14 Ekim 2021, 08:10 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

ÇOCUKLAR NE İSTER?

ÇOCUKLAR NE İSTER?

Hülya BALTACI

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Ebeveynler imkanları elverdiğince çocuklarının tüm ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmakta, tüm bu çabalarına rağmen çocuklarının mutsuz tavırlarıyla karşılaştıklarında ne yapması gerektiği konusunda cevap bulamamaktadırlar.
 
Peki çocuklar gerçekten ne ister?
 
Çocukların ebeveynlerden istediği tek bir şey vardır aslında : İLGİ...
 
Çocuğun beslenme, barınma, sağlık, eğitim gibi ihtiyaçları ilk öncelik olarak görülse de ilgi eksik olduğunda tüm bunlar değersizleşir. Her ne yapılıyor olursa olsun çocukla alakalı olan her şeye “Yeterli İlgi” katılarak bambaşka anlamlar yüklenebilir. Tüm ihtiyaçlarının temeli, yeterli düzeyde ilgiyle oluşturulduğunda kendine yetebilen, özgüvenli ve sağlıklı bir birey yetiştirebilmek mümkün hale gelebilir.
 
Çünkü hiçbir çocuk öylesine sunulan pastanın ne zahmetle alındığıyla ya da yapıldığıyla ilgilenmez ve o anı güzel anımsamaz, doğum gününü onun için ölümsüzleştiren şey pastayla beraber sunulan ilgidir. Çocuk için kendini ifade edebildiği, dinlenildiğini hissettiği, sevildiğini düşündüğü her an oldukça önemlidir.
 
İlgi denilince de akla çocuğun her anını beraber geçirmek gelmemeli... İlgi denilince aslında anlatılmak istenen, çocuğun kendi olabilmesine olanak vermektir. İlgi, çocuğun kendini gerçekleştirebilmesi ve güvende olduğunu hissetmesinin de bir metodolojisidir.
 
Kendi kararlarını kendi alabileceğinin farkında olan çocuk, onu her koşulda kabul eden ebeveynlerinin ardında olduğunu da bilme gereksinimi duyar. Böylelikle aidiyet duygusuyla beraber, kendini gerçekleştirebilme ve özgün olabilme rotasını belirler. Yeterli düzeydeki ilgi ile çocuk özgürleşir.
 
FAZLA İLGİ ŞIMARTIR, EKSİK İLGİ GERİLETİR. YETERLİ İLGİ İSE ÇOCUĞU ÖZGÜRLEŞTİRİR... TAM DA TÜM EBEVEYNLERİN İSTEDİĞİ GİBİ...
 


 Tokat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Tokat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

Kuruluş: 1 Mayıs 2008 © Tokat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 234 10 60
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]