sağlamak gerekir. “ Kalın giyinmek, bizi soğuktan ve yağmurdan korur. Üşüyüp hasta olmamak için montumuzu giyebiliriz. Kırmızı montunu mu giymek istersin, yeşil montunu mu?” şeklindeki bir yaklaşım ebeveyn için süreci oldukça kolaylaştıracak ve asi davranışı engellemiş olacaktır.

 

Tabi ki çocuğun endüstriyel bir ürün gibi içsel ve çevresel beklentiler karşısında, her zaman aynı eğilimle cevap vermesi de beklenemez. Zaman zaman farklı durumlara farklı kişilik eğilimleriyle yaklaşacaktır. Önemli olan çocuğun farklı her davranış durumu karşısında gerekli şekilde tutum sergileyebilmektir.

 

Şunu da belirtmek gerekir ki çocuğu en iyi tanıyan ebeveyndir. Her şey bir yöntemdir, bunu çocuğa göre uyarlayarak hareket edebilmek ebeveynin inisiyatifinde olan bir durumdur.

 


 Tokat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Tokat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

Kuruluş: 1 Mayıs 2008 © Tokat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 234 10 60
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]