21 Ekim 2021, 08:03 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

TEK EBEVEYN OLMAK

TEK EBEVEYN OLMAK

Hülya BALTACI

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tek ebeveynli aile, son yıllarda ülkemizde oldukça artış gösteren bir aile türüdür. Bu kavram, çeşitli sebeplerle çocuğun psikolojik, sosyal ve ekonomik sorumluluğunu ebeveynlerden birinin üstlenmesi şeklinde açıklanabilir. Bu aile türünün oluşumunda farklı dinamikler rol almaktadır ki; boşanma, ebeveynlerin ayrı yaşaması veya ebeveynlerden birinin ölümü bu dinamiklere örnek gösterilebilir.
 
Bu dinamikler yaşanılan problemleri de şekillenmektedir. Boşanma sonrası ya da ölüm sonrası oluşan tek ebeveynlik durumu çocuğun yaşadığı süreçlere de farklı etki etmektedir. Boşanma sonrası çocuk, ayrılık kaygısıyla başa çıkmaya çalışırken; ölüm sonrası yas süreci ve özlem duygularıyla mücadele etmektedir. Her iki durumda da ebeveynin etkisi farklılaşmaktadır.
 
Eğer tek ebeveynlik boşanma sonrası oluşuyorsa, önceliğin çocuk olduğu unutulmamalıdır. Çocuğa karşı ödev ve sorumluluk açısından, her iki ebeveynin ortak noktada buluşması önemlidir ve her iki ebeveynin de çocuğun ihtiyaçları dahilinde yanında bulunuyor olması gerekmektedir. Çocuk taraf olmaya zorlanmamalı ve diğer ebeveyn hakkında olumsuz yorumlarda bulunulmamalıdır.
 
Tek ebeveynlik diğer ebeveynin ölümü sonrasında oluşuyorsa, yaşanılan yas sürecini toparlamak, görev ve sorumlulukları yeniden yapılandırmak, sosyal ve ekonomik yaşantıyı yeniden düzenlemek gerekmektedir ki, bu çocuk yetiştirmenin zorluğunu katlayarak artırmaktadır. Bu zorluk ancak başka desteklerle daha da kolaylaşabilir. Yapılan araştırmalarda da destek sağlanan ebeveynlerin süreci daha olumlu geçirdikleri gözlemlenmiştir.
 
Farklı dinamiklerle oluşan tek ebeveynlik durumlarında;
 
* Ebeveyn, çocuğun yaşadığı eksik ebeveyn durumunu mevcut olanaklarını artırarak tamamlamaya çalışmamalıdır.
 
*  Yeni bir yaşam tarzı oluşacağı için uyum sağlamak zor olacaktır. Bir rutin oluşturmak, aidiyet duygusunu artırarak süreci kolaylaştıracaktır.
 
* Çocukla kaliteli zaman geçirmek ve ona yaşı gereği sorumluluklar vermek çocuğun gelişimine olumlu etkiler katarken, ebeveynin de fazladan sorumluluk almasına engel olacak, çocukla ilişkisini kuvvetlendirecektir.
 
* Ebeveyn birçok şeye yetişme zorunluluğuyla kendini yetersiz hissedebilir, bu durumlar da destek almayı ihmal etmemelidir.
 
Ve unutulmamalıdır ki, sağlıklı ebeveyn sağlıklı nesiller yetiştirir. Eğer ebeveyn psikolojik ve fiziksel olarak iyi olursa, çocuk da daha olumlu etkilenir. 
 


 Tokat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Tokat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

Kuruluş: 1 Mayıs 2008 © Tokat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 234 10 60
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]