11 Kasım 2021, 09:07 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

KÜÇÜK BİR ARA

KÜÇÜK BİR ARA

Hülya BALTACI

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Pandemi sürecinin en çok etkilediği alan şüphesiz eğitim olmuştur. Bu yıl tüm önlemler alınarak yüz yüze devam eden eğitim-öğretim yılının ilk ara tatili önümüzdeki hafta başlayacak.
 
Peki ebeveynler bu süreci nasıl planlamalıdır? Çocuk okuldan kopmaması için ders çalışmaya devam mı ettirilmeli, yoksa dinlenmesi için serbest mi bırakılmalıdır?
 
Tabi ki bu süreç çocuğun dinlenmesi içindir; fakat dönemler arasındaki bağın kopmaması da önemlidir. Buradaki öncelik akademik hayattan uzaklaştırmadan çocuğun dinlenmesini sağlamaktır. Çocuğun bu süreçte geçireceği vakit okuldaki kadar yoğunlaştırmadan, etkinliklerle donatılarak planlanmalıdır.
 
Ebeveynlerin bu süreci çocukla beraber planlaması, çocuğun motivasyonunu olumlu olarak etkileyecektir. Çocuğun sosyal-duygusal gelişimini destekleyerek, keyifli vakit geçirmesini sağlamak da oldukça önemlidir. Bu sebeple çocuğun ilgi alanlarının göz ardı edilmemesi gerekir.
 
Ayrıca dışarıda hareket edebileceği alanlarda aktiviteler yapmak da zihinsel ve fiziksel açıdan çocuğun enerjisini pozitife dönüştürecektir.
 
Ailelerin en çok zorlanacağı konulardan biri, evde olan çocuğu 3T (Tablet, televizyon ve telefon)’den uzak tutmak olacaktır. Ekran karşısında zaman geçirmek isteyen çocuğu kısıtlamak oldukça zordur; fakat istenilen şey tamamen engellemek değildir. Sınırlı ve kontrollü bir şekilde çocuğun bu isteğine izin verilebilir.
 
Rutinleri bozmamaya da dikkat etmek gerekir. Yemek yeme, uyku saati gibi rutinlerin okul zamanındaki gibi devam etmesi çocuğun adaptasyon sorunu yaşamasının önüne geçecektir.
 
Ve en önemlisi, her çocuk için en eşsiz zamanlar aileleriyle geçirdikleri zamanlardır. Tüm aile bireylerinin katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikler aile bağlarını kuvvetlendirirken, çocuğun gelişimini de olumlu olarak etkilemektedir.
 
Hem geçmiş zamanları evinize taşımak, hem de ailece yapabileceğiniz farklı bir etkinlik olarak, bir akşam ailece “Radyo Tiyatrosu” dinlemeye ne dersiniz?
 


 Tokat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Tokat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

Kuruluş: 1 Mayıs 2008 © Tokat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 234 10 60
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]