23 Şubat 2021, 12:42 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

YAZAR OLMAK VE EMEK HIRSIZLARI!

YAZAR OLMAK VE EMEK HIRSIZLARI!

Hüseyin ALPAY

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Kendine "şair" ve "yazar" sıfatı verip parayla kitap bastıranların bilmediği bir şey var:

 

Okumadan, üretmek olmuyor…

 

Türkçe imla kuralları dediğimiz kurallar bütününü bilmeden, kelime dağarcığı 200, bilemedin 300 kelime ile kitap yazanların yazdıklarını kimse önemsemiyor.


Sosyal medyadan beğeni almakla da bu cahillik örtülmüyor...


Zaten dikkat edin adına yazı dedikleri ortaokul kompozisyonlarına benzer denemelere “makale” diyecek kadar cesaret sahibi olan bu arkadaşların yazı paylaşımları, resim paylaşımlarına aldıkları beğeninin onda biri kadar.

 

Herkes şair, herkes yazar… Çetin Altan’ın güzel bir sözü var:

 

“Bir insanın yazar ya da şair olduğunu anlamak için üstünden bir 50 yıl geçmesi lazım. Eğer hala okunuyorsanız o zaman önemli bir insansınız…”

 

Şimdi bir de sosyal medya hesaplarında “kendinize ait” paylaştığınız cümleleri anında “kopyala -yapıştır” yaparak sanki kendi sözleriymiş gibi alıp kendi sayfalarında yayımlayanlar türedi.


Bu ne menem bir kabızlıktır ki, kendine ait tek bir sözün olmasın ve sen git başkalarının cümlelerini sanki kendi sözlerinmiş gibi yayımla!..

 

Bir de uyardığınızda “ne olmuş sanki herkes yapıyor bunu” ukalalığı ve rahatlığını sergiliyorlar. Sözün yanlış da olsa, cümlelerin devrik de olsa kendinizin olsun. “Alıntı” yapmak başka bir şeydir. Birinden alıntı yaparsınız, sonra o alıntının sahibinin adını yazarsınız.


Bu, yazı namusudur.

“İntihal”, kelimenin tam anlamıyla yazı hırsızlığı anlamına gelir ki bunu kimsenin yapmamasını öneririm.

 

“Alıntı” ile “İntihal” arasındaki farkı öğrenmeden kimse yazı yazmasın. Emeğe saygısızlığın, insana ve kültürel değerlere olan hoyratça bakışın bu son tezahürüne kimse tenezzül etmesin.

 

“Her üç kişiden beşinin şair ve yazar olduğu” ülkemde, parayla kitap bastırıp kendine şair ve yazar sıfatı verenlerin, bu vehimlere kapılmadan, bir an evvel tescillenmiş cahilliklerini bırakmaları gerekiyor. Ve elbette yazı hırsızlığı yapanları da bu listeye eklemeliyiz.

 

Hayal bu ya...


İntihalcilere yeni bir sığınak: Sehven İntihal - Herkese Bilim Teknoloji


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2020 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]