26 Ekim 2017, 22:13 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Tokat gündemi ve göremediklerimiz…

Tokat gündemi ve göremediklerimiz…

CEMAL İNCESOYLUER

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Bazen, meslek körlüğü yaşarız. Gözümüzün önünde, burnumuzun dibindeki olayların farkına dahi varmayız. Hep üst perdeden bir siyasetin peşine düşer, aslında konu edilmeyi hak etmiş bir çok mevzuyu da ıskalarız.

 

Oysa yaşadığımız şehre dair, il’in hinterlandı içerisinde bulunan birimlerde olanlar belki de hayatın sahici kısmıdır.

 

Sosyal medyada paylaştım, uzun zamandır AK Parti Tokat Merkez İlçe Başkanlığıyla ilgili bir aday ataması bir türlü yapılmamıştı. Konunun teferruatına girmeyeceğim. Ancak, bu köşe yazısının yazıldığı şu sıralarda, AK Parti Teşkilat Başkanlığı 4 isimi genel merkeze çağırarak, merkez ilçe başkanlığına aday olacak ismi belirlemiş olacak. Bu isimler, Ahmet Öztürk, Cahit Atasever, Burak Çelik ve İsmail Fehmi Yaşar’dan oluşuyor. Merkez İlçe Başkanlığın aday olan Osman Coşkun ise, bu görüşmeye çağrılmadı. İki tahminim var: Birincisi bu görüşmeden sonra, Ahmet Öztürk başkanlık için atanacak, ikincisi de görüşmeye davet edilmeyen Osman Coşkun, söz konusu merkez ilçe kongresinde aday olacak. Osman Coşkun’un teşkilat ve delege ölçeğinde bir karşılığı olduğu biliniyor.

 

Önceki, “3 ilçe ve 3 belde gitti gider” başlığı altındaki yazım, ciddi olarak ses getirdi ve bu ilçe ile belde belediye başkanlarının kim olduğuna dair sorular soruldu. Halbuki, yazı dikkatli okunduğu takdirde, hem beldelerin, hem de ilçelerin ismi var. Bu yazı duyum, iddia ve merkeze yakın kimi isimlerin verdiği bilgiler doğrultusunda kaleme alınmıştı. Şu kadarını söyleyeyim ki, 3 beldenin birisi CHP’li belediye başkanıyla ilgilidir.

 

Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan, Pazar Belediye Başkanı Şerafettin Pervanlar, Sulusaray Belediye Başkanı Halil Demirkol ve Emirseyit Belediye Başkanı Ertuğrul Ağıl… Yazının başlığında “meslek körlüğü” ifadesinin tam da karşılığı, bu belediyeler ve başkanlarımızdır. Zaman zaman yerel basında, çok nadiren de ulusal basında haberlerine rastlarız. Deyim yerindeyse, nerdeyse sessiz sedasız işlerini en güzel bir şekilde yapan bu belediye başkanlarımız, bu çalışmalarına karşılık çokta medya da gürültü çıkarmazlar.

 

Belediyelerin yapması gereken rutin işleri dışında farklı projelere imza atıyor olması, bir haber konusudur. Bunu yeterince yaptık mı? Yapıldığı kanaatinde değilim, bunu da kendimiz özeleştiri olarak ifade ediyorum. Niksar’ın çehresini değiştiren, Niksar Ayvaz Suyu markasını ve fabrikasını yeniden Niksar’a kazandıran Başkan Özdilek, görmediklerimizden birisidir.

 

İkinci dönemde Pazar Belediye Başkanlığına seçilen Şerafettin Pervanlar, Pazar’ı ikinci kez ihya ediyor. 30 yıllık altyapı ve su sorununu çözen Başkan Pervanlar, belediye başkanlarının asla cesaret edemeyeceği alt yapı sorununun çözümü ilişkin kolları sıvadı ve kış gelmeden bitirdi. Bilindiği üzere, alt yapı yatırımları, hem şehir sakinlerini üzüp rahatsız eder, hem de görünürlüğü yoktur. Kendisini riske ederek Pazar’ın alt yapı ve su sorununu çözen Başkan Şerafettin Pervanlar, her anlamda takdiri hak ediyor. Bu cesaret ve hizmeti için medyada yer alması gerekmez miydi?

 

Sulusaray ilçemiz, Tokat’ın doğusundadır. Sulusaray Belediye Başkanı Halil Demirkol, adeta AK Partinin uç beyi gibi bir misyon üstlendi. Sebastapolis gibi bir antik şehirle koyun koyuna yaşayan Sulusaray’ın böylesine dünyaca bilinen tarihsel verisine rağmen, gerekli çıkışı yapamamıştı. Genç belediye başkanı Halil Demirkol, ilçesinin bu kültünün farkında olarak çalışmalarını sürdürürken, temel sorunlarla ilgili kalıcı çözümlerde üretti. Kısıtlı belediye imkanlarına rağmen yoğun çalışma ve performans gösteren Başkan Demirkol, medyamızın hep gözünden kaçan bir isimdir.

 

Ve nihayet merkeze bağlı beldemiz Emirseyit… Belediye Başkanı Ertuğrul Ağıl’ı 25 yıldır tanır ve bilirim. Azmi, çalışkanlığı, insani ilişkileri ve halkın içinde bir yöneticilik vasfıyla, her türlü takdirin üzerindedir ama yine de meslek körlüğümüzün envanterinde olan bir adamdır, Başkan Ertuğrul Ağıl. Bir beldeye ne yapılması gerekiyorsa, iki fazlasını yapmıştır. Emirseyit’in yaprağının tanıtımıyla ilgili yaptığı etkinlikler, her yıl kesintisiz olarak sürmektedir. Kendi adıma bir özeleştiri de bulunmak gerekirse, doğrusunu isterseniz Emirseyit Belediye Başkanı Ertuğrul Ağıl’a biraz haksızlık yaptığım kanaatindeyim.

 

Bütün bunların yanı sıra, yazmaktan usandığımız Tokat Havaalanı, hala belirsizliğini koruyor. Sivas’tan İstanbul’a uçuşa gittiğimizde, bir çok tanıdık Tokatlı yüzle karşılaşıyor ve gerçekten karşılıklı olarakta utanıyoruz. Aslında utanması gerekenler biz değiliz ama ne yaparsın ki serde Tokat sevdası var.


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]